Resmi Evrakda Sahtecilikden Hakime 2 yıl Ceza Verildi

0
117

Diyarbakır da görevli hakim Mesut K. sahip olduğu 2 milyon TL değerindeki araçı ın bel büken vergi pul, sigortadan dolayı aracı cekme belgeli yaptı.. Aracın trafikten cekme prosedürünü tamamlayan uyanık hakim, önce 23 LK 333 plaka sayılı aras ile daha sonra da 06 HZS 67 sayılı plakalı aracı kullanmaya devam etti.. 16.1. 2021 tarihinde Rutin trafik kontrollerinde plaka sorgusuna takılan hakim, araç bilgisi ile plaka bilgisi birbirini tutmayınca ekipler aracılığı ile evrakda sahtecilik suçunun faili oalrak tutanak tutularak K savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.. Soruşturma esnasında yaklaşık 2 yıl önce arac devrini bir başkasına devrettiği halde aracı kullanmaya devam ettiği öğrenildi.. 5 yıla kadar hapis istemi ile dava ve HSK 2. DAİRESİ DE idari soruşturma başlatılmışdı Lüks marka aracının yıllık kasko, ÖTV, MTV ile sigorta masrafları yüksek çıkınca aracı önce trafikten çektirip sahte plaka takarak tekrar trafiğe çıkan hakime hapis cezası verildi.

Diyarbakır’da lüks marka aracının yıllık kasko, ÖTV, MTV ile sigorta masrafları yüksek çıkınca aracı önce trafikten çektiren, ardından da sahte plaka takarak tekrar trafiğe çıkan hakim Mesut K. “resmi belgede sahtecilik suçundan 2 yıl hapisle cezalandırıldı.

Mahkeme sanığın kişilik özellikleri nedeniyle cezayı 1 yıl 8 aya indirip 5 yıl süreyle erteledi. Hakim hakkında Hakimler Savcılar Kurulu da idari soruşturma başlatmıştı.

Mahkeme, sanık hâkimin her ne kadar ifadesinde satış ilanı için araca plakaları takıp fotoğraf çektirdiğini iddia etmiş olsa da, fotoğraf ve satış ilanını gösteren bir delil bulunmadığına dikkat çekti. Sanığın vergi giderlerinin yüksek oluşu nedeniyle aracı trafikten çektirdiğini, ardından da araca ait olmayan iki aynı sahte plakayı takarak yeniden trafiğe çıktığı da belirtildi.

Duruşmaya katılan sanık hâkim, ailesinin oto galericilik yaptığını, vergi masrafları çok yüksek olunca aracı trafikten çektiğini belirterek, “Araç atıl ve kullanmadığımız bir araçtı. Satmaya karar verince fotoğraflarını çekip ilana koyduk. İthal araç olduğu için üzerinde bir gümrük şerhi bulunmadığı anlaşılsın diye bu plakaları takıp fotoğrafını çektik. Plakaları sökerken kaportada hasar oluşmasın diye aracı otoparktan çıkarıp sanayiye götürmek istedim. Adliye lojmanlarına girdiğim sırada plaka sisteminden olumsuz uyarı verilince polisler gelip tutanak tuttu. Beraatımı istiyorum” dedi.

Savunmasına suçtun kurtulmaya yönelik olduğu için itibar edilmediğini belirten mahkeme, hakim Mesut Karadağoğlu’nu “resmi belgede sahtecilik” suçundan 2 yıl hapisle cezalandırdı.
Mahkeme “sanığın duruşmadaki olumlu tavırları ve kişilik özelliklerini” de dikkate alarak cezasını 1 yıl 8 aya indirip 5 yıl süreyle erteledi.