Sağlık Bakanlığı ve ASKOM kararları

0
766

GERÇEKTE PRENSİP KARARLARI OLAN ASKOM (Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyoni)KARARLARI İNCELENDİĞİNDE SABİT OLARAK GÖRÜLECEĞİ ÜZERE MEVZUATA AYKIRI ÇIKMAKTA HATTA BAZEN MANTIĞA AYKIRI,
TIP BİLİMİNİN BİLGİ BİRİKİMİ VE PRENSİPLERİNE TERS DÜŞEN KARAR VE UYGULAMALAR ORTAYA ÇIKMAKTA,
BAZEN EN TEMEL KURALLAR OLAN HASTA VE HASTALIĞA YAKLAŞIMIN GENEL PRENSİPLERİ HİÇE SAYILMAKTA VE HATTA İNSAN FİZYOLOJİSİNİN SINIRLARININ BİLE GÖZETİLMEDİĞİ AÇIKÇA GÖRÜLMEKTEDİR.
ASKOM KURULLARIN KARARLARINI ALAN BİRÇOK UZMAN İLE VE SAĞLIK BAKANLIĞININ YÖNETMELİKLERİNİ HAZIRLAYANLARIN BİLGİ BİRİKİM VE BİLİMSEL YETERLİLİKLERİNİN FARKI YÖNETMELİKTEKİ ESASLAR İLE ASKOM KARARLARI KARŞILAŞTIRILDIĞINDA AÇIKÇA YAZILI OLARAK GÖZÜKMEKTEDİR.
ASKOM KARARLARI NEDENİ İLE DAHA ÖNCE MAĞDUR OLMUŞ VE KONUYU YARGIYA TAŞIMIŞTIM.
HER NE KADAR HER GÜN MAĞDUR OLUP ASKOM KARARLARI NEDENİ İLE İSİM İSİM İSPATLAYACAĞIM VAKALARA TANIK OLSAMDA VE BUDURUM BENİ MESLEKİ AÇIDAN SÜREKLİ MADUR DURUMDA BIRAKSADA İŞTEN AYRILSAM BİLE GEÇMİŞ MADURİYETLERİM VAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİ VE HALİ HAZIRDA VAR OLAN OLMUŞ BİTMİŞ YARGIYA İNTİKAL ETMİŞ BİR MADURİYETİM VAR OLDUĞU İÇİN BU BAŞVURUYU HUKUKEN VE VİCDANEN BAŞVURU HAKKIM VARDIR.
HASTALARIN EVDEN ALINIP TÜM AKTARMALI SEFERLERİNİ TAMAMLAYIP EN UYGUN HASTANEYE ULAŞANA KADAR GEÇİRDİKLERİ SÜRE İSTATİSTİKİOLARAK BELLİDİR.
SAĞLIK BAKANLIĞINA BİLİR KİŞİLİK YAPACAK BİRÇOK GÖNÜLLÜ AKADEMİSYENDE ÇIKACAKTIR.ANCAK TÜM YARGI YOLLARINI TÜKETİP ULUSLARARASI BİR YARGI PLATFORMUNA HAK ARAYIŞIMI TAŞIDIĞIMDA DÜNYADA TIP KONUSUNDA AKADEMİSYEN OLANLARIN YANINDA HUKUK VE HATTA FELSEFE VE MANTIK KÜRSÜLERİNDEN BİRÇOK YABANCI AKADEMİSYENİN ASRIN BİLİMSEL KOMEDİSİ SAYILACAK BİR DAVAYA MÜDAHİL OLARAK GÖNÜLLÜ OLARAK BİLİR KİŞİ OLMAK İSTEYECEĞİDE AÇIKTIR. KONUNUN SOMUT ÖRNEKLERLE AYRINTILI İŞLENMESİNİN BİRÇOK DİSİPLİNDE TEZ KONUSU OLACAĞIDA AŞİKARDIR.
