Dağlık Karabağ için taraflar Moskova da Bir araya Geldiler

0
49

Dağlık Karabağ da 6 hafta süren ve 9 Kasım da imzalanan ateşkes anlaşması ile sona eren çatışmaların ardından Azerbaycan Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ilk kez Mskova da bir araya geldiler.. Rusya Başkanı Vladimir. PUTİN DE KATILDIĞI toplantı Türkiye saati ile 14.de başlamıştı..

Toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Zirvede Dağlık Karabağ bölgesinde çatışmalar sırasında kapanan ekonomi ve ulaşım bağlantılarını canlandıracak ortak bildiri imzalandı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Putin, görüşmeler öncesinde yaptığı konuşmada, 9 Kasım’da imzalanan anlaşmanın istikrarlı bir şekilde uygulandığını ifade etti.

Rusya’nın yürüttüğü aktif arabuculuk çabalarına olumlu yanıt verdikleri gerekçesiyle Putin, Paşinyan’la Aliyev’e teşekkür etti ve şunları söyledi:

“Bugün, üçlü anlaşmanın tutarlı bir şekilde uygulandığını memnuniyetle söyleyebiliriz. Bunun, hem Ermeni hem de Azeri halklarının çıkarları doğrultusunda, anlaşmazlığın adil bir şekilde çözülmesi için gerekli ön koşulları oluşturduğuna inanıyoruz.”Masa düzeni ve daire etrafında eşit olmayan görüntü PUTİN karşısındakilere verdiği değer unutulmaz görüntü olarak tarihdeki yerini aldı.. Bağımsız Devletler Topluluğu oluşturulurken her Sscb eski üyesinin tesm edildikleri KGB nin politvüro yada etkili üyesi olduğu kuralını unutma diyen PUTİN e teşekkür ederiz.