T.C. SAĞLIK BAKANLIĞINA

0
530

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞINA
BİMER 1801021669 NOLU BAŞ VURUMA AŞAĞIDAKİ CEVABI ALDIM

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ ne 13.06.2018 tarihinde yapmış olduğunuz 1801021669 sayılı başvurunuz 31.07.2018 tarihinde SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ tarafından cevaplanmıştır:
Sayın İlgili,
5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve bu kapsamda çıkartılan yasal ve idari birçok ikincil düzenleme bulunmaktadır. Bu düzenlemelere https://eimza.saglik.gov.tr adresi üzerinden de ulaşılabilmektedir. Reçete ve sağlık raporları gibi hekimler tarafından düzenlenen veya yerine getirilmesi gereken birçok süreç dijitalleşmektedir. Elektronik imzalar, çok ileri düzeyde teknik önlemler ile korunmaktadır ve bu önlemler yine yürürlükteki düzenlemelerle belirlenmiş bulunmaktadır. Şifreniz bilinmediği müddetçe, güvenli elektronik imzanız ile bilginiz ve izniniz dışında herhangi bir belge imzalanamayacaktır. Şifrenin birkaç kez hatalı girilmesi halinde güvenli elektronik imzanız kullanıma kapatılmaktadır.
Sağlıklı günler dileriz…