BİZİM ASLINDA MEVZUAT AÇIĞIMIZ YOKTUR. AHLAKI, VİCDANI VE MUHAKEMESİ TAM OLMAYAN KİŞİLERİN MEVZUATIMIZI BYPASS EDEN KARAR VE UYGULAMALARI VARDIR. İLGİ UYANDIRIP İNCELEME KONUSU OLACAĞINA İNANCIM YOKTUR.ANCAK İDDİALARIMI TEKTEK BİRÇOK ASKOM KARARININ TIP BİLMİNE, MEVZUATIMIZA, AKLA BİLME VE FENNE AYKIRILIĞINI GÖSTEREREK HUKUKSAL PLATFORMLARDA İSPATLAYA BİLİRİM VE BU DURUM ASKOM KARARLARI VE MEVZUATIMIZ YAZILI OLDUĞU İÇİN DEĞİŞMEZ BİR DURUMDUR.
SAĞLIK BAKANLIĞI KENDİ MEVZUATINA UYMAMAKTA VE BU DURUMDAN ŞAHSIM VE BENİM MİLLETİMDEN İNSANLAR ZARAR GÖRMEKTEDİR.
NEYİN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ BURADA ANLATMAM GEREKSİZDİR ZİRA TÜM NEDEN VE NASILLAR VE YAPILMASI GEREKENLER MEVZUATIMIZDA AÇIK VE NETTİR. AKLA BİLME VE FENNEDE UYGUNDUR GÜNCELDİR EKSİKSİZ VE TAMDIR. İDAREDE MEVZUATI TAM BİLMEK VE UYGULAMAK, UYGULATMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.MEVZUAT AÇIĞIMIZ YOKTUR UYGULAMADA MEVZUATIMIZA AYKIRI DAVRANIŞLARA NEDEN OLAN İŞ AHLAKI SORUNU VARDIR.
VİCDAN SAHİBİ BİRKAÇ UZMANDIŞINDA TÜM UZMANLAR AKTİF NÖBETLERİNİ İCAP ŞEKLİNDE TUTMAKTA İCAP NÖBETLERİNDE İSE HASTAYI GÖRMEYE GELMEMEKTE WATSAP VE TELEFON ARACILIĞI İLE HASTAYI GÖRMEDEN TEDAVİ VERMEKTE GECE GELEN ACİL HASTAYI MÜŞAADEDE BEKLETİP SABAH BAKMAYI TERCİH ETMEKTE HASTA KÖTÜLEŞİNCEDE PİŞKİN PİŞKİN SEVK ETMEKTEDİR.
OLAY ASLINDA SOSYAL HAYATLARINA GÖRE HASTAYI YÖNETMEKTİR.ÇAY BAHÇESİNDEKİ SOHBETTEN EV, BAR GEZMESİNDEN GERİ KALMAMADAN TUTUN SABAH POLİKLİNİK SAATİNE DENK GETİRMEYE KADAR BİRÇOK AYARLAMA VİCDANSIZ VE PSİKOPATCA İNSANLARIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLAMAKTADIR.AKLI OLANA GERÇEĞİ GÖRENE…
SAĞLIK BAKANLIĞI İSTATİSTİK HAZIRLAMADA MAHİR OLDUĞU KADAR.İSTATİSTİK OKUMAKTADA MAHİR GÖZÜKMEMEKTEDİR.OLAN BİTENİ VE OLMASI GEREKEN MESLEKİ UYGULAMALARI BİLMEMESİ MÜMKÜN OLMAYAN DOKTOR İDARECİLERİN MESLEKİ AYRIMCILIK GÖZETEREK, GÖZ YUMARAK VE MEVZUATI UMURSAMAYARAK DURUMA SEEBİYET VERDİĞİ AÇIKTIR. ÇÜNKÜ MEVZUAT AÇIKTIR DEMEKKİ İDARE TARAFINDAN TALEP EDİLMEMEKTEDİRKİ ÇALIŞAN TARAFINDAN MEVZUATA UYGUNLUK VE İŞ DİSİPLİNİ ÖNEMSENMEMEKTEDİR.
UZMANLIK MAKAM DEĞİL GÖREVDİR. HUKUK KARŞISINDA HERKEZ EŞİTTİR. BEN İŞİMİ YAPIYORSAM ODA YAPACAKTIR.İNCELENİRSE ACİL NÖBETİ TUTAN HEKİMİN UNUTULAN UZMANLARA İLGİNÇ GELECEK YETKİLERİ VARDIR…BU YETKİLER SAĞLIK BAKANLIĞININ MEVZUATINDAN DOĞDUĞU GİBİ HASTA İLE DOKTORUN KARŞILAŞTIKLARI ANDAN İTİBAREN DİĞER SAĞLIK MEVZUATI DIŞINDAKİ KANUNLARLADA İLGİLİDİR.
