Bravo Mesut

0
486

 

İlker Kaplan

Son günlerde dünya gündemini fazlasıyla meşgul eden Mesut ve ırkçılık konusunda benimde birkaç kelamım var.Önce ne olduğunu hatırlayalım.Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın İngiltere ziyareti esnasında İngiliz ekiplerinde forma giyen Mesut,İlkay, Cenk kendisini ziyaret etmiş ve oynadıkları kulüplerin formalarını hediye etmişlerdi.

Maalesef Alman basını ve siyasi kanadı konuyu öyle bir noktaya götürdü ki; Mesut Özil milli formasına veda edecek kadar yoruldu baskılardan.Ben konuya birkaç farklı açıdan bakmak istiyorum.

Önce haksız olduğunu düşündüğüm Almanya kanadından başlayayım.Futbolcu kardeşlerimiz Sn.Erdoğan’a kendi takımlarının formasını hediye etti.Türk milli formasıyla poz verseler bir nebze anlayacaktım.Onu bile kabul etmem ama bir noktaya kadar anlaşılır bir eleştiri.Fakat kendi takımının formasını devlet başkanına hediye eden sporcuları suçlamak,eleştirmek işin aslının farklı olduğunu gösteriyor.Benzer bir durumun İlkay için geçerli olduğunu unutmayalım.Mesut milli formaya veda etmesiyle gündemde olsa dahi İlkay için desteğe devam diyorum.

Almanya’da Merkel milli takım kampını ziyaret ederken spora siyaset bulaşmış mıydı?Theressa May İngiliz milli takımına başarılar dileyip dünya kupasına uğurladığında siyaset bulaştı mı? Fenerbahçe’de forma giyen Alex De Souza ülkemize resmi ziyarette bulunan Brezilya Devlet Başkanını karşıladığında Brezilya siyaseti Türk futboluna karışmış mı oldu?

Daha önemli iki konu var.Birincisi 2016 dünya kupası öncesi Grindel (Alman Futbol Federasyonu Başkanı) Mesut’un umre görüntüleri ve Boateng için yapılan afrika kökenli eleştirilerine; “Din ve köken önemli değil,bizim için performanlar önemli”demişti. Ne oldu Grindel?Nedir seni bu kıvraklığa iten? Diğer konu ise bu baskılardan ve hakaretlerden sonra İlkay,Boateng,Emre Can,Khedira,Rudiger,Leroy Sane ve örnekleri çoğaltabileceğim onca oyuncuyu nasıl Alman formasıyla sahaya süreceksiniz? Dünya şampiyonu apoletleri olan oyuncularınıza bunu nasıl izah edeceksınız? Klose,Podolski,Bellarabi,Khedira,Mustafi ve yine o takımın formasını giyen Mesut gibi göçmen dünya şampiyonu oyuncuları tarihinizden nasıl sileceksiniz?

Sosyal medyada “kazanınca Alman,kaybedince göçmeniz” çığlığına kulaklar sağır olmasın.Nitekim tüm dünyada Alman sporcular dahil destek çığ gibi büyüyor.  Futbolseverlerin çok iyi bildiği bir konuyu hatırlatmak isterim. Mevcut dünya şampiyonu Fransa milli takımının neredeyse yarısı Afrika kökenli. Dünya bu gerçekle yüzleşecek.Başka çıkar yol yok.Beklentim şu ki Mesut  konusu Alman futbol Federasyonu Başkanı Grindel’i koltuğundan edecektir.Uli Hoeness için birşey söylemeye zaten insan olarak utanırım.Ülkesini vergi kaçakçılığıyla dolandıran daha sonra mahkemeyi bile rakamlarla oynayarak kandırmaya kalkan bir insan müsveddesi  Milli takımının kaptanlarından birini sudan sebeplerle eleştirmeye utanmalı.

Son olarak ülkemizin bir dürüstlük sınavından daha geride kalan kocaman bir gruba ev sahipliği yaptığını gözler önüne serelim.Mesut milli takım seçimini Almanya’dan yana kullanınca ülkemizde koca koca adamların onu hain ilan ettiğini,ardından tonla laf söylendiğini, anasından, babasından,yediği ekmeğinden utanması gerektiğini okuyalı çok olmadı.Şimdi aynı kalemlerin,siyasetçilerin,spor yöneticilerinin Alman federasyonu örneğindeki gibi kıvır kıvır kıvrıldıklarını görüyoruz.Velhasıl olan sporcu kardeşlerimize oldu.Arabasına saldırılan İlkay,Milli takımı bırakan Mesut.Dünya ırkçılığa karşı mücadeleye devam edecektir.Tercihinden dolayı Mesut’u bende kutluyorum.

İlker Arsal KAPLAN