Yerin mekânın Cennet olsun Gülser teyzem. Hakkını helal et bana.

0
698

Gülser teyzem; Arkadaşım Av.İbrahim Halil Eroğlu’nun annesi Ayşe Gülser Eroğlu talihsiz bir trafik kazası sonrası hakkın rahmetine kavuştu.
Biz İbrahim’le üniversiteye beraber hazırlanmıştık, beraber sabaha kadar matematik çalışırdık Gülser teyzem çok kızardı uykusuz kalmamıza insanın kendine en büyük zararı uykusuzluktur gündüz torbaya mı girdi derdi.
Otuz yıl sonra aklımda kalan ilk şeyde antep mutfağının baş yapıtı sayılacak yemekleri ve bize sevgi dolu bakışıdır.
Kişi okul bitirip kitap okuyarak vicdan sahibi olmaz. İlk öğretime başlamadan vicdan gelişmiş ve insan sevgisi zaten yeşermiştir. Aksi durumda iş işten zaten geçmiştir ve Eğitim sadece kurallara uymayı öğretecek fedakârlık her işte içten gelen bir şey değil öğretilen ve mecburen görev gereği yapılan işlerle sınırlı kalacaktır.
Vicdan ve sağduyu sahip olup insanın insana, yaşadığı topluma fedakârlık edebilmesi bayrak yarışı gibidir. Bu bayrak yarışı bize gösterilen sevgi ve fedakârlığın kişiliğimizin neredeyse tamamen geliştiği okul öncesi çağda annemizden görüp tanık olduğumuz sevgi ve vicdani duyguların gelecek kuşaklara taşımamızdan ibarettir.
Ve benim fikrim olmak üzere belki de birazda bu yüzden Cennet annelerin ayakları altındadır. Onlardan kazandığımız Vatan ve insan sevgisi, fedakârlık, vicdani duygular ve inanç konuları hakkında nasıl bir donanıma sahip olarak hayata atılırsak şu sınav dünyası da o kadar kolay geçer.
Gülser teyzem bu Milletin mayası olan değerleri evlatlarına aşılayarak Vatana ve Millete hayırlı insani değerlere sahip günahsız dört evlat yetiştirip, tüm bu değerleri temsil eden manevi bir Albayrağı torunlarına iletilmek üzere evlatlarına teslim edip hakkın rahmetine kavuşan ve amel defteri sonsuza kadar açık kalacak olan örnek bir Anadolu kadınıdır.
Yerin mekânın Cennet olsun Gülser teyzem. Hakkını helal et bana.
DR. ÖZGÜR EKER