UZMANIN GEREKLİ TIBBİ ÖZENİ GÖSTERMEDEN UZMANLIK PRATİĞİNİ TIBBİ ETİĞE AYKIRI OLARAK HASTAYI GÖRMEDEN TEDAVİ VE MÜDAHALE YAPMASI ŞARLATANLIKTIR.DOLANDIRICILIKTIR. BU DURUMUN HASTAYA BİLDİRİMESİ HEM SAĞLIK HEMDE DİĞER MEVZUT KÜLLİYATI AÇISINDAN ZORUNLUDUR.AHLAKİ VE FAYDACI FELSEFE AÇISINDANDA KONU DEĞİŞİK AÇILARDAN UZUN UZADIYA İNCELENE BİLİNİR.
EĞER SİZ BU TÜR BİR AHLASIZLIĞA GÖZ YUMARSANIZ. YENİ MEZUN MESLEKİ AÇIDAN İŞ AHLAKI EDİNİMİNDE ROL MODELLERE İHTİYACI OLAN GENÇ ARKADAŞLARDA ÖLÜDEN FAYDA ÇIKARTMAYA ÇALIŞAN BİZAR BİR İŞ AHLAĞINA SAHİP İNSAN MÜSVETTESİ TİPLERE DÖNERLER. (DAHA ÖNCEKİ ŞİKAYETİME ATIFLA)
BİR HASTA EVDEN EN UYGUN HASTANEYE ULAŞANA KADAR 4-5 SAAT KAYBETMEKTE TÜM BU ZAMAN İÇİNDE UZMAN DOKTOR GÖRMEDEN UZMAN HAZAKATZADESİ OLARAK TIP VE BİLME AYKIRI AKLA ZİYAN KARAR VE UYGULAMALARLA ÖLMEKTE SAKAT KALMAKTADIR.
DURUMUN VAHAMİYETİ ZEKA VE EĞİTİME BAĞLI OLARAK ALGISAL AÇIDAN KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞECEK OLSADA OLAN BİTEN DURUM BUDUR.ALGILAYIP ALGILAYAMAMAK FANİNİN SORUNUDUR. GERÇEK DEĞİŞMEZ ANLAYANA ALGILAYANA VE TABİKİ HABİR VE ALİM OLANA…
BEN ŞİMDİ BIRAKIN MEVZUATI İNSAN VE İNSAN FİZYOLOJİSİNİ BİLE HİÇE SAYAN ASKOM KARARLARINA GÖZ YUMAN BIRAKIN UZMANLIĞI TEMEL DOKTORLUK ETİĞİNE TERS DÜŞEN BİR İŞ AHLAKINA SAHİP UZMANLARI GÖRMEZDEN GELİP OLAN BİTENE SEYİRCİ KALAN SAĞIK BAKANLIĞINA TEK BİR SORU SORMAK İSTİYORUM.
ÖYLE UYANIK GEÇİNEN ÖĞRENİM GÖRMÜŞ SIRADAN İNSALAR DEĞİL ALLAHA İNANAN, GERÇEKTEN ZEKİ VE EĞİTİMLİ İNSANLAR BİR DURUM KARŞISINDA ÇIKARINA UYGUN OLANI MI YAPARLAR YOKSA ERDEMLİ OLANI MI YAPARLAR?
SEÇİLMESİ GEREKEN DOĞRU DAVRANIŞ BU SORUNUN CEVABINDA YATMAKTADIR.
MEVZUATA ZATEN UYULMAMAKTADIR. BEN BU YÜZDEN VİCDANEN VE AHLAKEN GEREĞİNİ ARZ EDERİM.08.07.2018
DR ÖZGÜR EKER

Paylaş
Önceki İçerikJaponya da Afet 80 ölü
Sonraki İçerikEmniyete Yeni Birim
3C Hukuk Dergisi
AKTÜEL HUKUK DERGİSİ.. Yaşamın içinden, yaşamın üstünden,, görünen yüz-görünmeyen yüz, gerçekleri-zahiri gerçekleri önünüze sunmaktır..