Ayna Ayna Söyle Bana Gördüğün Kimdir?

0
43


Aynanın henüz bilinmediği bir ülkede, adamın biri çölde dolaşırken büyükçe bir ayna parçası bulmuş.
Aynaya bakıp da yüzünün yansımasını görünce:”Aaaa! Bu benim rahmetli ağabeyime ne kadar benziyor!” diyerek koynuna sokmuş, evine dönmüş.
Ağabeyine duyduğu özlemle ayna koynunda uykuya dalmış. Karısı, adamın koynundan yatağa düşen aynayı alıp baktığında çıldırmış:
”Vay utanmaz herif; demek koynuna o….punun birini almış! Bari benden güzel olsaydı yanmazdım!”
Sabahı zor eden kadın, kocasına sezdirmeden kadı efendinin huzuruna çıkmış:
”Kadı efendi, kadı efendi şuna bir bak! Kocamdan şikayetçiyim. Başka birini koynuna almış!” diyerek aynayı uzatmış.
Aynaya bakan kadı kadını azarlamış:
“Git başımdan kadın! Burada kadın madın yok; bir kart zamparanın sureti bu!”
*
Çevremizdeki çoğu kişinin; özellikle eğitim, sosyal çevre, ekonomik ve siyasi güç bakımından toplumun az çok üstünde olanların zaman zaman ülkemizin genel insan manzaralarına bakıp da : ” Bu toplum niye böyle? “ diyerek yakındıklarını, hatta onları farklı biçimlerde damgalayıp aşağıladıklarını görünce aklıma hep yukarıdaki sembolik(temsili) öykü gelir.
*
Bilirim ki içinde yaşadığımız bu toplum bizim aynamızdır. Aynadan yansıyan ve surat asmamıza, bazen haksız yere tiksinmemize neden olan bu görüntüler, gerçekte ana-babasıyla, eğitimcisiyle, din adamıyla, yöneticisiyle, siyasetçisiyle bizim yansımamızdır.
Asıl sorgulamamız, yargılamamız gereken, o beğenmediğimiz hor gördüğümüz sonuç değil, o sonucun ortaya çıkmasındaki vebalimizdir. İnkâr ve yüz çevirmekse bir çözüm yöntemi değildir.
SALİH ALTUN

Paylaş
Önceki İçerikKötü Yönetim de İhanete Giden Yolun Gizli Döşenmiş TAŞLARINDAN DIR
Sonraki İçerikAnılarda Ağlamak…
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.