AVA (Ahmet Vefik ALP)

0
141

NE OLUR DU?
AVA, ben ona öyle diyeceğim,kendisi de öyle derdi..O çünkü Türkiye için bir marka idi.
Pratik zekanın, tezahürü isim v e soyisminin, baş harfleri değil tek başına faaliyetlerini bile alt alta yazsan marka olmasına yeter di…
Ne maddi anlam da ne de manevi anlamda siyasete ya da bir aferinlemeye ihtiyacı vardı.
Yetiştiği aile ve çevresi ona bunu fazlası ile vermişti..
İnsancıl ve sosyal kişiliği eğitim kurumlarının veremeyeceği aile terbiyesi ile birlikte bakış açısı ,hayal gücü ve muhakemesini şekillendirmişdi
Mesleki kariyerinin zirve yapması;
-Ortay a koyduğu eserle r
-Uluslarası kurumların ödül ve sertifikasyonu ile de sabittir.
MHP genel merkezine bağışladığı projesi, Malatya B. Belediye binası, TÜBİTAK Çevre mühendisiliği binası onun betonla yaptığı danstır.. Akademik ünvanları zeka dolu beyni ve muhakeme gücünün ,anılan eserler olmasa bile göstergesidir..
İnanılmaz hayal gücü,içiten içe doğan bina ve eser fikirlerinin dinamitleyicisidir..
1950 li yılların İstanbul gibi her an gözde bir şehrin ,ileri sosyal yapısında da yetişen Saınt Joseph de orta öğretimini tamamlamış, Boğaziçi İTÜ, sol görüşün o dönem HAKİM olduğu okulları bitirmiş, ABD kalmış Suudi Arabistan da kalmış birisi kendiliğinden Türk milliyetçiliği fikrine gönül vermiş ve hep bu saha da kendi göstermiştir.
Bazı insanlarn sadece ismi bile bulunduğu ortama değer katarken bazılarının varlığı bie sadece zarardır.. AVA,Milliyetçi camia açısından varlığı ve sadece isminin geçmesi ile bile değer katan bir KİŞİDİR.
Sozyalojik taban da veri kayması aslında TC kurucu iradesinin AVA üzerinde kendisini en somut şekilde gösterir.. TC ni kuran tüm asker ve siviller en duru hali ile Türk MİLLİYETÇİSİ dirler..En muhafazakar gözüken Kurmay sınıfından Kazım Karabekır de DAHİL çok iyi derece de bir. Yabancı Dil biliyor,Yılmaz Türk diye şiirleri var,Çocuk ordusu seklınde ışıklar lsesinin temellini atmış projeleri var. .Yani Türk milliyetçileri içerisinde . Osmanlıcı olanların çoğu elenmiş, Anadolu insanının aslında her biri entellektüelleridir..
AVA nın çok sevdiği babası böyle bir ekolün Hukuk fakültesi mezunu doktorası ı yapmış hayat boyu rol model aldığı birisidir..Özünü kaybetmeyen aslını inkar etmeyen Ava, milliyetçilik eksenınden hıç ayrılmamıştır.. MHP onu bırakmış ama MHP yi asla bırakmamıştır.. CHP nin Türk milliyetçiliği den kopuşu sosyal dokudaki inkarları da beraber getırmış köyden kopup gelenler AKP lelirken kentte buyuyen burokrasının çocukları öz degerlerındeb bıhaber olarak AKP lilelrce. Ötekileştirilmiştir.Tr,k milliyetçisiyim derken Osmancılık türküsünü tutturmuşlardır.. .
AVA,Babasının Cumhuriyetin ilk mezun avukatlarından hem de doktoralı avukatlarından olm ması Bozkurt davası ile devlet yanında uluslararası davalara katılması onu genetik olarak Türk milliyetçisi yapmıştır.. Mhp ye de her daim sempati ile bakmıştır..Bir tek işaret bile onun kararekter seviye ve seciyesi için yeerliyken genel merkez onun ölum yıldönümünde bir nezaket yayını bile yapmmaıştır..Oysa milliyeçi camianın her neferi onu kendinden bir parça olarak görmüş ve bireysel olarak da paylaşımlarında bunu gerçekleştirmiştir.
Arabistan’da ki Osmanlı eserlerini akademik olarak kitaplaştorarak tarihe de not düşmüştür.. Ailevi olarak da mesleki olarak Fransız ortaokulundam baslayarak ana dili gibi yabancı dilleri bile. Birisini MHP başbuğum zamanında Turgut Özal dolayısı ile kesferriği bu yeteneği başbuğ sonrsı değerlendirememiştir.. Hadi İstanbul gibi bir vilayette strateji yoksunluğundan belediye baskanı yapamadın. bir. Sürü belediyelerin var yerel yönetimlerle ilgili bir genel Baskanlığı da mı ihdas edemezdin? AKP nasıl İBB yi tüm yerel yönetimlerin Akademisi gibi kullanırken sen bu Baskanlığı akademi gibi düzenleyeöezmiydin?
Sayın AVA,Ben senden ve ruhundan kendim ve duyguaual olarak mensubu olmaktan onur duyduğum, MHP teşkilatı adına özür diliyorum.. Sen bizi affet hocam hayalleri beşev lerden ötesine gidemeyenler seni tabii ki anlayamazlar.. Alimin ilmini taşıyacak cesareti yüreklerinde bulamazlar.. Rahat uyu mekanın cennet olun Amin

Paylaş
Önceki İçerikTonyukuk Bilge idi Ama Bizde Bilge Yok
Sonraki İçerikTemsilciler Meclisi “İsyana Teşvik”Suçlamasını kabul etti
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.