Önleyici Psikolojik Otopsi

0
1658

Ölümle sonuçlanmış intiharlar da ölenin yakın çevresi ile istişare neticesinde,ilişki ve söylemlerinin ,sağlıklı ve hastalıklı olduğu dönemler de analitik olarak incelenmesi diye tanımlayabiliriz.Önleyici tabiri tarafıma ait olup ölmeden önce bu konudaki tahlilin yapılarak İNTİHAR VAKALARINA  engel olmak amacı ile oluşturulmuş bir kavramdır.Aksi halde ölüm sonrası psikolojik otopsi sadece benzer vakaları engelleme de fayda sağlar.

İlk tabirin çıkış tarihi olarak 1952 yılını gösterebiliriz

Tamamlanmış intiharlar incelendiğin de kişi, tek çözüm olarak o anda intiharı düşünmekte ama eylemi geri döndürme ihtimali olsa anında vazgeçecek pozisyonda olamadığından hem fail hem magdur olma sıfatlarını yakalamaktadır. İntihara özendirme hukukumuz acısından suctur.

Çeşitli sekil ve sebeplerle intihar eyleminin gerçekleştiğini görüyoruz;

1-Bazen aşırı bağlılık bu tarz intiharları getirebilir. Sadakat ölümün habercisidir. Tarih de buna örnek verecek olursak  Atatürk Ölümü sonrası Salih BOZOK  intiharı buna örnek teşkil eder. Yine yakın zaman da Kahramanmaraş ta heykeltraş anne ve Avukat baba nın 4 çocuğunun annelerinin ani hastalık neticesi ölümü sonrası toplu intiharlarını  örnek olarak gösterebiliriz.Sadakat ve itaat burada anlık verilen kararın diğer kardeşlerce de uyulması ile cok sevdikleri annelerinin ardından toplu intiharı getirmiştir.İntihar eden cocuklar sanat ilim gibi egitimler almış iyi bir aile de kendi içlerinde sıkı baglılık dışa karşı ise  kapalı kalmışlardır. Arkeolojık çaglardan elen büyüleyici isimler ve cocukluktan beri dınledıklerı hikayeleri ölümleri getirmiştir. Sağ kalan baba annenin ölümü nü agac ölünü çocukların ölümünü de dalların kuruması gıbı kabullenmiş bu veri bile cocukların iyi de olsa nasıl bir sakat ortamda büyüdüklerini ortaya koyar..

2-24 yasındaki bir intihar olayının otopsisi yapılırken intihar edenin midesinde çıkan bir çipte uygunsuz resmilerinin bulunduğunu düşünme gibi kendisinin sahip olduğu sosyal ve mesleki staütü ile bağdaşmayan anlık hataların gün ışığına çıkması yada çıkma ihtimalinin de intihara sürüklediği bir gerçektir. Adamın görevi ajanlık ama homoseksüel olduğu anlaşılınca kendi hayatına son vermesi raf kayıtlarına girmiş gerçektir.

3-Yanlış bir kanı olarak kendisini hayat sigortasına bağlayarak borca batması sonrası hiç olmazsa ölümünden sonra aile bireylerinin  rahat yasamasını sağlayacağı düşüncesi ile intihar yoluna sapanları görüyoruz. Oysa hayat sigortalarında, sigortalının intihara veya intihara teşebbüsü sonucunda vefatı halinde; sigortalı kişinin intiharı anında akli melekesi ne olursa olsun, sigorta şirketi hayat sigortasındaki tasarruf primini faizlendirerek geride kalan varislerine ödüyor. Eğer hayat sigortası sözleşmesinde süre kısaltılmış olmadıkça, sigortalının aralıksız olarak üç yıl boyunca sigortasına devam etmesi gerekiyor. Ancak bu şartlarda sigorta şirketi intihar durumunda geride kalan varislerine teminatın tamamını ödüyor

4-Karşılıksız AŞK   ya da karşılığı olsa da karşı tarafdaki nin uygunsuz medeni hali nin de intharlara sebebiyet verdiğini görüyoruz. Samsunda evli bir erkekle  karşılıklı aşk yaşayan genç kızın hazin hikayesi de ölümle sonuçlanmıştı.Her ikisi de kendisini Samsun-Bafra da Çetinkaya köprüsünden  azgın Kızılırmak nehrine bırakarak yasamlarına son vermişlerdi.Trajedi 15 yaşındaki kızın imdat çığlıkları ile erkek O.E yi elinde tutarken her ikisinin de karanlıkta kaybolması ile son bulmuştu.

