Askerim’savunmam istendiğin de nasıl vermem gerekir?

0
1246

Askerlik denince hemen hemen hepimizin aklına disiplin geliyor. Genci-yaşlısı, erkeği-kadını, çoluğu-çocuğu  ve mutlaka askeri disiplin ile alakalı bir anısına olmuştur birçoğumuzun. Ufacık çocuklarımız bile asker selamı vermeye çalışırlar, onlardan biraz büyük ağabeyleri, ablaları da miniklerin selamını düzeltmeye…

Gelelim şimdi askeri Kanunlardaki disiplin tanımına;

  1. Mutlak itaat
  2. Astın ve üstün hukukuna riayet olarak tanımlanmaktadır.

Bugün  ”bir sorum var” köşemizin konusu da 2 maddedeki özellikle astın hukukuna riayet hakkında AST rütbeli askeri personel kardeşlerimizden gelen sorular var…

Birkaç örnek vermek gerekirse;”Savunma aldım verilen ceza neye göre veriliyor bilmiyorum, nasıl nereye itiraz şikayet edeceğim”” Savunma aldığım konu farklı verilen ceza farklı”

“Savunma demek kesin ceza demek mi?” Maalesef bir kısmı da ”Savunma yazmayı bilmiyoruz” şeklinde sorular aldık. Gelelim cevaplara disiplin tanımı yapan kanunda ne diyordu “ astın ve üstün HUKUKUNA riayet şeklindeydi.

Dünyanın her yerinde hukuk kuralları vardır ve herkes hukuk karşısında eşittir.  Bazı idari birimlerin tabi olduğu özel kanunlar vardır. Askeriye de bunlardan birisidir. Her ne kadar özel olsa bile anayasanın ilgili maddesi” idarenin bütün işlemleri denetime tabidir.” Şeklinde dir. Maalesef bunu bilmeyen arkadaşlar sorularındaki gibi bunların acısını yaşamışlardır. Hatta bir kısmı yakın tarihte medyada gördüğümüz okuduğumuz FETÖ Mağduru kişilerdir. İdarenin amir pozisyonundaki yetkileri arkasına alarak ve astın hukukunu ihlal ederek yaptıkları uygulama ve işlemlerle disiplinsizlik dolayısı ile ihraç edilmişlerdir.Kanun dan doğan üst’ün yetkilerinin ayrıcalıklı sınıf oluşturmak kendi yandaşlarının önünü acmak diğerlerini bertaraf etmek için kötüye kullanıldıgını hep beraber millet olarak gördük..

Yeni kurallar cercevesinde sivilleşen askeri yargı da BİLMEZLİK  en büyük kendinize yönelttiğiniz silahtı.Bu sebeple ,savunma nın unsurlarının yerine getirilmesi keyfiyet değil HUKUKİ BİR ZORUNLULUKTUR.

Hukuk çerçevesinde hakkını arayan veya bilen bir kısım mağdurlar idari amirlerin hukuki olmayan yaptırımlarını Mahkeme kanalıyla İPTAL ettirebilmektedir. Mahkeme müracaatlarındaki dosyaların çoğunluğunda personele  amirleri tarafından verilen  SAVUNMA hukuk ve kanunlara aykırıdır. Yani aldığınız birçok ceza ve eksilen puanlarınız ve atılma ile yüz yüze gelmeniz hukuki değil.

Savunma hakkı kişinin temel hak ve özgürlüklerindendir kimse engelleyemez dokunamaz. Savunma alınmadan kişiye ceza verilemez şeklinde hukuk ve kanunlarda güvence altına alınmasına rağmen davalarına baktığımız ve danışan askeri personellerin hemen hemen hepsinin SAVUNMASI alınmadan mahkemeye verildiklerini maalesef gördük. Yapılan idari soruşturma kapsamında alınan bilgiler ile kişiye ceza verilemez mutlaka SAVUNMA alınmalı ve savunmada hukuka kanunlara göre verilmelidir. Savunma demek ceza demek değildir. Yazılı olduğu gibi sözlü olarak da savunma verilir. Savunma verme sonuç bildirme, cezalara iptal işlemi için müracaat ve sonuçlarının bildirimleri için yasal süreler vardır. Hiçbir idari amir keyfi uygulama yapamaz.

”Çağrıldıgında cansız gelmek””emre itaatsizlik”,”nizami esas duruşunu göstermemek ” gibi hallerle hakkınızı aradıgınız an da potaya girip kesin ihraç istemli olarak Üst Disiplin Kuruluna sevkiniz an meselesidir..İş te burada anayasal hak arama ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan adil yargılanma hakkı devreye girer..Sizin disiplin amirinizin hem sorusturma acıp hem tutanak tutturması nın aslında hukuki imkansızlıgının devreye girmesi gerekir. Anayasal Muracaat hakkının silsile ile müracaat hakkından önde geleceği gibi üst hukuk normalarının geçerliğini öngören Kelsen in Normlar Hiyerarşisi gelir…

Siz değerli kahraman kardeşlerimizin benzer soru ve görüşlerinizi bekliyoruz. ”Bi sorum” var linkinden bize ulaşın hukuki sorunlarınız için www.3chukuk.com adresindeki ilgili alanlardan  ulaşabirsiniz

AJANS 3C

Paylaş
Önceki İçerik“Renkli Koşu “Bursa da renkli geçti
Sonraki İçerikİstanbul Merkezli Para Aklama Operasyonu Yapıldı
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.