BAŞKANLIK MI? PARLAMENTER SİSTEM Mİ? SEÇİLMİŞ MONARK MI?

0
91


Yıl 1920, TC nin habercisi Meclis açılmış, ilk Anayasa sı nı 1921 de kabul etmiş.Buna göe;. Madde 1 “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Milletin mukadderatını fiili olarak yönetmesi ilkesine dayanır”
2-“Yürütme kuvveti ve yasama yetkisini milletin tek ve gerçek temsilcisi Büyük Millet meclisi eliyle kullanır..”
Meclis burada herşey dir.. Bir iş yada. İşlem yaPılacaksa meclis onayından geçerek yapılır..Bu bizim savaş ve yokluk zamanındaki meclis profilimiz..

Yerine ikame edilen Cumhurbaskanlık Sistemi denilen aslında baskanlık sisteminin menşeii ABD ne bakmamız gerekir..
Amerikan seçimleri yeni bitti.. Aslında başkanlık yaparken ekonomik olarak çöken her başkandan ayrı olarak, seçilmediği halde Tatlı görevi bırakmak istemeyen Trump, Senato baskını sonrası itibarını ve güvenirliğini Amerikan kamuoyunda yitirdiğini basın yolu ile, ögreniyoruz.. Amerikan seçimleri ile ögremdiğimiz Başkanlık rejiminde 2 devre kuralı,birisi Senato olan 2 meclis kuralı ve her üst düzey görevlendirmenin Senato denetim ve onayından geçmesi zorunluğunu görüyoruz.. Yani başkan yapar ama Senato seçerse yapar.. Senato nufus sayısına bakmaksızın eşit olarak her eyalette iki kişi seçilir.. Diğer meclis olan Temsilciler yada halk meclisi diyebileceğimiz meclisi 435 üyeden oluşur ve her eyalet nufusun göre üye gönderir..
Meclis Hükümeti dediğimiz bizim ilk meclisimiz içinden çıkardığı hukumet ve kanunla verdiği başkomutanlık yetkisi Cumhuriyeti kurmuş ve kurtuluş mücadelesini vermiştir.. Neye göre temel kurala göre.. Temel kural nedir? Hakimiyet milletindir.. Her işlem her anlaşma meclisin onayı ile yapılmıştır..
Amerikan Sisteminde Güvenlik Bakanını mı atadı bakan önce Senato ya gidecek senatörlerin denetiminden gececek, onların sorularına cevap verecek ve uygun görülürse atamasına onay verilecek.. Yüksek Mahkeme üyesini mi atadı aynı şekil de senota izleyecek dinleyecek sorgulayacak sonra tamam yapabilirsin ya da yapa azson diyecektir.. Diğer meclisin çıkardığı yasalarında denetim merkezi gibi çalışan Senato herşeyi her Eyaleti eşit gören 2 sayısı ile temsil ederken tüm federal halkı eşit gören temsilciler meclisi ile dans eder gibi kontrollü ve despotizme izin vermeyecek sekılde faaliyet gösterir.. Oylamadan sınıfta kalırsan bakanda olsan yuksek mahkeme üyeside olsan Ataman yapılmaz.. Her sene önümüze gelen Ermeni yasa tasarısını temsilciler meclisi kabul eder.. Senato redetmezse yasa onaylanmış olur. Yada S 400 sebebi ile sunulan yaptırım yasası temsilciler meclisinden gecer Senato onaylar Amerikan baskanı da bu Konuda yetki veşr..
Savaş sartlarında dahi meclisin me kadar etkin aktif ve bütün işlerin merkezi olduğunu göstermeye, Amerikan başkanlık steminin de kemne has özelliklerini belirlemeye çalıştık.
Türkiye de Anayasa değişikliği sonrası ortaya bir garabet çıktı.. Millet iradesi üstün ama vekil olmasa da bir bakan dHa üstün, meclis ne onay olarak, ne kosyon olarak bir denetimi var.. Oysa savaş anı da bile bakan atayan, kanun yapan. İdam onaylayan, tekrar seçime karar veren bir meclis var.. Yüksek Mahkeme ve Özek kuruluşlara yapılan atamalar üzerinde de meclisin hiç bir etkisi yok. Misalen Anayasa Mahkeme üyesinin atanması;AYM’nin 3 üyesi Meclis tarafından, 12 üyesi ise Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor.
8 üye Danıştay, Yargıtay ve YÖK’ün kendi içinden belirlediği adaylar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. 4 üye ise doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından belirlenip atanıyor.15 üyenin 3 ü meclis tarafından atanan sistemde meclisin sistem üzerindeki etkisi %20 dir.. Meclis çoğunluğuna sahip parti başkanı, cumhurbaşkanına belirleme gücüne sahip dediğimizde o zaman parti iradesi, millet iradesinin önüne geçerek %100 deriz.. Elin oğlu, resmen İstihbarat Başkanı mı atayacak, yüksek mahkeme üyesini mi atayacak resmen sorguya çekiyor liğme liğme ediyor ahlaki ve mesleki formasyonu zirve yapmış mı tesbit ten sonra atamayı gerçekleştiriyor..
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi olağanüstü hallerde KHK lar gibi istisnai nitelik de çıkarılan kanun yer ve sirende uygulanmış olsa yine meclis by pasa elmemmiş olacakdı. Oysa şimd i her konu cumhurbaşkanlığı kararnamesi yapılarak meclis sadece çoğunluk gizüne dayaNılarak noterleştirilmektedir..
Muhalefet ne yapmaktadır? Anayasal değişiklik için Özel çoğunluk gerektirmesine ragmen, %50 bile tamamlayamamış muhalefet rüzgara karşı işerken Kendi üstünü kirletmek te seçilmiş baskanı n monarklaşmasına engelleyecek diğer ülkelerdeki mekanizmaların gelmesini örtüleyerek iktidara rahat çalışma sahası bırakmaktadır..TC nin anayasalarında meclis yürütme arasında tercih değişikliği olmuş etki/tepki meselesince gerektikçe yaşamadan, yürütmeye doğru değişimler sürekli yaşanmıştır.. Bunu bir taassub haline dönüştürmemek gerekir. Yoksa Antik zaman da kartaca da bile meclis birbirini kontrol etsin diye 2 kral seçerdi ve 1 yıllığına seçerdi..

Bizim anayasamız da madde 175 e göre 1/3 çoğunlukla değişiklik teklifi yapılabiliyor.. 3/5 çoğunluk gücünüz varsa anayasayı değiştirirsiniz..Siz mevcut sistemi le hukukileştirmk için çaba sarf etmeden doğrudan yok olmayan gücünü zü göstermeye çalışmanın pratikte hiç bir anlamı yoktur. Meclisin işlevsizliğine katkı sağlarsınız.. İktidar sistemdeki varsa hataları tartışalım düzeltelim diyor.. Hayır ben konuşmuyorum demek çözüm değil çözümsüzlüğe katkı sağlamaktır..
Mevcut halde İkili meclis sitemi getirilmedikçe meclis iradesi her şeyin üzerine çıkarılmadılça Türkiye nin yönetimsel siyasi problemleri artarak devam eder…

Paylaş
Önceki İçerikTrump dan yemin töreni öncesi veda konuşması
Sonraki İçerik2019 verginin kralları belli oldu..
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.