Anılarda Ağlamak…

0
49


20 Temmuz 1974…
Rahmetli amcamla, Şavşat-Sahara’da ailemiz için; ama özellikle amcamın isteğiyle yığma taştan, çatısı bedevra örtülü bir yayla evi inşa ediyoruz. Eğitim Enstitüsü 2. sınıftayım.
Pilli, transistörlü, kendinden antenli Standart marka ufacık bir radyomuz var. Kulağımız onda. Ayşe tatile, ordumuz Kıbrıs’a çıkmış. Haberlere Hasan Mutlucan’ın davudi sesiyle söylediği türküler, marşlar eşlik ediyor.
İçimde müthiş bir coşku yoğunluğu… Milli duygularım şahlanmış; yerimde duramıyorum. Gönüllü yazılmak üzerine kafa yoruyorum; ama yayla sezonu bitmeden yaylayı bitirmemiz gerek. İzin yok.
*
Bu tarihten on yıl öncesine gidiyor düşüncelerim. Kıbrıs’ta sular ısınmış. Makarios’un itleri kudurmuş. Cengiz Topel şehit olmuş. ABD, şimdilerde benzerlerine sık rastladığımız biçimde “Johnson Mektubu” ile “Döverim ha…!” diye Türkiye’ye sopa göstermekte…
Sinemalarda Kıbrıs temalı pek çok kahramanlık filmi oynuyor. “Önce Vatan, Zafer Kartalları, Küçük Mücahit” aklımda kalanlar… 10 yaşında bir çocuğum, rahmetli babamdan anamın stratejik desteği ile zorlukla kopardığım bilet parası ile sinemadayım.
Tüm sinema Kıbrıs’a çıkacakmış gibi ayakta. Alkışlar, ıslıklar… Kıyamet kopuyor sanki…
*
Bugün Kıbrıs Barış Harekâtı’ nın 47. yıldönümü… Yalnız ben mi böyle oldum; yoksa çok sayıda benzerim var mı bilemem; ama bildiğim o ki toplumsal bütünlüğümüzün çimentosu olan milli ruhumuzu, vatanseverlik duygusunu yüreğimizden itinayla çaldılar.
*
Biz değiliz artık, öteki-beriki olduk. Vatanı içten içe yiyenler, arsa olarak görenler; onu çıkarsız bekleyenlere, sevenlere düşman oldu. Askerlik fukaraya farz, zengine ise eğlence.
*
Eskiden Türkiye hepimizindi. Yıllardır ufkumuzda çınlayan; “Benim…” nidaları sayesinde, şimdi birilerinin Türkiye’si oldu.
*
Azıcık dertlendik mi “Beğenmeyen çeksin gitsin!” diyerek kapıyı gösteriyorlar bize; olmadı terörist oluyoruz.
*
Haklı çıkmaktan yoruldum. Çok acı çekiyorum. Çünkü aklım erdiğinden beri yaşadığımız her şeyi çok fazla hatırlıyorum.
*
Yüreklerimizin tek yürek olduğu o günleri hüzünle anıyor, özlüyorum. Yitirdiğimiz güzelliklerin ardından boynu bükük bakıyorum.
*
Bize, bu ülkeye nasıl kıydınız; yalnızca koltuğu ve gölgesi büyük, sesi ise yüksek olanlar?
*
İnsanımıza, güzelim yurdumuza yazık ettiniz… Binlerce kez yazıklar olsun size…!
*
(Rahmetli, Ecevit, Erbakan, Dr. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş; Cengiz Topel yanında; diğer şehit ve gazilerimiz başta olmak üzere, Kıbrıs Barış Harekâtına emeği geçen herkesin aziz hatırasına en içten saygılarımla…
SALİH ALTUN

Paylaş
Önceki İçerikAyna Ayna Söyle Bana Gördüğün Kimdir?
Sonraki İçerikHokkabazlar Tarih Yazmasın
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.