SAĞLIK BAKANLIĞI BENİM GÖREVE BAŞLADIĞIM ZAMANDAKİ ALIŞTIĞIM VE BANA SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN ÇALIŞIRKEN VE HİZMET İÇİ EĞİTİMLERDE ÖĞRETİLDİĞİ ÜZERE BİLDİĞİM YASA VE KENDİ YÖNETMELİKLERİNE UYMAMAKTA UYGULAMALARDA DEVLET CİDDİYETİNİ ÖNEMSEMEMEKTE VE BENİM TARAFIMDAN YAPILAN İTİRAZLARA VERİLEN CEVAPLARDAN ANLAŞILDIĞI ÜZERE BAŞVURULARIM YETKİLİ KİŞİLERİN ELİNE GEÇMEDEN ÖZENSİZ VE DİKKATSİZCE CEVAPLANMAKTADIR.
EN KOLAY VE SOMUT ÖRNEK YUKARIDA VERİLEN CEVAPTA SABİT OLDUĞU ÜZERE EN BASİT VE EN TEMEL KURALLARA BİLE UYULMAMAKTADIR. RESMİ YAZIŞMA KURALLARINA GÖRE YAZIŞMALARDA İYİLİK SAĞLIK DİLENMEZ
İLGİLİ KANUN GEREĞİ BENİM RIZAM OLMADAN ELEKTRONİK İMZA ÇIKARILAMAZ SİFRE ASLA KANUN VE YÖNETMELİKLERE UYGUN OLMAYAN HER GÜNKÜ ÇALIŞMA ORTAMIMDA GÜVENLİ OLAMAZ. DOĞRU DÜRÜST SORUŞTURMA AÇMA CİDDİYETİNDEN BİLE YOKSUN KANUN VE YÖNETMELİKLERİN KEYFİ KARARLARLA (ASKOM KARARLARI GİBİ) BYPASS EDİLDİĞİ HAK ARAYANIN AYIPLANDIĞI DEVLET CİDDİYETİNİN DIŞINA ÇIKILDIĞI VE YETKİ GASPLARININ NETİCESİNDE İNSANLARIN ÖLÜMÜNE SAKAT KALMASINA NEDEN OLUNULDUĞU BİR ORTAMDA DA SAĞLIK ANCAK DİLEK OLARAK KALACAKTIR.
KURUM ELEKTRONİK İMZAYIDA KABUL EDERİM DEME HAKKINA SAHİPTİR. ZORUNLU HALE GETİRMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.YASA ÇIKMASI VE HERTÜRLÜ GÜVENLİK VE GÜVENİ SAĞLAMALIDIR.
ÇALIŞANINI ÇALIŞIRKEN KANUNLARI VE YÖNETMELİKLERİ GÖZETİRKEN YAŞADIĞI SORUNLARLA İLGİLİ HUKUKSAL AÇIDAN YALNIZ BIRAKAN VE HATTA KARŞI TARAF OLAN BİR BAKANLIK BANA BU GİBİ BİR KONUDA KENDİ RIZAMI ALACAK GÜVENİ VERMEMEKTEDİR.
ANCAK YENİ BİR KANUN ÇIKMASI HALİNDE ZORUNLU ÜRETİM SARTI GETİRİLİRSE USB ÜRETİLİP KULLANILA BİLİR. BUDURUMDADA İNSAN YAPIMI OLAN HERŞEYİN İKİNCİSİ AYNEN ÜRETİLE BİLECEĞİ, İNSANIN ÜRETTİĞİ ŞİFRENİN TESPİTİ HERZAMAN MÜMKÜN OLDUĞU GÖZE ALINIRSA GENE HUKUKSAL BİR HAK ARAYIŞI İÇİN DAİMA BİR AÇIK KAPI OLACAĞI AÇIKTIR.
BEN YILLARDIR ÇEŞİTLİ SEBEPLERLE VE SAĞLIK BAKANLIĞININ KANUN VE YÖNETMELİKLERE UYMAMASI NEDENİ İLE BEDENEN MADDEN VE MANEN ZARARA UĞRADIM. ÇALIŞMA ŞARTLARIMIZA BAKILIRSA SAĞLIKLI OLAMAYACAĞIMIZDA TIBBEN AÇIKTIR.VE BUDURUM MEVZUAT EKSİKLİĞİNDEN DEĞİL VAR OLAN MEVZUATIN UYGULANMASINDAN ORTAYA ÇIKMAKTADIR.
BURADA PROFESYONEL YÖNETİCİLERİN DÜŞÜNMESİ GEREKEN ŞEY YILLARCA VERİMLE ÇALIŞMIŞ BİR İNSANIN SAĞLIK BAKANLIĞINA GÜVEN DUYMADIĞINI İFADE ETTİĞİ VE YASAL BİR HAKKI OLAN RIZA GÖSTEMEME DAVRANIŞININ NASIL BİR SEMBOLİK ANLAMI OLDUĞUNU DUŞUNMEKTİR. EĞER YASA VE YÖNETMELİKLERİN UYGULANMASININ TAKİPÇİSİ OLMAZ İHLAL EDENLERE DEĞİL TEPKİ GÖSTERENLERE YÖNELİRSENİZ SAĞLIKTA YAZIŞMALARDA TEMENNİ OLARAK KALIR.
BENİM RIZAM YOKTUR USB ÜRETİLMESİNE ŞİMDİ PROBLEM NASIL ÇÖZÜLECEKTİR.BANA VERİLMESİ GEREKEN CEVAP BUDUR YOKSA KANUN VE YÖNETMELİKLERİN VE KULLANILACAK OLAN ALAMETİN ÖZELİKLERİNİN SIRALAMMASI DEĞİLDİR.
ÖNÜMDE BU KONUDA BENİ BEKLEYEN UĞRAŞACAĞIM DURUMLAR BİR ÖMÜR BOYU ÇEKTİĞİM ÇİLELİ ÇALIŞMA HAYATINDAN ZOR OLMAYACAKTIR.
İKTİDAR AYNI YASALAR AYNIDIR AMA YILLARCA EMEMEĞİMİN KARŞILIĞINDA İNSANLARIN, MİLLETİN SAĞLIĞI ADINA ATILAN DEV ADIMLARDA BİR ARPA BOYUDA OLSA KATKIM OLMASI GERÇEĞİ BENİ GURURLANDIRIRKEN ŞİMDİ İNSANLARIN YASA VE YÖNETMELİKLERİN ÇALIŞTIĞI İŞLE İLGİLİ MEVZUATI OKUMAMIŞ OLDUĞU BELLİ OLANLARIN OLUŞTURDUĞU KOMİSYONLARIN ALDIĞI PRENSİP KARARLARIYLA BYPASS YAPILARAK İHLAL EDİLMESİ NETİCESİNDE İNSANLARIN ÖLMESİNE SAKAT KALMASINA KARŞI ÇIKMAK BENİ GURURLU VE SAĞLIKLI TUTMAKTADIR.
RİSK SIFIR OLMADIĞI SÜRECE GÜVENMEDİĞİM BİR KURULUŞTA ASLA TAKLİT EDİLEMEYECEK OLUNAN ALLAHIN BANA EŞSİZ OLARAK VERDİĞİ ELİM VE EL KOL GÖZ KOORDİNASYONUM NETİCESİNDE ORTAYA ÇIKAN ISLAK İMZAN YERİNE GEÇECEK BİR ARTİFİSİAL ALETİ KULLANMAMAK MEVCUT YASALARIMIZA GÖRE HAKKIMDIR.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN SAĞLIĞIN TEMENNİLERDE KALMAMASI TEMENNİ EDER ŞİKAYETİMİ BİLDİRİR GEREĞİNİ ARZ EDERİM.

Paylaş
Önceki İçerikYKS sonucları Açıklandı
Sonraki İçerikBİR ANNE