Ne oldu Bize,Ağam?

0
398

Gün geçmiyor ki bir facia karşımıza çıkmasın..

Anasını döven mi ararsın gecekondu mahallesinde yoksa sosyete mahallesinin yalnız yatalak anasını aramaz süslüsunü mü?Farklı sosyal yapılar gibi gözükse de sıfıra eşitlemem aile büyüğü olarak aynı sonuca ve kadere tabidirler …

Yazarken bile tiksindigimiz ,Yıllara dayalı öz kızına tecavüzu rutinleştiren Çaycuma daki polisi mi yoksa kendi ağılında kecisine tecavuzu olagan goren deyyusu mu?Libido yüksekliği ile aciklayalim..

Ağrı da Amcası nın 4 yaşındaki kızını kaçırıp ac bırakarak öldüren sapkına mi yoksa polatlı da komşusunun 8 yaşındaki kızına tecavüz edip öldüren köpeğe mi

Nazilli de bir kaç ay öncesine kadar bayramlasip ortak sofrada yakınlarını bir anda çifte pompalı ile öldüren canavara  mi göz göre göre Bağdat caddesinde motorluyu ezi p geçen ve arkasına bakmadan giden vicdansızca mı küfredelim..

Gidip kafasına mı sıkalım..Bacaklarına ip bağlayıp araba arkasında mı dolandıra lım.

Hangi birisini yapalım  ya da yaptığımız da çözümün kendisi mi problemin kaynağına mi hizmet edelim..

30 sene önceki de Aynı toplum, aynı insanlar ve aynı insanı değerler..

Gelişen ekonomik ve sosyal durum ,kişisel ve psikolojik gelişim in eskiye nazaran daha çok oldugunu kabul etsek bile vahsilesen insan tiplemeleri var.Bu durum da bir tezatlık var.

Toplum ve insan gelişmişse suç oranı ve niteliğin de düşüş olması gerekirken tam aksi istikamette bir gelişme var..

İnsan davranışlarının üzerinde zihin ve duygu birlikteliginin etkisi kacinilmazdir..

Beyin vücudun karargahıdır.. Bu karargah vucud bütünlüğü olarak sizin davranışlarınızı doğrudan etkilediği bilinen bir bilimsel gerçekliktir. Yaşamadığınız halde beyninize hükmederek çok yaşamak istediğiniz bir anı yaşayabilir. Ya da bu konu ile ilgili yaşamadığınız halde yaşamış gibi hissedebilirsiniz…

Insanın içindeki korku denilen duyguyu , yenebilir. Anlık olarak onu bir cesur yüreğe cevirebirsiniz..

Ya da 80 yaşındaki bir dedeye işemek ten başka bir işe yaramayan cinsel organını anlık zırh delici bir matkaba donusturebirsiniz…Beynin arka bölümü dünyayı değerlendirir. Ön korteks aktivasyona gecirir..Kan daki oksijen azalirsa beyne giden oksijen azalir ve islevselligini yitirir..Cinsellikten uzaklasırsıniz..Asıl olan karargâhtaki ilgili birimi hareket geçirmek yada oradaki beyin konsantrasyonunu arttırmak için diğer birimleri uyutmak yada uyuşturmak gerekir..

Insan içindeki hayvansı vahşiliği harekete gecirir onu bir çim biçme makinası gibi canlı biçme makinasına dönüştürebilirsiniz.

Bilimin geldiği nokta muz ağacında domates yetiştirerek, muz ağacına kendini domates sandirmak kötü bir dere balığında değerli bir somon balığını yetiştirmektir…

Bunları bireysel olarak hangi insanı sucda yada cinsel meta da  araç olarak kullanmak istiyorsan birebir kullanarak onu bir hayvan misali güdebilirsin.

Bireysel sonucları olan bu olaylar adli vaka olarak hukuk önüne düştüğünde irade sakatlanması halleri ile birlikte hukuki ve cezai sonucları vardır.. Tıpkı soruşturma görevlisinin beyan almak için hukuk dışı şekilde ilaç yada kimyasal kullanması gibi hallerde sorumlu olduğu gibi …

Ama asıl derinlik bu  tür irade sakatlığı hallerinin toplumsal bir davranış modeli olarak kitlesellik kazanmasıdır..

Toplumun kendi öz değerlerinden uzaklaşıp tam zıddı davranışlar içerisine girmesinin olağanlaşmasidir..Karıncayı incitmeyecek bir adamın  2 ay önce aynı sofradaki hısım ve akrabasını gözünü kırpmadan öldüren bir makinaya dönüşmesidir…Namus abidesi olan bir insan in domuzlasarak kisisel ahlaki deger ve ilkelerinin sıfırlanmasi ve minicik kıza tecavüz ederek hayvanlasmasidir.

Amcasının oğlu için kavga ya girip onu koruyacak arkadaşının öfke kontrolünü gerçekleştiremeden minicik  öz yegenini aç bırakarak,öldürüp canilesmesidir

Sabırsızlıga mahkum bırakılmıs,gercek hayatta kibarlik abidesi birisinin ,akan trafikte aniden bir ölüm makinasına dönüşerek aracı ile korna çalan birisini altını alıp ezmesidir.

Görüldüğü gibi Normal Şartlar Altında yaratılmış insanoğlunun oluşturulmuş sartlar da istenen sonuca tahvil edilebilmektedir…Yani belirlenen sartlar da istediğiniz sosyolojik sonucları doğuracak,insanı davranışları elde edebilirsiniz.

Alış-veriş yapmayacak ya da sadece ekmek almak için markete giren bir kişiyi alış veriş manyağı yapar,tabut gibi alış veriş sepetini tasitirsiniz.. Ekonomiyi belirleme gücü insan kontrolü ile elinize geçmiştir..

Toplumsal barış yerine toplumsal savas halini ortaya koyarak politik gücü elinize geçirebilirsiniz.Sadece hangi taşları hangi kareye ne zaman ve hangi fugurlerle koyacaginiz bilmektir.

Bir yastığa yıllarca baş koymuş genç aşıkları biribirinden nefret eden kedi köpeğe çevirip birbirini öldürecek kadar vahsilestirebilirsiniz ..Toplumsal huzuru katledebilirsiniz ..

Rüşvet,hak yeme gibi tarih boyunca aşağılanmış davranışları olaganlastirip kişiselleştirerek toplumsal yozlaşmaya ivme kazandırabilirsiniz

Artık tekellesen dünya da kolelesen insanlar dünya ya hükmetmeyi ilahi emir olarak kabul edenlerin doğal olayları bile silah haline getirerek kitlesel ölümler,ekonomik krizleri tetikleyerek tekellesmeye hizmet etmektedir..

Türk devleti bu silahlanmaya karşı kendi güç merkezlerini oluşturarak karşı koymak mukavemet etmek ve karşı gücü yok etmek zorunluluğu Allahın kılıcı olarak bir zarurettir..