5-Karşılıksız aşk olayında ise üniversite ögrensine karşı tek taraflı aşık olan mahallenin serserisi yurdu basıp genç kızı öldürdükten sonra kendi yaşamına da son vermişti.Y a da aynı sınfta U. A Bolu Gerede de aşık olduğu sınıf arkadaşı ve bundan habersız kız çocuğu Dilay G. Yi öldürmüştü.

Yine Lise Ögrencisi Elif yeni karşılıksız sekılde seven samet Ermiş öldürmüş ardından da intihara yeltenmişti.Bunun gibi onlarca farklı statü kurbanı genç klişeleşmiş ölüm şekli olarak raflardaki yerini aldı.

6-Ailesine hep iyi şartlarda eğitim sosyal şartlar sağlamış babanın ekonomik durumunun  zora girmesi ile ailesine sağlayamadığı asgari şartlar sebebi ile intihar en son Gebze de yasadık  Bigadiç li İsmail DEVRİM ,oğluna pantolon alamadığı için okula alınamyan cocugun yarattığı stresle yasadığı Evde kendini asmak sureti ile yaşamına son vermişti

7-Ekonomik sebeplerin  bir çok hayatı kararttığını dolu dizgin hayat yasarken attan düşüp eşeğe binenlerin fabrikalarının kapanması ,otellerinin haciz yolu ile el değiştirmesi hallerinde ise doğan baskının alacaklılardan kaçmak yada yasam da muadele etmek tutkularının yitirilmesi sebebi ile hayatlarına son verdiklerini görüyoruz.En son 28 Eylül 2018  Adana Seyhan da bir otel sahibi olan müteahhit Dilaver Ş.tek el atışla yaşamına son verdi

8-Sınava hazırlanan ergen çocuk yada ergenlikten çıkmış dünyayı parmağının ucunda gören başarılı gencin sınavdaki duygusal şartları sağlayamaması sebebi ile bilgisini ortaya çıkaramaması yada beklentisel başarısı yerine başarısızlığını yarattığı baskı ile intihar ettiğine sahit olduk.İzmir konak 50. Yıl Anadolu Lisesi öğrencisi Demircan Ş. Okulda 3. Kattan atlayarak yaşamına son vermişdi.

9-Bir kısım bilgisayar oyun ve filmlerin de intiharlar üzerinde etkili olduğunu biliyoruz En son Bafra da”Mavi Balina” adlı oyun sebebi ile lise ögrencısı Mustafa Turan H nin  intihar da saşırtıcı gelmiyor.Adı geçen oyunda 50 emir var.Hepsi bir görev emri ..Son görev tüm kademelerden geçen oyuncuya intihar emri …Bu oyun şimdiye kadar dünya da 150 intiharın sebebi olarak gösteriliyor .Kendisine verilen 50 emri yerine getiren oyuncu sakatlanma ve ölüm riski olan emirleri de oyunu kazanmak için yerine getirmek zorunda dır.Almanya da gardrobun da asarak kendini öldüren Furkan Ş. Gelen ekiplerin odaya geldiğinde mavi balina oyunu acık olduğunu görmüştür.Ama hala bu oyunlar oynanıyor. Tün bu film ve bilgisayar oyunları cinayet ve intihar şekillerini olaganaştırarak bir vüris gibi yayılmasına da sebep oluyor

10-Yine  başarısızlık hallerinin aile baskısı ile birleştiğinde aslında hayat dolu çocuğun anlık korku sebebi ile de yaşamına son verdiğine hep şahit olduk.Daha cok ilkel şartlarda yasayan ve çocugu kendı halıne bırakarak büyüdüğünü sanan ailleler de bu ceşit olaylar gelmektedir

11-Olumsuz çalışma şartları sebebi ile özellikle polis ve infaz koruma memurlarında amir baskısı ile birlikte görünen borç yada ailevi sebepler denilen nereye çekersen oraya gelen sebeplerden dolayı da korku ve stresin intihara yönlendirdiğini her sene  birkaç intiharında mesleki olarak ortaya cıktıgını görüyoruz.

Mesleki baskı  psikolojik olarak desteklenmedikçe bazı meslek ler için kaçınılmaz sondur Kayseri Tomarza da İnfaz Koruma memuru Aytekin Y. Sadece bunlardan birisidir.En son Trabzon un yomra ilçesin de polis memuru  O.K.  iki çocuk babasıyken silahla 28/9/2018 tarihinde yaşamına son  verdi.

