SAĞLIK BAKANLIĞINA

0
511

SAĞLIK BAKANLIĞINA

MEVZUATIMIZ TÜRKÇE VE ANLAŞILABİLİRLİK AÇISINDAN AÇIK, NET VE RESMİ GAZETEDE YAZILDIĞI ŞEKİLDE YENİSİ ÇIKARILANA KADAR DEĞİŞMEZ VE SABİTTİR.
ASKOM KARARLARIDA YAZILI VE SABİTTİR VE BU SEBEPLE İKİSİ ARALARINDAKİ ÇELİŞKİLİ MADDELERDE SABİTİR VE KARŞILAŞTIRILDIKLARINDA ARALARINDAKİ UYUMSUZLUK HAKKINDA SOMUT ÖRNEKLERDE TEŞKİL ETMEKTEDİRLER.
ASLINDA İŞ BİRLİĞİ İÇİN ALINMIŞ OLMASI GEREKEN ASKOM KARARLARI MEVZUATA AYKIRI KARALAR ALINARAK DEVLET İÇİNDE MEVZUATA AYKIRI İŞ BİRLİĞİ OLAMAYACAĞINDAN ÇATIŞMALARA SEBEP OLMAKTA İSTENİRSE ÖRNEK VEREBİLECEĞİM ŞEKİLDE HASTA ÖLÜMÜ VE KOMLİKASYONLARA SEBEP VERMEKTE HASTANE ACİL SERVİSİNDE İŞLERİN YAVAŞLAMASINA VE HATTA DURMASINA SEBEBİYET VERMEKTEDİR…
VE BENİM DEVLET MEMURU OLARAK GÖREVİMİ YAPARKEN MEVZUATA AYKIRI HİÇBİR ASKOM KARARINI KABUL ETMEYİP UYGULAMAMAM GEREKİR… AYLIK ASKOM KARARLARININ YAZILI TEBLİĞİ OLSADA MEVZUATA UYGUNLUĞUNU TAAHHÜT EDEN HİÇBİR AÇIKLAMA VE BİR ASKOM KARARLARI MEVZUATA AYKIRI OLDUĞUNDA NASIL DAVRANILMASI GEREKTİĞİNE DAİR HERHANGİ BİR UYARIDA İÇERMEMEKTEDİRLER.
MEVZUATA AYKIRI ALINAN BİR ASKOM KARARI SONUÇ OLARAK MEVZUATA AYKIRI UYGULAMALAR DOĞURMAKTA UYGULAYICI KİŞİLER TARAFINDAN KANUN VE YÖNETMELİKLERE DENK OLDUKLARINA DAİR YANLIŞ BİR ALGI VAR OLDUĞUNDAN 112 HİZMETLERİ SUNULURKEN UYDURUK KARARLAR VE BUNLARIN UYGULANMASI SONUCU HER NEKADAR İKİ BİRİMDE ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNİN AYRI BİR PARÇASI OLSADA HASTANE ACİL SERVİSİNİN ORTAK VE KENDİ İLE İLGİLİ MEVZUATINA GÖRE HİZMET VERMESİ ENGELLENMEKTE KANUNEN SINIRLARI BELİRLENMİŞ ROLLER KARIŞMAKTA YETKİ GASPLARI OLUŞMAKTA ÖRNEKLERLE İSPATLANABİLİNİR ŞEKİLDE HİZMET KALİTESİ DÜŞMEKTE HASTALAR ZARAR GÖRMEKTEDİR.
BENİM BU DURUMDA SAĞLIK BAKANLIĞIMDAN CEVAPLANMASINI İSTEDİĞİM İKİ SORUM VAR. BENİM DEVLET MEMURU OLARAK MEVZUATA AYKIRI BİR DÜZENLEME VE UYGULAMAYA YAZILI TEBLİĞ EDİLSEBİLE ZATEN KABUL EDİP RİYAET ETMEMEM GEREKİR, ETMEMDE.
ANCAK ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ ASKOMUN BAŞTA KURULUŞ AMACI OLAN KURUMLAR ARASI İŞ BİRLİĞİ ESASINA GÖRE YAPILMASI GEREKTİĞİ İÇİN İKİ KURUM MEVZUATA UYGUNLUK VE ASKOM KARARLARINA UYGUNLUK AÇISINDAN KARŞI KARŞIYA GELİNDİĞİNDE İŞ VE KAYNAK BÖLÜŞÜMÜ NEDENİ İLE ACİL GELEN BİR HASTAYI ESKİSİ GİBİ TEK YETKİ VE TAM BİR İMKANLA İLGİLİ HASTANEYE ULAŞTIRDIĞIMIZ ASKOM VE 112 KURULMADAN ÖNCEKİ ZAMANLARDAKİ GİBİ SEVK EDEMEYİP 112 NİN MEVZUATA AYKIRI VE KENDİ KURUMUNUN YETKİ VE SINIRLARINI AŞAN TUTUMLARI İLE,HASTAYI DEĞİL İSTATİSTİKLERİ KURTARMA ÇABASI NEDENİ İLE AKTARMALI SEFERLERDEN VE TERS YÖNE ZORUNLU SEYAHATLERDEN GECİKİP ZARAR GÖRMEDEN SEVK ETMENİN YOLU BULUNMAMAKTADIR.
