Kaz Dağları bir nefes degil bin nefes olur

0
652

Çanakkale ile Balıkesir arasında bir dağ silsilesi var

Tarih de ida dağı olarak bilinir ve Yunan Tanrıları mesken olarak tutmuştur Buralari

Tarihi antik kent ve kralliklar Kaz Daglarınin sınirlarında bulundugu Canakkale ve Balıkesir de her köy de her dere boyunda gorebileceginiz olagan yapılardır…10 bin yıl önce Kzikos Krallığı ile Erdek den başlamış Edremit Körfezine kadar girmiş tarihi antik devletler mi dersiniz yoksa Perslerle- Romalıların çarpıştığı Gökçeyazı ovasını mi tarih diye antalım …

Kalkim da iyi at binen(agon) ve iyi at binenin bulundugu yer anlamina gelen  Agonya denilen Roma dan kalma şimdi bile yürüyerek cikilmaz kaleyi mi yazalim?

Dag yürüyüşculerinin vazgeçilmez sevdası Tarihi İda Dağı envayi cesit ot ve yuzyillarin getirdigi zeytinyağlı mutfak kültürü Troya dan devren gelen savaşçılık bölgenin munis iyi halli yapısının altındaki saklı askerin de yöresel özelliği olarak genlere geçmiş diyebiliriz.

1000 yıllık ağaç kovugunu ilk gören için çok şey ifade eder ama bölge de bu tür tarihi ağaç hem fazlası ile var hem de ortalama zeytin ağaçlarının gövdesinde bile bu tarihi okuyorsunuz O sebeple bölge insanına olağan geliyor

Bigadic Ulus daginda Durasalar Köyünün tarihi kalıntılarından persil diye anılan ve perslere kalıntıları ile bağlanan köyün varlığı ne de hemen hemen her derenin yüksekliğine kurulmuş eski antik kalıntılar sizin tarih acliginizi gidermeye yeter….

Kaz Dağlarının Ege ye bakmayan arka sırtına denk gelen ılıca da derin bir meşelik alanına adım attığınızda devasa kayalar ve deve kervanlarının bağlama yerleri ile karşılaştığınız otopark misali tarihi alanlar size dudak uçuklatır ….Balya ılıcasın da Roma dan kalma kaplıca ve hamamlar hala aktif olarak kullanılmakta ve bir çok deri ve ortopedik hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir..

Insan oğlunun adım attığı yerin kalmadığı ida dağında atalardan kalma bir çeşme yalıgi ile beraber hem hayvanlara hem insanlara su kaynağı oluyor artani ile de ağaçlara can suyu oluyor..

Domuz avcılarının seyyar kafilelerle Balya tarafında en büyük 2.mermi tüketicisi Balıkesir de domuz sürek Avi da ayrı bir yazı konusu olur…

Yunan tanrılarının  olimpos dağında yaşadığına inanılır Ama Bizim Kaz dediğimiz Yunanlıların efsanelerinde yer alan  İda dağı, Homeros sayesinde tüm insanlığın  bildiği,tanrıların kavgaları ve güzellik yarışmaları ile öne çıkar. Troya Savaşları Batı uygarlığının merkezi ve baslangıci olduguna inanılan Roma şehrini kurduğuna inanılan, Aeneas Antandros dan yaptığı 20 gemi ile gitmesine ,bağlanmıştır.. Afrodit ile Ankhises in arasında doğan aşkın ürünüdür Aeneas…

Aeneas ‘ın Roma ya giderken izlediği rotaya dair uluslar arası konferanslar Edremit Belediye Katkısı ile düzenlenmiştir.

Oksijen çadırı denilen Altınoluk da bulunan,Antandros Antik kentine ne demeli? 2000 yılindan beri kazıları devam ediyor..ilk dünya güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak dünya da ki savaş sebeplerinden birisine sahiplik ve şahitlik ediyor…Antandros,Altınoluk a 2 km mesafe de bulunan bir Troas sehridir. Mysia ile Troas kenti arasindaki stratejik nokta olarak önem arz eder. Şehrin kurucularına  baktığımız da kimi tarihçiler Leleg leri gösterirken kimisi de aolleri ya da Kilikya lıları gosterir. Bölgenin en anlamlı ve dünya çapında önem arzeden şeylerden birisi de Homeros ve yazdıklarıdır.  Homeros destanların da Troya savasinin sebebi Paris ‘in doğup büyüdüğü yerdir Kaz dağları…Nemrut hikayesini andıran efsane de rüyasını anlatınca annesi…Kahin,parisin doğumu ile şehrin yok olacağı şeklinde yorum yapar ..Bunun üzerine annesi doğum yapınca paris in  öldürülmesine izin vermez ve orman a bırakılır …Orman da Ayı besler ,cobanlik yapar büyür ve girdiği savas oyununda  kralın gözde elâmanı olur..Zeus ün güzellik yarışmasında en güzeli seçer efsane de Sparta kralının karısı Helene ile arasındaki aşk Troya nin sonunu getirir..Antandros bu haliyle de Kaz daglarindaki  bütün sonlarinda baslangicidir aslinda 

ANtandros un Nekropolis denilen mezarlıkları incelendigin de MÖ 7.yuzyila.kadar uzanan ve yakılarak gömülenlerin zaman içerisinde korunarak gömüldükleri lahit mezar kapaklarının yol seviyesinde olduğu ve diğer aile bireylerinin de Aynı yere gömüldüğü gözlemlenmiştir.. Bugünkü Cananakke Izmır yoluna paralel antik yolun mezarlık altından geçerek kullanıldığı da belirlenmiştir. Yerin yamaç olması denize paralel gömü şekli Roma dan Efes e kadar kullanıldığı düşüncesini oluşturmaktadır…Bazilarinin  agzina öldüğünde para konulmasi hediyeliklerin  mezara yerlestrilmesi bebek ölümlerinde anforalarin kullanilmasi zaman içinde değişiklikler gösteren gömme uygulamalarıdır.