12-İntiharlara cinsiyet gözlüğü ile baktığınız da hayatın zalim şartları zalim kocanın uygulamaları ile birleştiğinde çoluk çocuğa karışmış annenin kendisini ve çocuklarını kurtarmak koca baskısından kurtulmak için sonradan üniversiteyi bitirip kazanmalarına okulu bitirmelerine rağmen F.G. nın kötü kaderinin değişmediği  görerek İzmir deki intiharı nı da daha unutmadık Polis kocasının işkenceye varan dövmeleri ayrılık kararı ,polisin görev yerinin değiştirilmesi cabaları bu ölümü de emgelleyemedi.

13-Bazı intiharlarında düzmece intihar olduğunu biliyoruz Bir dönem hatırlarınız Batman da kadın ntiharları olağan üstü arttmıştı.Bu konu ile ilgili Batman kadın İntiharları diye bir makalem de vardı. Bazı namus vakaları kızın eline verilen’’ al as  ‘’ talimatı ile cinayetlrein de intihar sekline dönüştürüldüğüne ve bizzat kızın üzerinde oluşturulan otorite ve kaçınılmaz tek seçenek emre itaat gereği ölümlerin intihar gibi gösterildiği ayrı bir sosyal gerçekliktir. Burada kız aslında intihar etmek istemmek te ama kendisine an yakın anne baba  yada abisinin tümümün bu konudaki baskı sı ona kaçınılmaz sona götürmektedir. Adliye içine yansımayan yansı sa da arayan girenlerce (-fetö zamanı_)örtbas edilen dosyalar incelendiğinde bu durum aydınlanacaktır.

14-Evlilik birlikteliği devam ederken mütlak güç olarak gördüğü ve etkilenme ihtimali olmayan karşı eşe en cok zararı cocuklarla vermek isteyen tarafında sırf karşı tarafa onulmaz acıyı yasatmak için de cocuklarla beraber intihar ettiğini biliyoruz.

Tüm bu ölümlerin ortak özelliği ”PERŞEMBE NİN GELİŞİ ÇARŞAMBA  dan belli olur’’sözüne rağmen İNTİHARA İLİŞKİN  OTOPSİ nin önceden yapılarak ÖNLEYİCİ TEDBİR VE ÇÖZÜM  üretememek olduğunu görürüz.Devlet eger tüm mekanızmalara sahip ve bunlara ilişkin bütçeleme yapabiliyorsa SAHİPSİZLİK VE ÇARESİZLİK sonucu ürün olarak ortaya cıkan İNTİHARI  engellemekte BİRİNCİ ÖDEVLİDR. Aile ikinci ödevli olarak insanın madde ve manadan ibaret olduğu bilincini ve ahlakı değerlerini çocuklarına vermek zorundadır. Tüm bunlara genel ilişkin olsada netice SOMUT OLAYLARDA OLGUSAL  olarak ANALİTİK ÇÖZÜMLEME  ile inanö ve irade enjekte ederek intiharların ÖNLEYİCİ ŞEKİLDE OTOPSİ altına alınmasına baglıdır.

”Allah kimseyi çaresiz dertlerle karşı karşıya bırakmasın” duası her kalp de olması gereken bir duadır.

Akide olarak zayıf insanlar aslında çözümü olan ve fakat bulundukları şartlar itibari ile çözümsüz gibi gözüken haller sebebi ile intihara sürüklenmekte ve ocaklar sönmektedir

Paylaş
Önceki İçerikHaydi bilgilerimizi tazeleyelim,Sorular Bizden Cevaplar Sizden Olsun
Sonraki İçerikYapilandırma da son gün uyarısı
İbrahim Halil Eroğlu
AJANS 3C isimli aylık hukuk bülteni çıkardı. FİKİR KULUBÜ isimli kitabı var. www.sende yaz.net te şiirve makale tarzı yazıları bulunmakta çeşitli yerel gazete ve meslek dergilerinde yazı ve makaleleri vardır. www.iheroglu.com adresinde hikaye-makale ve yaşam koçlugu hakkında yazıları bulunmaktadır. Uzun Köprü Lisesi Gaziantep Atatürk Lisesi Ankara hukuk fakülteinde okudu Dernek ve parti yöneticilikleinde bulundu.Futbol masa tenisi ve tenis oynuyor.