ÇÜNKÜ TRANSPORTA HASTAYI GÖRÜP MUAYENE EDEN TEK HEKİM OLAN ACİL SERVİS HEKİMİ KARAR VERMELİ İKEN 112 NİN MANTIK VE TIBBİ GEREKLİLİKLE TERS DÜŞEN BAHANE VE NAZLANMALARI İLE KARŞILAŞTIĞIMIZDA ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLANMAKTA SAATLERCE TRASPORT İÇİN AMBULANS BEKLEMEKTE VE GECİKMEKTEYİZ.
BU DURUMDA BİRİNCİ SORUM HASTA İÇİN MEVZUATA AYKIRI DAVRANMADAN VE TIBBİ GEREKLİLİK NE İSE GERİ KALMADAN HASTA NASIL TRANSPORT EDİLEBİLİR.O AN İÇİN 112 YE RAĞMEN NE YAPILABİLİNİR.
VE İKİNCİ SORUM İSE BİLİMSEL MERAK VE ÖĞRENME HEVESİ İLE ŞUDUR ;15.07.2018 TARİHİNDE 112 İLE HASTA SEVKİ İÇİN YAPTIĞIM TELEFON GÖRÜŞMESİNDE KAYITLI OLDUĞU ÜZERE KOORDİNASYONYON BÖLÜMÜNDEKİ İŞİ İLE İLGİLİ ORYANTASYON VE KOOPERASYONU MUALLAK İLETİŞİM DAHİSİ ARKADAŞ “HASTANIN HASTANEDE ÖLMESİ YOLDA ÖLMESİNDEN DAHA İYİDİR” SÖZÜNÜ AZINDAN KAÇIRARAK HASTAYI DEĞİL KENDİ KURUMUNUN İSTATİSTİĞİNİ KURTARMA ADINA TIP BİLİMİNE ÖTANAZİ VE ORTONAZİ DİŞINDA YENİ BİR HASTA ÖLDÜRME YÖNTEMİNİ KAVRAMSAL OLARAK KATMIŞ ANCAK TIP TERMİNOLOJİSİNDEKİ KARŞILIĞINDAN BAHSETMEMİŞTİR.
KİŞİNİN KONUŞMA USLUBU VE MEVZUAT UYMAK YERİNE UYDURUK ASKOM KARARLARINA GÖNÜLDEN KANARAK İŞ YAPTIĞINDAN ANLAŞILACAĞI ÜZERE BÖYLE ŞEYTANİ BİR CÜMLEYİ KENDİ KURACAK BİR ŞAHIŞ DEĞİLDİR.
SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI OLAN 112 HİZMETLERİNDE ÇALIŞIRKEN HİZMET İÇİ EĞİTİM SIRASINDA ÖĞRENDİĞİ AÇIKTIR.
KAVRAMIN TIBBI TERİM OLARAK KARŞILIĞINI ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDA BULAMADIM BU KAVRAM HAKKINDA TIBBI TERİM OLARAK ADININ VE FELSEFİ AÇIKLAMASININ YAZILI OLARAK BİLGİLENDİRİLEREK BİLGİ EKSİKLİĞİMİM GİDERİLMESİNİ VE SAĞLIK BAKANLIĞININ HERKES MEVZUATA UYMAK ZORUNDA İKEN ÇALIŞANLAR ARASINDAN BAZILARININ MEVZUATA AYKIRI KARAR ALIP UYGULAMA YAPMASINA GÖZYUMARAK ÇALIŞANLARI ARASINDA AYIRIMCILIK YAPTIĞI YETKİ GASPLARINA VE KANUNLARI BYPASS EDEN UYGULAMALARA AİT SONUÇLARA İZİN VERDİĞİ VE DENETİMSİZ BIRAKTIĞI İÇİN ŞİKAYETÇİ OLDUĞUMU BİLDİRİR ,GEREĞİNİ ARZ EDERİM.16.07.2018
DR ÖZGÜR EKER