Polis Kılığına girdi eylemcileri dövdü

0
297

 

Macron’un “dayakçı” özel kalemi televizyondan açıklama yaptı

Fransa’da çevik kuvvet kılığına girerek eylemci döven Cumhurbaşkanı Macron’un güvenlik danışmanı Alexandre Benalla, yol açtığı kriz hakkında televizyonda açıklama yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un güvenlik danışmanı Alexandre Benalla, 1 Mayıs eylemcisini dövdüğü ve birçok ayrıcalığa sahip olduğunun ortaya çıkmasından sonra ilk kez televizyonda konuştu.

Benalla’nın hem kendini savunduğu hem de Cumhurbaşkanına yapılan suçlamaları temizlemeye çalıştığı programı yaklaşık 4 milyon kişi izledi.

Programda olayın şahsi bir hatadan devlet meselesine çevrildiğini dile getiren Benalla, “Benim hatamı muhalefet, Cumhurbaşkanı ile hesaplaşmak için kullandı.” dedi.

“İhanet ettim”

Macron’un yaptıklarını “ihanet” olarak nitelendirmesini doğru bulduğunu söyleyen Benalla, “Cumhurbaşkanımızı medyatik bir fırtınaya düşürdüğüm için ihanet etmiş oldum. Onu bundan koruyamadım” dedi.

“Çevik kuvvet kılığına girmedim”

Muhalefetin kendi hatasını Macron’un hatası olarak göstermeye çalıştığını ifade eden Benalla, “Çevik kuvvet kılığına girmedim. Beni gözlemci olarak davet ettiler, ben de icabet ettim. Kendim teklif etmedim. Eylemcilerle karışmamam için polis üzerimdekileri bana kendisi verdi.” diye konuştu.

“Dövmedim, etkisiz hale getirmeye çalıştım”

Eylemcileri dövmediğini söyleyen Benalla, “Etkisiz hale getirmeye çalıştım. Şiddet kullanmadım. Polis yetkisini kullanmadım. Bir vatandaşlık görevi yaptım. Çevik kuvvet zor durumdaydı. Durduramadıkları şiddetli eylemcileri etkisiz hale getirmeye çalıştım.” dedi.

“Görüntüleri kendim istemedim”

Güvenlik görüntülerini polis yardımı ile almakla da suçlanan Benalla, “1 Mayıs olayları üzerine ceza aldım. İsmini vermeyeceğim bir polis memuru, savunmam için işe yarayacağını söyleyerek bana işe yarayacak şiddetli eylemci görüntülerinden bahsetti ve teslim etti. Ben de kabul ettim. Görüntüleri kendim istemedim.” dedi.

Öte yandan Benalla’nın kanala verdiği röportajda birçok soru ve cevabın kesildiği öğrenilirken, uzmanlar röportajla ilgili “Çok iyi hazırlanılmış stratejik iletişim.” nitelendirmesi yaptı.

Paylaş
Önceki İçerikElin Gavuru ile Bizim Elin Gavuru
Sonraki İçerik
3C Hukuk Dergisi
AKTÜEL HUKUK DERGİSİ.. Yaşamın içinden, yaşamın üstünden,, görünen yüz-görünmeyen yüz, gerçekleri-zahiri gerçekleri önünüze sunmaktır..