2018-2019 Lefter Küçükandonyadis Sezonu (Beşiktaş)

0
493
İlker Kaplan

Beşiktaş takımında bu sene bir haller var.Yönetim,Şenol Hoca ve takımda bazı farklılıklar var. Taraftar deseniz çok sessiz. Şuanda Avusturya kampı devam ediyor.Verimli olduğu düşünülen bir Slovakya kampının ardından takımda bazı rüzgarlar esiyor.Bu yıl tüm takımlarımızda olduğu gibi Beşiktaş’ta transferde sessiz sakin ilerliyor.Kamp dönemi başlarken Şenol Hocanın basın önünde oyun planımda yok dediği Negredo Yönetim baskısıyla tekrar kampa kabul edildi.

Sadece bu değil!Love için teklif gelirse gönderelim dendi.Mitrovic Gönderildi.Tosic  Çin’e transfer oldu.Vida gitti gidiyor.Babel için Flamengo ile anlaşıldı fakat son anda menajer puruzu çıktığı söylendi.Tamam fiyatını bulan satılsın fakat kadro fazla boşalmış olmayacak mı?Bu koşullarda Vida giderse!  Pepe tek stoper kalacak.Zaten Talisca gitti.Ön tarafta ciddi bir boşluk oluştu. Şu uyarıyı Beşiktaş yönetimine yapmak zorundayım.Takımın iskeletinden ve  ilk 11 oyuncularından en çok güvenilen Pepe(35),Atiba(35),Quaresma(35)Adriano(34) ve birinci forvet konumundaki Love(34) yaşlarında.Takımın son haftalara yaklaştıkça forumunun zayıflama sebebi  yaş ortalaması diye düşünüyorum. Yine bir mecburiyet gereği takımın yaş ortalamasının düşürülmesi gerekecek.

Fazla karamsar bir tablo çizmek istemiyorum ama geçen yılki kadro 1 yıl daha yaşlandı.Nitelik anlamında takviye yapılacakken tam tersi satışlar yapılıyor.Burada güvenebileceğimiz nokta Fikret Başkan ve Yönetimi bugune kadar gayet planlı hareket etti.Son üç yıllık plandaki icraatlar ve transferler çok olumluydu.

Bunun yanında Fabri için 5.5 M Euro karşiligında Fulham’la anlaşıldıgı yonunde ciddi ıstıhbaratlar var.Bu koşullarda kaleye,orta sahaya,Vida giderse en az iki stoper ve bir forvet ihtiyacı söz konusu olacak.Öte yandan gençleştirme ihmal edilmemeli.Umut dedikoduları biraz buna hizmet ediyor gibi görünüyor ve daha çok sağ bekte kullanılmak istenen Dorukhan transferleri kervana katıldı.Zaten çok şey beklenen Orkan kanat rotasyonunda vardı.FFP anlaşması sona ermesine rağmen dikkatli hareket etmeye devam ediyorlar.Beşiktaş yönetimini kulubün menfaatlerini kolladığı için tebrik ediyorum.Az önce söylediğim gibi Stratejik anlamda iyi işler yapılıyor.Atiba için “menajerini devre dışı Bırak” mesajı bunlardan bir tanesi.Sözleşmesinde sona gelen yada boşa çıkan tüm oyuncularda bir imza parası sevdası almış gidiyor.Atiba ve menajeri bu taktiği denediler fakat Yönetim yutmadı. Vida konusu ise cabası.Son haberler transfer tekliflerinin değerlendirilmesini istediği yönünde.Fakat yönetim yeterince bilinçli taraftarların şüphesi olmasın gereken yapılacaktır.Kaldi ki free transfer olarak gelen bir oyuncu için 20 M Euro civarındaki rakamlar kesinlikle değerlendirilmeli.

Beşiktaş  geçen sezonu başarılı sayılabilecek bir grafikle tamamladı.Ligde istenen olmasada  Şampiyonlar liginde tarihte görülmemiş bir puanla ve namağlup şekilde gruptan çıktı.Bazı dengeler görüldüğü gibi çok hassas.Transfer konusunda Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarının anlamadığı yada pek anlamak istemediği TRANSFER SADECE ALMAKLA OLMAZ.Uçaklar gelecek mi? Sorusunu sormadan önce hangi uçakları kaldırdık ona bir bakalım.Beşiktaş yönetimini özellikle bu hususta tebrik ederim.

İlker Arsal KAPLAN