Heredot un eserinde M.ö 483 yılında Atina lılar ile yapılan savaşı anlatır..Şimseklerin çapraz görunümu ve yıldırımların tasviri yapılmıştır…

Antandros u kim kurdu? MÖ 8.yy sonunda Kimmerler,İskitlerden kaçarak Doğu Anadolu da Urartu ve Asur lılar savası ile kafkaslar dan aşağı  inerek Batı anadolu ya kadar gelmişlerdir… Frig kralı midas ve Lidya krali giges i öldurdukten sonra bir kismi Antandros a yerlesmisti. Adramination Körfezi olarak adlandırılan bölge de zaman zaman Atina ya Bağlanmış vergi vermiş tır.. Bir zaman da  Perslerin tüm anadolu yu ele geçirdiği dönem de Pers egemenliğinde kalmıştır. Körfezin Çannakkale tarafında bulunan ucu da Gargara komşu kent olarak bulunmakta gemi ve okculuk da kereste borsasının kurulduğu kent de diger komsu kent olarak bulunmaktadır..

M.ö 4 yüzyılda iskender in Anadolu yu ele geçirmesi ile özgürleşmiş tekrar sikke basmış ve bunu simgeleştirmiştir. MÖ 2.yüz yılda Bergamon Krallığına bağlı kalmıştır…

Roma İmparatorluk askerlerinin anadoluya girmesi ardından Hristiyanlık merkezine dönüşen Antandros Piskoposluk merkezi olmuştur.. 5.yuzyil da Arap akınlarindan korunmak için bugünkü Altınoluk köy merkezine papazlık olarak açılcak şekilde taşınmıştır…

Ms 222 de Severus Aleksandros un sağa bakan portre şeklinde madalyona rastlanilmistir..Aynı madalyonun arka yüzünde Aenneas ile sağ omuzunda babası Anchisens ve  yanında oğlu yer almaktadır..Bu Antandros dan gidişi simgeleyen Roma uygarlığın dogusunun figürüdür..

Askanius ile Antandros dan ayrılıp italya da castro da karaya ilk ayak  basış öncesi resmedilmiştir.. Bugün Aenneas in rotası şeklinde panel ve uluslar arası toplantılar yapılarak Batı Anadolu Türk Bölgesinin Helen uygarlığına montaj çalışmaları yapılmaktadır.Kazdaglarinin sonu Ayvalık da serbest bölge benzeri üniversal süslü uygulamalarla Akademi şehri oluşturma siyasi çabaları vardır..

Tarihi Antandros bugün kü Altınoluk da Yapilan yamaç kazı çalışmalarında tabanı ve duvarları mozaik taş ve mermerlerle kaplı kaplan ve kuş figürlü yada çarkıfelek çemberini andırırsa da bal petek  figuru ile süslü 6 oda dan oluşan konak benzeri yapı ortaya çıkarılmıştır…Hamam ve iki kişilik wc evden ziyade yapının sosyal ve ticari bir yapı olduğu anlamını da çıkarıyor…Kanalizasyon sistemi sağlam olarak halen duruyor..

Ms 7 yüzyıldan itibaren Arab saldırıları mekanın terk edildiği anlamına sebep oluyor

ŞEYTAN SOFRASI,Cennet kovulan Seytan in ayak izinin bulunduğu yer Ayvalık da son tepe nin denizle birlestigi yerdedir…Her sene binlerce turist gunesin hareketlerini ve adalar ile yarimadanin olusturdugu guzelligi buradan izlerler.

BAYRAMİÇ-AYAZMA,Kazdagları kuzey ormanlarının içinde bulunan bir piknik bölgesi uzun kendine has ağaç ve buz gibi suları ile siz sizden alacak bir yer.

Ayazma Mesire Yeri, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunuyor. Harika güzellikte doğası ve küçük bir şelalesi var. insanlar buraya dinlenmek ve piknik yapma amacı ile uğruyorlar.

Kültür Bakanlığı’nın bazı çalışmaları ile bölge turizme kazandırılmış aynı zamanda…

Buraya uğramak için ilk önce Bayramiç’e varmalısınız. Sonra 17 km’lik Evciler beldesi yolunu aştıktan sonra buradan da 6 km’lik yolu aşıp geliyorsunuz.

ZEYTİNLİ SÜTÜVEN ŞELALESİ;Kaz dağları denizi temiz tutan hava daki  nemi alan yapısı ile tam bir turizm destekçisi..Altınoluk ya da Akçay deniz turizmi için gelen her tatilci illa ki hasan boğuldu olarak bilinen bu piknik yerine uğrar ve serinlemek maksadı ile kendini buz gibi sulara bırakır.. Zeytin liden 2.5 km içeri girdiğinizde ulaşacağınız alan hem tarihi hem doğal güzelliklerin bölge insanına nasıl bolca bahşiş edildiğini görürsünüz…Dağlardan gelen zemin suyu Altınoluk denizini pınar suyuna eş değer şekilde berrak ve temiz tutar..Akçay da bu zemin suyu tatlı su olarak adacık içerisinden dışarı doğru akarak bir doğa harikasını çıplak gözle gözlemle fırsatını verir.