Hokkabazlar Tarih Yazmasın

0
45

VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN…Tarih, yaparlar, yazarlar bizde okuruz.. Zihinlerimizle onu, anlamlandırırız.. Her anlam birbirini tutmayabilir.. Çünkü her zihin gücü diğerine eş değer değildir..Yahut gerçekler, olduğu şekli ile değil olmayacağı anlamına gelecek şekli ile tarihçi tarafından yazılabilir.. Günümüzde devam eden, halifelik ve bunun bize getirilmiş şekli efsaneleşmiş “vakünavislerin yalaka anlatımları” ile Mısır fethi Türk tarihinin büyük olaylarındandır.. Aynı dönem Türk Soylu, Safevi Türk  devletinin yıkılışı da büyük bir olaydır.. Ama babasını dövmek anlamına gelen, Padişah da olsan ona ait makamı almak, olağanlaştırılmış vakünuvislerin bize dayatmasıdır.. Yoksa kimin haddine makamından bile kıçını göstermeden götün götün ayrıldığın o makama karşı dikilmek?

– O dönem içİmize yerleşmiş

, -Batının kendi yollarını açmak,

 -Okyanus ötesinden getirdikleri zenginlikleri kilise duvar ve Çatılarına kadar fantazi li altın yapma 

-En iyimser ihtimalle toparlanma imkanının önünü açmıştır.. 

Memluk Türk Devleti, yok olmasa  onlar Cebelitarık üzerinden Avrupa içlerini rahat bırakıyor muydu? Yine Ermeni kaleleleri Doğu ve güney doğu dan Alanya ya kadar nasıl Türkleşti? SURİYE Muaviye nin bile ordusuna Hristiyan paralı asker tedariki yaparken bugün nufus oranı Nasıl %2 ler seviyesine düştü..? SAFEVİ Türk Devleti olsa idi bugün İran Hızbullahı denen teröristler ortadoğu da katlıamlarda kullanılabilir miydi.? Rus diye sonradan oluşmuş  bir millet olurmuydu? Yada Rusya, bugün Afganistan a kadar inebilir miydi? Azerbaycan, kentleri gibi Azeri Türk Soylu İran egemenliğin den, Sscb egemenliğine geçebilir miydi?Rusya, Orta Asya ın karışık soylar politikasını uygulayabilir miydi? 

DOĞAL Akışı Dışında bir olaydır Yavuz un iktidara gelişi..Babası hayatta ve Kütahya da orada burada huzursuzluklar var. Koskoca Osmanlı Ordusu Kütahya da yeniliyor.. Bu yenilgi 2. BEYAZIT ın basiretsizliğine baglanırken, babasına ayaklanmayı basarmış iç siyasilerin bilinçli yenilgi provalarını kimse gözönünde bulundurmuyor . Erenler sınıfının  dergahları nı birer kale gibi Şah İsmail in Karakolu olarak gösteriyorlar.. Bunlar Balkanları Türkleştirirken, munis yapıları ile gerçekleştirmediler mi? Niye batıya yönelmiş atın yönünü, doğuya cevirsinler islamlaştıkça kendileri sevap kazanıyor.. Hristiyanla Cihad ettikçe ibadeti daha çok anlam kazanıyordu.. Yoksa Müslüman Müslümanı bırak Türk, Türk ü neden öldürsün? Bilinçli provalar  sayesinnde, Türk olmayan devşirme bürokrasi, Yavuz un iktidar yolu nu açıyor..

Bu arada Avrupa ne yapıyor? ABD kıtasında inkaların mayaların altınları Avrupa ya akıtıyor..Endülüsü yok etmekle meşguller… Mısır fütühatında, MISIR la Ürdün Arası 750 km koca ordu, İstanbul dan çıkmış süzüle süzüle geliyor. Mercidabık savaşının  olduğu yer ise İstanbul a 1250 km… Ordu, Ramazanoğullarını Kaldırıyor.. Dulkadıroğullarını kaldırıyor.. Ki bu Beylik ler o bölgedeki tüm İslami eserlerin banisi. VE de hamisi aynı zaman da Osmanlı nın kuruluşundan itibaren o bölgeyi   Türkleştiren beyliklerdir.. Zaman zamsn Osmanlı ya baglı olsa da vergilerini Memluk Türk Devletine vermek sureti ile var olmuşlardır.. Şam valisini atama gücü o an için Kahire n in elindedir.. Türk, Türk ü öldürürse doğan boşluğu sadece azap alır..Batıldan 1492 de Müslümanlar sadece Müslüman oldukları için öldürülürken İspanya da sahura kalktıklarından evleri işaretlenip yakılırken, domuz eti zorla yedirilirken Osmanlı aynı zulme tabi olan Yahudileri İstanbul a alırken müslimanlara karşı  duyarsız kalması bile Osmanlı içerisindeki asıl gücün ne olduğuna karine teşkil eder… 5 Aralık 1492 de ilk kez Amerika kıtasında ait Topraklar a Kristop Kolomb ayak basmıştır.. Aynı yıllarda 2.Beyzaıt a açılır kapanır Haliç köprü projesi Da vinci tarafımdan sunulmuş ama iç çekişmeler böyle bir projenin  bile uygulanmasını 500 yıl sonraya  bırakmıştır.. Tıpkı Halifelik gibi MISIR ın yada Hicaz ın işgali, ekonomik anlamda artıları olmasa da eksileri imar yatırım uygulamaları, bütçeye getirdiği külfetlerden.. Osmanlı nın yaptığı ve Roma İmparatorluğu na denk su kanalları, kaleler hastaneler bugün için Mısırın ürdün ün Suriye nin tarihi ni oluşturur.. Çünkü Osmanlı, Roma gibi gittiği yeri biat ederse ihya eder.. Başkaldırırsa imha eder…Roma lı Komutan Sulla, kendilerine başladıran 6.Mithradatis in Kokmuş cesedini dahi oğlundan  teslim almıştır..Araplar aynı dinden olduğumuz için vergi vermedikleri gibi askere de alınmamıştır.. Hatta hicaz bölgesi dini ayrıcalığın dan dolayı bizzat Osmanlı hazinesinden desteklenmiştir..Osmanlı, En kötü  zamanında bile Hicaza giden demir yolu finan se  edmiştir.YAVUZ  sadece halifelik için oralara gitmedi hatta  kendini halife ilan eden edeneydi ama hiç birisi İslam dünyasında itibar görmedi.Bugün Türk ve İslam dünyasında çekılen tüm acıların reçetesi 500 yıl önceden yazılmıştı..Tarihde 3 Türkiye coğrafyasından birisini oluşturan MISIR, bugün Yüreklerden silinse de hala kendini Türk hisseden insanların bulunduğu ülkedir… İran nufusu un 2/3 ü Türk olarak orada hayatlarını idame ettirmektedir.. Tarihi yanılgı 7 yıl süren imparatorluk hayatına sığdırdığı Türk e zulumle varlığı şekillenen  yavuz un savaşçı ruhu ve yiğitliği önünde eğiliyorum Ama kandırılmışlığı ilelgili  aynı şeyi söyleyemecrmden 3.kuşakda servete devlette el değiştirmeye baslamıitır… 

Paylaş
Önceki İçerikAnılarda Ağlamak…
Sonraki İçerikÇakma “Hakime Hanım” tutuklandı
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.