BİR ANNE

0
690

BİR ANNE
Bir anne düşünün ama öyle sıradan bir anne değil yavrusu binlerce kişiye annelik etmiş bir anne evladını yetiştirirken hiçbir karşılık gözetmemiş insanın insana milletine karşılık gözetmeden iyilik yapmasını evladına aşılamış bir anne sanmayın insan üstü bir varlık oda etten kemikten tansiyonu şekeri var obez tam metabolik (x) sendromu kalp yetmezliği yıllarca kalbini sevdiklerine adadığına delalet tüm cemalinden belli olan…
Tıbbi terimlere ne hacet yaşlılık ve yorgunluk yüzünden akıyor…
Bu annemiz bir hemşirenin annesi ve acil poliklinikten içeri 112 tarafından getirildi.
Traktörden düşmüş 130 kilo ile yüz üstü elmacık kemiğinden göz çukuruna uzanan kırığı var. Aklınızda okulda öğretilen travmaya metabolik cevap dediğimiz başlarsa hastaya ölüm getirecek bir durum var. Kulağınızda beyin cerrahinin plastik cerrahinin konusu dediği, plastik cerrahinin de ağrı kesici yapıp eve gönder demesi var ha bide bunu hemşire olan kızına söylediğinizde ilk tepki olarak “ÇÜŞ ARTIK” demesi…
Bir karar vereceksiniz ortada bir kamera şakası var ama şunlardan hangisi112 nin aslında doktor olması gereken ama değilken tıbbi kanaatinize karısan görevlisinin pişkin pişkin hangi uzmanlık dalına sevk ediyorsunuz söyleyin kabul ederlerse alalım demesi mi? Yoksa her insanın verebileceği travmaya metabolik cevap denilen bir tepkiyi okulda cerrahinin en önemli konusu budur diyerek bize öğreten ve sınavlarda konu hakkında eziyet eden akademisyenler mi?
Bende 112 yi aradım ve hastanın multi disipliner bir vaka olduğunu onu acil hizmetleri yönetmeliğinin 15 . maddesinin 2. Paragrafına göre acil polikliniğine sevk ettiğimi söyledim.
Bir süre bekledikten sonra belki de kendi yönetmeliklerine açıp baktılar bilemesem de çıkarılan tüm müşkülatları aştıktan sonra hastayı aldılar.
Konu teknik tarafını bir kenara bırakırsak aslında çok basit hasta zaten ileri tetkik ve tedavi için bir üst düzey hastaneye gitmek zorunda iken benim sinirlendiğim olay başkaydı.
Ben yıllarca hemşirelerle beraber ekip çalışması içinde çalıştım durdum. Ağır çalışma şartlarının dışında nasıl insanlara hemşirelerin normal görevleriymiş gibi gelen ancak kadrolarının dışında kalan insan üstü fedakârlık yaptıklarına hep şahit oldum.
Hastayla yemeğini paylaşanımı, hastanın ayaklarını yıkayanımı dersiniz. Sevk edilen kadın hastanın çocuklarını evine alıp bakan mı dersiniz.
Yada köye minibüsü kaçıran yaşlı hastayı bir cumartesi Pazar evde misafir eden mi.
Eskiden ödenmez bulunmazdı Kendisine tahsis edilmiş grip aşısını gariban bir yaşlıya yapan mı…

Hasta kusarken avucunu açanı bile gördüm… insanla insanlıkla bütünleşmiş sessiz bir çoğunluk…
Hani şu haksızlık edip atıştığınız doktor gelince sustuğunuz…
Kendi çocuğunuz için bile uykusuz kalmaya dayanamayıp acile gelerek çocuğun zararına aşırı doz ateş düşürücü için yaygara çıkarırken sizin için uykusuz kalanlara mı aldıracaksınız…
Ama yine de şimdi tekrar bir düşünün …
Bir anne düşünün ama öyle sıradan bir anne değil yavrusu binlerce kişiye annelik etmiş bir anne evladını yetiştirirken hiçbir karşılık gözetmemiş insanın insana milletine karşılık gözetmeden iyilik yapmasını evladına aşılamış… 20 yıllık kim bilir yıllarca ne fedakarlıklar etmiş bir hemşirenin annesi ve bir ambulans için kırk dereden su getirilmesi…milletvekili annesi olsa kırk helikopter gelirdi…
E bence hemşire hanım sonuna kadar haklı “ÇÜŞ ARTIK”

ÇANAKKALEDE HEMŞİRELER.(MEHMET’İN DÜŞÜ ŞİİRİNDEN BİR BÖLÜM)
Sanki
Yüz binlerce anadan doğup
hasta başında yek vücut olmuş,
su gibi saf ve temiz.
Yüz binlerce adam gibi adama
bacı olmuş hemşirelerimiz.
Reşit Paşa vapurunda
sahra hastanelerinde
sargı yeri çadırlarında….
bombardıman altında korkusuz.
Bir o kadar da ana yürekli neferlerimiz.
Bizim için ezeli ve ebedi savaşları
bitmeyen o cehennemi savaşın
kan gölünde açan nilüferlerimiz.
Sabır ve şefkati silah edinmiş,
savaşan sessiz kahramanlar.
Biz sizi unutmadık,
sizde hakkınızı helal etmeyi unutmayın.
(çalışırken hep bana Allah razı olsun denildi.
Hep benden istendi hep ben helallik verdim.
Oysaki yaptığımız iş ekip işiydi.
İstemesem de üzerime dağlar kadar
kul hakkı aldım.
Allah tüm sağlık çalışanlarından razı olsun,
haklarını helal etsinler.
Başta merhum arkadaşım
ŞABAN KALYON olmak üzere
tüm görev şehidi sağlık çalışanlarını
burada anmayı boynuma borç bilirim.)
Dr.ÖZGÜR EKER