2018 – 2019 LefterKüçükandonyadis Sezonu (Galatasaray)

0
381
İlker Kaplan

Benzer bir psikolojiyle Fenerbahçe için konuştuklarımızı Galatasaray adına konuşmak mümkün. Şunu söyleyerek başlayalım Fenerbahçe ile durum denk değil.Neden? Galatasarayın sorunu geçen yılın şampiyon kadrosuna takviye yapmak.Fenerbahçe yetersiz denilen kadroda revizyon yada çıtayı yükseltmek isterken, Galatasaray için durum yedek kulübesinin hareket alanını genişletmek olacak.

Benzerlikler ise şurada; Maalesef Financial Fair Play Yönetimin elini kolunu bağlıyor.Türkiyede bonservisler verip aldım,geldim dönemleri bitti.Her takımın Uefa ile yaptığı anlaşma detayları farklı.Galatasarayın yaptığı anlaşmada transfer bütçesi artıda olacak ibaresi var.Yani sattığın kadar al denmemiş ama birebir benzer bir durum.X oyuncuya 1M Euro verıyorsanız;Bütçeniz o an itibariyle 1 Milyon 1 euro olmak zorunda.Bu koşullarda gerek söylemler gerekse beklentiler belirli bir gerçekçiliği yansıtmak zorunda.Mustafa Başkan ve Fatih Hoca bu duruşu gösteriyor.Bakalım taraftar yeterince sabırlı davranacak mı?

Şu ana kadar tamamlanan sadece Henry Onyekuru transferi var.Geçen sezonda kiralık oynayan Nagatomo için bonservis sorunu halledildi.Onun bonsevis ücreti Cavanda’nın satışından geldi. Onyekuru henüz 21 yaşında iki adet fizikli güçlü forvetin yanına veya arkasına başka bir oyun planını da uygulayabılmek için gerekli olan hızı kazandırabilecek bir oyuncu.Görünen o ki Fatih Hoca oyun formatını değiştirmek istediğinde ciddi şekilde faydalanabileceği bir oyuncu kazandı.İdmanlardan gelen bilgiler bu yönde.Bildiğiniz gibi Eren ve Gomis ikilisi dışında forvet yok.Zaman zaman faydalanılan Sinan oyun anlayışında fak yaratacak bir yapıda değil.Şimdi zor deplasmanlarda özellikle skor avantajı varken koşucu özellikli bir oyuncu daha katıldı..

Eksik ve ihtiyaçlarla alakalı olarak Fatih Hoca Kesin bir stoper istiyorum diyor.Denayer şuan City ile birlikte Amerika kampında.Burada detay şu;Fatih hoca oyunu rakip yarı sahada oynamak istiyor.Mümkünse 3. Bölgede.Yani takımın başına geçer geçmez Maicon yerine Serdar-Denayer ikilisini tercih etmesinin sebepleri var.Rakip yarı sahada oynayan takımlar en azında 2 tane hızlı oyuncuya sahip olmalı.Şu örneği verebilirim.Fenerbahçe geçen sezon 3 Akhisar maçında da baskılı oynayarak mağlup oldu.Kupadaki maçı kazansa Türkiye kupası Şampiyonu olacaktı.Keza lig maçında alacağı bir galibiyetle lig şampiyonu olabilirdi.Ne kadar hassas bir çizgi olduğunun farkında mısınız?

Yani siz Skrtel ve Nuestadter ile oynarsanız bu kadar ağır stoperlere karşı koşucu özellikli rakip takım Muğdat,Bia ve Barbosa gibi oyuncularla çabuk çıkıp sizi avlayabilir.Sonucunda bakın 2 maç 2 kupa.

Aynı durum Fatıh Hocanın oyun planında var.Daha hızlı olan Serdar ve Denayer tercihi bu nedenle.Sanırım Denayer için çalışmalar sürüyor.Olmazsa bir stoper mutlaka alınacak.Bir transfer daha mümkün olur ise 8 numara diye tabir edilen orta saha isteniyor.Bunun için görüşmeler var fakat kiralama formülü dışında alternatif yok.Bunun dışında zaten bütçe de yok.Sanırım sorduğum yukarıdaki sorunun cevabını kamuoyundan ve sosyal medyadan alabiliyoruz.”En azından Fatih Hoca var  işini bilir” şeklinde bir sükûnet var.Kaldı ki zaten geçen yılın şampiyonu sensin.Yapılacak icraat hareket alanını genişletmek,kulübeye derinlik kazandırmak.Bunun için 3 yada 4 transfer yeterli olur diye düşünüorum.Kaleye Muslera için bir yedekleme mutlaka şart.Muğdat transferi yine ilk 11 oyuncusu olarak değilse bile müdahale kabiliyeti bakımından çok koşan,çok mücadele eden, yorulmak bilmeyen bir enerjisiyle mutlaka bir sinerjisi olacaktır.Bunların dışında stoper ve 8 numara transferi yapılabilirse değmeyin Keyiflerine.

Galatasaray Birhan Vatansever’i geri çağırıyor.Kaleye genç ve gelişime müsait bir kaleci aranıyordu.Sakarayaspordan Emircan transferi bitirildi.Fakat Emircan henüz 16 Yaşında ve hala yedek kaleci pozisyonu için bir kaleci düşünülmeli.Umuyorum faydalı olur ve görünen o ki gençleri aşılama süreci daha da devam edecek.

Birde kaba tabirle Gomis konusu artık kabak tadı verdi.Yıllarca Galatasarayı Albers (Sneıjder’ın menajeri) ile gündemdeydi.Ya sözleşmeyi uzatmak ya da maaşa zam talepleriyle yönetimin çok canını sıktılar.Şimdi de yeni moda Gomis.Abdürrahim Albayrak geçenlerde idman sahasında yaptığı bir röportajda “sürpriz ayrılıklar olabilir” gibi bir sürpiz çıkış yaptı.Bunun Gomis olabileceği yönünde dedikodular var.İkinci alternatif Belhanda.Arap yarımadasından teklifler geldiği biliniyor.Gidenlerin yeri dolacaktır ve mutlaka bir stoper ve forvetle transfer kapanacaktır.Şampiyonlar ligi için bu kadronun çok yeterli olduğunu düşünmüyorum.Bu konuda her Galatasaray taraftarı aynı cümleyi telaffuz ediyor. Sırtlarını dayadıkları ve güvendikleri adres belli. “Başrolde Fatih Hoca”

ilker Arsal KAPLAN