Bir Baba, bir mama çaldı Diyarbakır’da

0
282

Geçen bir olay yaşandı Diyarbakır da market te n bebek maması çalarken bir baba yakalandı.. Tahlili gerektiren bir olay hırsızlık tüm Hukuk sistemlerinde cezasız bırakılmamış ama bir baba bu kötü eylemi yapıyor..
-Sütten kesilmiş bir anne
-sürekli kilo kaybeden bebe, babayı bu hale getirmiş olabilir.. Zira hırsızlık da mama çalsa da daha değerli bir şey çalsa da sonuç aynı ama adam hafif olanı yapıyor. Yani olayın gelişiminde mecburiyet var..
Fakirlik coğrafya ile de ilgilidir.. Coğrafya belirleyicidir..İstanbul da belirli semtlerde kurban kesersin eti dağıtacak fakir bulamazsın.. Benzetmek için değil anlatım için bazen kullanmak gerekir.. İstanbul Maltepe ilçesinin ideal tepe mahallesinde bir kedi bolluğu var ve kedilerin hepsi şişman kafaları kocaman aniden karşına cıktığında korkarsınn
Niye?
1-Eskiden beri İstanbul un sayfiye yeri gibi kullanılmış
2-Her apartman önünde abartmasız kedi mamaları var ve kediler artık yiyemediği için artık kalıyor
3-Yalnızlaşan insanlar bu hareketleri ile içerde biriken vicdanlarını tahliye ediyorlar..
SONUÇ… Coğrafik şartlar,ekonomik ve sosyolojik gelişmeleri tetikliyor.. Bu gelişmeler sayesinde hakların gelişiminde en sonda yer alan hayvan hakları bile temel hak gibi aigılanarak boyut kazanıyor..
Allah bizi vicdanlı insanlardan ayırmasın.. Çünkü vicdan yoksa Avrupa daki sigara dilenen yetişkinler , mama ile besleyeceğiniz hayvanlar bile sokak da kalmamıştır..
Oysa küçük bebeler bile binlerce yıldır Şanlıurfa balıklı göl de yemlediği balıklar, cami avlusunda bir daha göremeyeceği kuşa verdiği yemler ile sosyal dayanışma ve yardımlaşma duygusunu tesis eden bir kültürün çocuklarıyız.. Gelelim Diyarbakır’a Çay ocağında hasbelkader oturduğun da birisi yabancı olduğunu anlasın çay paranı ödetmiyor..Küçüçük çay ocagı da zaten herkes dipdipe oturuyor.. Bu olay orada neden yaşandı? DEMEK ki bir kısım yanlış yönetiliyor ve yönlendiriliyor..
Yıllardır orada gayrı yasal şartlar adliye kapısında 2/3tl ye satılan kaçak sigaralar, adam öldürseler ihbarcılığın kötü algılanması iler suçun gizlenmesi, Çağlayan adliyesinde 200000 civarında soruşturma dosyasının yarısının hırsızlık ve faillerinin %60 a yakının güney doğu kökenli olması, yanlış bir kısım şeylerin olduğu anlamına gelir..
Yeni nesil evet iyi bir şekilde geliyor ama alt kadro da suç ve acıma yok.. Vicdanları kaybediyoruz.. Bu konuda acil tedbirlerin devletçe alınması gerekir.. Çok katlı apartmanlara sıkıştırılan ve yanlızlaşan, yeni şehirli eski köylü için hırızlık sadece ihtiyaç gidermedir. İş arıyor bulamıyor. Yakınları bir süre sonra yardım edemiyor kendisi de yardıma muhtaç.. Eşikiyalığın tarihçesinde baskın ve gidip zorla da olsa almak vardır.. Eski zaman usulu kıtlık olunca verimli topraklara baskına git.. Yerli halkın kazandıklarını al ve gel.. Acil tedbir gerek..