Bizi Deli mi….?

0
505

“MANİPLASYON”olmayan bir şeyi var gibi göstererek hareket sağlama diyebiliriz..
Duyguların maniple edilmesi evleneceğim dersin kızı kandırır,duyguları ile oynar ,sonra da yoluna devam edersin.
Borsa da olursa bir kağıtla ilgili değer kazanacak mış gibi el altından satar kendi sattigin kagidinla birlikte başkalarının da kağıdını alır kâğıda değer kazandirisin aşırı değer kazandığında bir silkelersin fakirin para artık cebindedir.
Psikolojik olursa halüsinasyon denir olmayanı görürsünüz DELİ derler.Tedaviye muhtaçsınızdır.. Kendinize ve bir başkasına zarar verme ihtimaliniz her zaman vardır.
Bir de delinin becerdikleri vardır.Her yanlışı doğru bilirler.Delinin peşinden ayrılmaz .O, ne yaparsa onu yapar.
Antik cağlarda hem din adamı hem kral olan babalar, ne derse o olur…Tanrı kurban istiyor dediğinde elde edemediği güzel kadını gerçekten kurban ettirebilir …
Ya da bir fahişenin fahişelik faaliyeti sonucu elde ettiği geliri ibadet olarak mabedinde kabul edebilir… (sümer ler de din)
Bunlari kendi dönemleri içerisinde normal değerlendirebiliriz..
Ama geldiğimiz dönem itibari ile adam ‘ın kralı gelse bir kişinin kendi iradesi bile olsa insan kurban edebilir mi?Asil orada ac yatıyor” çaya ekmek bandırıp” kahvaltı ediyor .”Sen ejder suyuna bandırılmış,tiramisu yer ve yedirirsen ” vicdanlar  sızlamaz mı ?
Yılların birikimi ,Dünya markası ayakkabı firmaların batıyor “10 TL lik” hastalık kaynağı,deri tozundan birlestirme, lastik çin malını sattırırken de mi yerli üretici yi korumazsam,işçi yi de koruyamam çocuklarına pantolan alamaz hale gelirse çocuklar babasız büyür diye de mi düşünme din?
” Dev proje “diye bize sunum yapıp dolarla müteahit firmaya borçlanır ken  s&p nin not düşürmesini niye kaile almadın?Dolarsız işletme modeline geçip de EN az hazineye daha az zarara uğratmaz mı idin?
Yıllardır,sanayici -makale yazarı- ülkesini seven kişiler “beton mu yiyeceğiz” derken, sanayiyi ticareti bırakıp asıl işlerindeki öz sermayeyi betona yatıranlara niye engel olmadin ?Sanayi ve sanayici müteahit olmak için şu sertifika şu kadar metrekare iş yapması gerekir kurallarını  neden çıkarmadın?
“Aslında sen hepsini biliyorsun” Sen secimi erkene alırken bile bu batıslari gördün.” 2 puanlık” oy için bizi çukura attın.. Paran yok du milyar -milyar emeklilere olmayan para yi niye dağıttın?

Paran yoktu madem doları ve faizi yıllardır niye baskı halinde tutup kendi haline bırakmadın ?

71 milyar para yı neden israf ettiniz de şimdi kamu da tasaarufla bunu önleyecegiz diyorsun ?

Hazır alanlar varken Dağları taşları rant uğruna imara açarken oraya yol şu kanalizasyon ve elektro bedellerinin israf olarak sırtımıza bindigini de mi düşünmedin ?

Haklısın …
Bizi deli becerme se kırmızı kar yağacak dediğin de hadi len derdik ama yaz güneşin de bile koşup palto aldık

(**Halk arasında kullanılan bir deyimin sümer den beri çıkış noktası ile ilgili yazıdır hiç kimseyi hedef almaz )