14 Temmuz Kerkük Türk Katliamı

0
382

Kerkük 1000 yıldan beri bir Türk şehri olarak varlığını devam ettirmektedir..

Irak içerisinde zengin ve ekonomik olarak gelişim in sağlamış bir çok Türkmen yaşamaktadır..

Irak da cumhuriyet kuruluş şenlikleri için 1959 yılının 14 Temmuzunda çoluk çocuk bayram yerine giderken aniden durduk yerde silahsız sivil halkın üzerin e ordunun askerleri tarafından ateş açılmıştır.

Hemen ertesi günü sıkıyönetim ve sokağa cikma yasagi konulmus bir cok ileri.gelen Türkmen evinden alınarak askeri kışlalar içerisinde sözde kurulan halk mahkemesinde yargılanmış yarım saat içinde kursuna dizilerek infaz edilmiştir…

İdam lar 2-3 gün araç arkasında surundurulmus askılara alınmış ve halka karşı sindirme aracı olarak kullanılmıştır.

14 Temmuz o yüzden unutulmaz

Yine 1942 yılının bir 14 Temmuzunda 2.dünya davasının en cafcaflı olduğu dönemde Çanakkale boğazı 39 denizcimize mezar  olmuştu..

19 Mayıs 1939 yılında Haliç de denize indirilen 4 denizaltıdan Atılay -saldıray batıray -yıldıray ay serisi olarak donanmamiza katılmıştı..

Montrö anlasma si geregi kontroller Turkiye ye ait oldugu icin bogaz gecislerinde söz hakki devletimize aittir..İngiltere tarafından  gecis kontrolu icin Boğaza yerleştirilen manyeto kablolarının takip için görevli olarak çanakkkale ye intikal eden İsim babası Atatürk olan Atılay isimli kendi imalatimiz denizaltımız bagazin anaforuna kapilarak haner alınamamış ve 17 er -6 subay-16 astsubay dan olusan toplam 39 gemi muretebatı ortadan kaybolmuş ve kendilerinden haber alınamamıştı.

Araştırmacı Selçuk Kolay 1992 yılında arastirmalari esnasinda denizaltını bulmuştu ..