Duruşma da avukat tutuklanması ile ilgili Bakan Gül ”Konuyu HSK inceliyor”dedi

0
372

Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL,Av Ömer Kavilli nin duruşma salonundaki tartışma nedeni ile gözaltına alınıp tutuklanmasına ardından da tahliye edilmesine ilişkin Avukatlık yasasının 58. maddesin de hüküm var.”Avukatlık görevinden doğan veya görev sırasında işlenen suçlardan dolayı avukatlar hakkındaki soruşturma Adalet bakanlığının vereceği izin üzerine yapılır.”diyor

”Son olay da bu izin prosedürü işletilmedi.Bu bir ihmal mi yoksa yargı mercilerinin görev suçuna ilişkin bir yorumundan mı kaynaklanıyor,bu aşama da bilemiyoruzAncak HSK  konuyu inceliyor”dedi.

Bakan Gül Kızılcahamam da ki Ak parti toplantısında yaptığı açıklama da ”avukat kökenli bir adalet bakanı olarak somut olayın ayrıntılarına ve işin esasına çok girme den ilkesel düzey de bir kaç noktaya dikkat cekmek isterim”dedi.Yaşanan olay da olduğu gibi avukatlarla yargı mensuplarının karşı karşıya gelmeleri arzulanan bir olay değildir. ”Hakim savcı-avukat”olmadan yargılama faaliyeti yürütmenin mümkün olmadıgını söyleyen Gül yargılama faliyetinin bu temel üç aktörünün hukuka baglılık karşılıklı saygı ve nezaket ölçüleri ile hareket etmesinin kişisel olarak sadece kendisinin değil tüm toplumun ortak beklentisi olduğuna dikkat çekti.’‘hukuk devletinde hiç kimsenin suç işleme imtiyazı elbette yoktur”Diyen Gül devamla ”önüne bir suç ihbarı gelmişse bunu işleme almak savcı için hak ve yetki olduğu kadar aynı zaman da bir görev ve sorumluluktur..Yargıyı yargı mensuplarını ve avukatlarımızı gereksiz tartışmalardan uzak tutmak da hukuka ve usule riayetle olur”dedi.

Devamla bakan Gül ”Olayın hukuki olarak nitelendirilmesi delillerin takdiri buna göre muhakeme işlemlerini yürütmek ,yargı yetkisi içinde kalan konulardır.Yasal şartları oluşmussa ve ölçülü ise tutuklama gibi muhakeme tedbirlerine başvurmak da yine yargı mercilerinin görev ve yetkisindedir. Ancak bütün bu işlemlerinin kanunda gösterilen usule uygun yürümesini temin etmek zorundayız. Eskiler usul esası mukaddemdır derlerdi. Yine usul olmadan vusul olmaz diye bir söz vardır. Usule riayet etmediğiniz bir işi neticeye ulaştırmak mümkün olmaz.”

Avukatlık yasasında yer alan bazı hükümleri hatırlatan GÜL şunları kaydetti”Yargılama faaliyetinin bir parçası olması sebebi ile avukatlar hakkında da bazı usuli güvenceler öngörülmüş Avukatlık Yasasının 58 maddesinde hüküm var.”Avukatlık görevinden doğan veya görev sırasında işlenen suçlardan dolayı avukatlar hakkındaki soruşturma Adalet bakanlığının vereceği izin üzerine yapılır.”diyorSon olay da bu izin prosedürü işletilmedi.Bu bir ihmal mi yoksa yargı mercilerinin görev suçuna ilişkin bir yorumundan mı kaynaklanıyor,bu aşama da bilemiyoruzAncak HSK  konuyu inceliyor

NE YAŞANMIŞDI?

İstanbul 28. Ağır Ceza mahkemesi nce,Silivri Ceza İnfaz Kurumlarının karşı bınasındaki duruşma salonun da terör örgütü DHKP-C  ye üye oldukları gerekçesi ile  25 sanıgın yargılandıgı durusma sırasında mahkeme baskanı ile sanık Avukatı ömer kavilli arasında tartışma çıkmış çıkmış ,mahkeme başkanına yönelik itirazlarını sürdürmesi üzerine Kavili görevli jandarma ekiplerince salondan cıkarılmışdı.Bu sıra da duruşma salonunda bulunan sanık avukatlarından Nadide özdemir de Ömer Kavilli ile jandarmalar arasındaki arbedeyi cep telefonu ile görüntüye aldığı öne sürülmüştü. Sacılıkca başlatılan soruşturma kapsamında Kavilli ve Özdemir gözaltına alınırken Kavili görevi yaptırmamak için direnme ve kamu görevlilerine hakaretten tutuklanmışdı Nadide özdemir ise yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakılmışdı.Silivri Nöbetçi Sulh ceza hakimliği ne tutuklama kararına itiraz edilince Silivri Cumhuriyet Bassavcılığı ise itiraz üzerine Adli kontrol vşartı ile tahliye yönünde mütalaa vermişdi.

Talepleri değerlendiren nöbetçi Sulh Ceza hakimliği ”hakknda verilen tutuklma kararının belirtilen katalog suçlardan biri olmadığı ,şüphelinin tutuklama için ölçülülük şartının bu suçlar için gerçekleşmediği ,kaçma şüphesinin bulunmadığı ,avukat ve sabit ikametgah sahibi olduğu yargılamanın bu aşamada tutuksuz yapılabileceği gerekçelerini dikkate alarak Kavilli nin her iki suçtan da adli kontrol şartı ile tahliyesine karar vrdi.

Sayın bakan da belirttiği gibi usul esas dan önce gelir .Usul olmazsa esasa ulaşılmaz.Keyfiyet doğar. Avukatlık yasasına göre avukatın yargılanması özey usule tabi tutulmuştur. Bakanlık izin verdiği takdirde soruşturma acılır. Soruşturma nın açılması ise kamu davasının açılacagı anlamına gelmez.

Tüm bu süreçler göz önüne alınmadan  ideolojik yapılanması ne olursa olsun bir avukatın görevi esnasında işlediği iddia olunan suçla ilgili yasal prosedüre uygun davranılması zorunluluğu vardır. bu zorunluluk uyma keyfiyeti ni içerdiği andan itibaren avukatın görev yapma güvencesi ve hukuki güvenliği ortadan kaldırıldığı anlamına gelir.

Paylaş
Önceki İçerikÜlkücüler Neden Devletin Sigortası?
Sonraki İçerik”Balonlu Kız”kendi kendini imha etti
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.