Zamanın Ötesindeki Avukatlık

0
75

Salgın hastalıkları, tarihin her Döneminde olmuş ve hayatları etkilemiştir… Arkeolojik incelemede, İklim değişimleri sebebi ile yer değiştiren ırklar, geldikleri yerlerde bir den bire tarih sahnesinden silinip yok oluyor.. Hititler Anadolu nun tam göbek noktasından aşağı doğru, güneye inmiş uygarlıkları bir süre daha devam etmiş, tam açıklanamamakla beraber o dönemde ki veba tarzı bir salgın hastalık neticesinde tarih sahnesinden silinmişlerdir..Bir dönemin en güçlü uygarlığı, kralları iş adamları askerleri, yargıçları yok oluyor..
Tarih de en çok hastalığa açık olan denizciler, salgın hastalıklara karşı varsa belirtileri karantina süresince liman içerisine alınmamakta 40 gün bekletildikten sonra alınmaktadır..Yani O yüzyılın yöneticileri” mikrobu hapsederken” bu yüzyılın yöneticileri,”hasta olmayan insanları, hapsederek” yönetim şekli geliştirdiler..

Bu esaret günleri, evden takip edilebilen işler arasına” avukatlık hixmetlerini”de katarken hükümet lerde, gerekli alt yapı çalışması yaparak, internet üzerinden duruşma dönemini başlattılar..

Hatta bazı ülkelerde Komedi filmlerini aratmayacak gelişmeler de haber portallarına düşmüyor değil.. Mesela; Peru’da koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sanal olarak görülen bir duruşmada avukat, kamerasını açık unutarak müvekkiliyle cinsel ilişkiye girerken yakalandı. Duruşmanın yargıç John Chahua Torres, avukata soruşturma başlatılması talebinde bulundu.Haber, tüm haber portallarına düştü.. Yine ABD Texas Eyaletinde zoom üzerinden yapılan online duruşmada Hakim duruşmaya girdiğimde karşısında 2 avukat ve bir kedi resmi gördü.. Yayındaki avukatlardan birisi kedi filtresine kullanmış ve kaldıramamıştı. Yanlışlık dizeltilinceye kadar taraflar arasında ilginç diyaloglar yaşandı..

Avukat cephesinde, online duruşma seçenekleri örnekleme verdiğimiz yanlışlıklar dışında “büyük değişim ve gelişimin” habercisi olarak önümüzde duruyor..
Alt yapı yatırımlarının sahibi gözüken,”Adalet Bakanlığı” acısından da işler biraz daha kolaylaşacak gibi gözüküyor.. Hem yatırım harcamaları, hem hizmetin yerindeliği ve denetimi, anlamında akıllı ve akılcı çözüme açık uygulamalar, çok yakında her tarafı saracak gibi duruyor..
Milyar dolarlık, yatırım gerektiren ve bir türlü sonu gelmeyecek olan adliye sarayları, arşiv odaları, en ücra köşeye kadar götürülmesi gereken, yargılama hizmetleri giderek, savaş teknolojisinin pratikliğine dönüşüyor.. ABD de kuvvet komutanlığın da oturuyorsun, sana iletilen uydu koordınatlarına göre elindeki joysticle, yerel bölgedeki İha ile hedefi bombalama yada seri ateş ile hedefin işini bitiriyorsun..Böyle bir askeri yapıda, Filolarla askerlerin taşınması, karargah ların kurulması, askeri techizatların taşınması, artık tarihi eser niteliği taşıyor.. Hedef ülkede ya da noktada” paralı asker ” hizmeti yada” müttefik görünümlü güdümlülerle” işi az piyade gücü ile hallediyorsunuz. Zaten artık, paralı asker denen katiller de iş ortağınız olarak tanımlanıyor..
Yargı faaliyetleri de yapay zeka eşliğinde, teknolojik öncü şekilseliği ile geliyor..

