İstanbul Bostancı açıklarında Helikopter düştü

0
294

 

İstanbul’da helikopter düştü

İstanbul Bostancı açıklarında bir helikopter düştü. Kazada Halil Ünver hastanede hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralı kurtuldu.

Bostancı sahilinde iskele civarında özel bir şirkete ait, İsmet Özgür yönetimindeki helikopter düştü, kazada Özgür ve yanında bulunan Halil Ünver yaralandı.

Özgür ve Ünver, çevredekilerin yardımıyla denizden çıkarıldı, haber verilmesi üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından Fatih Sultan Mehmet Hastanesi ve Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Halil Ünver hayatını kaybetti

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Kaan Gideroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 17.20 sularında acil servise 112 aracılığıyla getirilen Halil Ünver’in, saat 18.50 sularında, yapılan tüm tıbbi müdahalelere, canlandırma çabalarına rağmen kaybedildiğini söyledi.

Gideroğlu, “Allah’tan merhuma rahmet diliyoruz. Hasta mavi kod ile getirilen bir hastaydı. Konuyla ilgili gerekli detaylı bilgiler gerekirse bakanlığımızca yapılacaktır.” dedi.

Pilotun durumu iyi

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisi süren pilot İsmet Özgür’ün genel durumunun iyi olduğu ve servise alındığı bildirildi.

Özgür’ün, bilincinin açık, vital bulgularının iyi olduğu ve tedavisine yatırılarak devam edildiği öğrenildi.

Helikopterin parçaları denizden çıkarıldı

Kazanın ardından denizde yapılan aramalarda helikopterin parçaları kıyıya çıkarıldı.

“Yağışın kesilmesinin ardından ihbar geldi”

DAKSAR bot kaptlarından Hakan Köklü, kaza gerçekleştikten 5-6 dakika içerisinde olay yerine vardıklarını ve helikopterin kıyıya 50 metre mesafede düştüğünü gözlemlediklerini söyledi.

Helikopterin paramparça olduğunu gördüklerini ifade eden Köklü, kazanın yaşandığı sıralarda çok yoğun yağmur olduğunu, yağışın kesilmesinin ardından kendilerine ihbar geldiğini kaydetti.

Köklü, helikopterden düşen parçaları topladıklarını ve ekiplere teslim ettiklerini ifade ederek, şu an için gemi trafiğinde bir problem olmadığını aktardı.

Sahildeki büfede çalışan Mustafa Koçak, olay anını gördüğünü, denizde yağmurdan dolayı görüş seviyesinin düştüğünü, helikopterin düştükten 30 saniye içerisinde battığını ve o sırada denizde bulunan teknelerin yaralıları kurtararak sahile getirdiğini belirtti.

Kazaya ilişkin soruşturma başlatıldı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, helikopter kazasına ilişkin soruşturma başlattı

Helikopterin düştüğü anlar kamerada

Helikopter kazasına ait yeni görüntüler ortaya çıktı. Helikopterin denize çakıldığı ve denizin köpürdüğü o anlar güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, helikopterin denize çakıldığı anlar saniye saniye görülüyor.

İstanbul Valisi Şahin’den açıklama

İstanbul Valisi Vasip Şahin, yaptığı açıklamada, Bostancı sahili iskele civarında özel bir helikopterin düştüğünü söyledi.

Helikopterin sahibi olarak görünen İsmet Özgür ile yanında yolcu olarak bulunan Halil Ünver’in kazadan yaralı olarak kurtarıldığını belirten Şahin, “O arkadaşlara gerekli müdahale yapılarak sağlık ekiplerimiz aldı ve hastanelere intikal ettirdiler. Halil Ünver’in göreceli olarak yarasının daha ağır olduğu, diğerinin yarasının daha hafif olduğu şeklinde arkadaşlarımızın bana verdiği bilgi var. Teknik ekiplerimiz orada şu anda. Sahil güvenliğimiz hem helikopteriyle hem botuyla orada, çalışmalar yürütüyor.” diye konuştu.

Vali Şahin, helikopterin güzergahı konusunda henüz bilgi sahibi olmadıklarını, olayın tetkik edilerek kamuoyuyla paylaşılacağını aktardı.

Şahin, kazanın nedenine ilişkin de “Hava durumundan mı kaynaklandı, teknik bir arıza mı oldu onu ancak kaza kırım ekibi teknik inceleme yaptıktan sonra karar verecek. Kazaya ilişkin hangi tür değerlendirme yaparsak bir spekülasyona neden olabilir, doğru da olmaz çünkü bu konu bizim ihtisas alanımız değil. Teknik ekibimizin verdiği rapora göre de kamuoyunu aydınlatmış olalım.” değerlendirmesinde bulundu