Askeri personelim,istirahatliyken garnizon dışına çıkabilir miyim?_

0
773

Askeri camia da başta bekarlar olmak üzere memleketinden ayrı gurbette çalışan bir çok kişi istirahat yada rapor aldığında memleketine, sevdiklerinin yanına gitmek ister.

Geçirilen rahatsızlık ve içinde bulunan psikolojik duruma göre kişi madden ve manevi desteğe ihtiyacı olabilir.Hasta kişilerin sevgiye, ilgiye, şefkate ekstra ihtiyacı olması ve annesinin, kardeşinin yada eşinin bir bakışı, sözü, yaptığı bir kase sıcak çorba bile en büyük ilaç olabilir.Hastalığın en büyük tedavisi ve ilacı moraldir, sırf bu sebeplerle bile bu istem doğru bir karar mekanizmasıdır.

Evrensel hukuk ve anayasaya baktığımız zaman kişinin ”yaşam hakkı” temel ve dokunulamaz haklarından birisidir. Geçirilmekte olan rahatsızlığın durumu ve boyutu bu konu kapsamına girebilir ve kişi istirahatini istediği yerde geçirebilir.

Bu konuyla alakalı askeri kanunlar ve  yönetmelikler 926 sayılı personel kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri İzin Yönetmeliği,MSY 33-3 Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı Personelinin Sağlık Muayene Yönergesi(not:KHK ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bu kapsamdan çıkartılmıştır) bunlardır. Yapmış olduğum araştırmalar neticesinde konu ile ilgili MSY 33-3 TSK Sağlık Muayenesi Yönetmeliğinin 6’ncı Bölüm 4-ç maddesi: ”Subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlar istirahat veya hava değişimlerini TSK İzin Yönetmeliği ile J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığının ilgili mevzuat hükümlerine göre izin verme yetkisi olan disiplin amirlerine bulunacakları adresleri bildirmek şartı ile istedikleri yerde geçirebilirler” hükmündedir. Yani rütbeli personel için ilk amirine Bilgi vererek istediği yerde geçirebiliyor hükmü bulunmaktadır.

Geçen  yazımızda da bahsettiğimiz gibi Bazı askeri kanun ve yönetmelik maddeleri hukuka aykırılık taşımaktadır ve anayasa kapsamında güncellenen 657 sayılı personel kanununa Dayanılarak oluşturulan birçok askeri kanun ve yönergeler maalesef güncellenmemiştir ya da yaptığımız araştırmalar neticesinde personellerin lehine olan bazı değişiklikler işlenip dağıtılmamıştır.

“Memurun il dışına çıkışı sorumlu amirin iznine bağlıydı.” Maddesi 13.02.2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6111 sayılı torba yasa ile yürürlükten kaldırılmıştır. Evet resmi gazetede yayınlanan bu  kanun geçmişte sizler gibi birçok devlet memurunun art niyetli amirlerinin  cezayı uygulamaları sonrasında duyarlı alt kesim personellerin  müracaatları sonucunda  ilk başta bahsettiğimiz hukuka aykırılığından dolayı iptal edilmiştir.  Ama maalesef halen askeriyede bu konudan dolayı ve sıralı amirlerine istirahatini geçireceği yeri askeri mevzuatlara göre söylemesine rağmen arkasından tutanak tutulup cezai işlem yapılan arkadaşlar mevcut.  Bunun için ne yapabilirim? diyorsanız

  1. Müracaatları sözlü değil yazılı belge ile yapın ispatı  kolay olsun.
  2. Biz 3C ekibine  “bi sorum var”  bölümüne yazarak ve bizle  iletişime geçerek her türlü sorularınızı sorabilirsiniz BUMİN KAĞAN ESKİŞEHİR
Paylaş
Önceki İçerikİşçi ibranemeyi imzalamışsa hakkını alabilir mi?
Sonraki İçerikİnsan Hakları Avukatları icin Almanya Programına Çağrı
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.