Mobilize hale dönüşen avukatlık mesleğinde kim daha iyi organize olur, savunma faaliyetini aynı anda bir çok noktada, farklı dillerde de olsa yerine getirebilirse o kazanacaktır.. Eski nin bir vilayetinde, iki avukat dan birisi olmak “hep kazan kazan” kuralının mucidi damat gibi yok olacaktır..
“Avukatlık mesleği”Lüks döşenmiş ofis odaları, susmayan telefonlar, hızlı ve koşturarak ofis adliye arası mekik çabası, iş görüşme faaliyetleri, otopark bulacak mıyım stresi şehirlerarası seyahat zorluğu ve yolda geçen boş beleş nakde cevrilebilir zaman, ve düşünce gücünüzün ve zihin işçiliğinin yeri artık ufacık flaşfh bellek seklindeki bir elektronik imza, güçlü Ram işlemci ve Hard diski olan ana bilgisayar, hızlı bir internet Şebekesi, SEGBİS gibi getirilen sanık misali artan resmi e-mail trafiği, Duruşmalar ın görüntü ses, akış sistemi ile yapılması da Dijital Dönüşümün ve mobil Avukatın habercisidir.. Ayak uydurmaya n teknolojiden bihaber avukatlar elimine edilirken bilgisayarı bebeklikten itibaren elinin bir parçası gibi gören, yeniliğe açık, hedefe kitlenmeli güdümlü füze misali” iş Van da kendisi İstanbul da “iş odaklı ama toplumun diğer sorunlarına kapalı yenil nesil avukatlık aramıza hoş geldin…
Muhakeme gücü ve yeteneği, zekanın bilgi olay ve şartlarla korelasyonunu tabi ki eski avukatlarımızın ıskartaya çıkmasına yol acsa da bu anlamda onların bu etkileşimde ofis ombudsmanı gibi görevlendiril meleri de zafere endeksli ofisler için elzemdir.Zafer en iyi organize olanındır.. . Google baba da içtihat var. Kanun var, her olay ve şartlar birbirinden bagımsız şekilde cereyan eden rutin dışı olayla r da muhakeme ve zeka sana neyi araman gerektiğini de söyleyecek nasıl uyarlanacagını da gösterecektir..Hazır dilekçe örneğine saldıranlar zaten savaşı bastan kaybetmeyi göze alanlar olacaktır..
Elinde çanta duruşma dan duruşma koşturma devreleri in so n dönemini yaşıyoruz.. Bizden sonraki nesil merkezi sistem içerisinde oluşturulan bilgisayar odalarında kayıtlı olarak duruşmalara girerken” danışmanlık hizmetleri” ve diğer Hukuk ofislerinin mali ve hukuki disiplin içerisinde” işlem denetimi “gibi üst branş işlemlerle sağlanacaktır.. Avukatın da danışman ofisi olacakken, müvekkıl ın de iş verdiği avukatı denetleyen Hukuk birimleri oluşacaktır.. Ofis çalışma ortamı arşiv ortamı ve görüşme ortamı, yeni çözüm yerleri ve imkanları ile büro anlayışı tarihdeki magara benzeri yerler gibi maziye karışacaktır..İş olarak komşu lar arası gürültü ve rahatsızlıkların yerini kimlik birlikteliği yaşayan ülkelerde daha da ileri ki zaman boyutunda Dünya vatandaşlığı olması halinde Ukrayna daki borçlunun banka hesaplarının, Gürcüstan daki borçlunun arabasının bağlanması yada Azarbeycan akı teminatın paraya. Çevrilmesi talimatını uyap benzeri, anında ara uygulama olarak ceviri yi yapıp makama gönderen bilgi işlem merkezleri ile de yerel ofisler birden bire uluslar arası ofise çok yakında dönüşecektir.. İngiltere den tahsil edilmeyen bir para TR deki firmanın batışı ile onun çalışanlarını ve ona mal veren ve alan diğer firmaları da etkiliyor sa kaçınılmaz ULUSLARASI uygulamaların yerelleşmesi, yerelllerin ULUSLARASI uygulamalara entegrasyonu ve dayanak sözleşmeleri ile Tahkim ötesi çözümleri de getirecektir. Olağan dışı büyük firmalar uzman hukukçular ve danışmanlık vetahkım konusunda ekstra maliyetler le bu hızm etten yaralanırken daha küçük firmalar bu imkanlara ilişkin sözleşmeleri olmadıkları için alacakları askı da kalmaktadır.. İlgili ülkeden tuttukları avuktlar daha da zorluğa sebep olmaktadır..
Sınır tanımaya n ticaret ülkemiz. Açısından en azından kimlik birlikteliği sağlamış ülkeler acısından(Ukrayna – Gürcüstan-Azarbeycan) uyap uygulamasını da yeknesaklaştırması kaçınılmaz olarak gözükmektedir..

TORUN HALİLİ .