Körteke Kalesi-Arapapıştı Kanyonu Bozdoğan

0
735

Aydın Arapapıştı Kanyonu Akçay, Kemer, Körteke, Bozdoğan, Karacasu bölgesinde yer almaktadır. Arapapıştı Kanyonu Kemer Barajı besleyen Akçay’ın Denzili, Muğla ve Aydın sınırlarının kesiştiği noktada binlerde yıl içinde oluşmuştur. Arapapıştı Kanyonu 380 metre yüksekliğinde, 6 km. ‘ye ulaşan uzunluğundadır.

Kaya mezarlığı 2500 yıllık olup perslere ait olduğu şeklinde değerlendirme yapılmıştır.

Aynı bölge de Makedonya Kralı Büyük iskender tarafından orduları ile Aphrodisias a gitmek için yaptırılan ve 1935 yapımı baraja ismini veren Tarihi Kemer Köprüsü Mö 5.yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen Körteke Kalesi ile doğal görüntüsü ile kanyon yam bir doğa harikası ve apışıp kalmamak içten bile değil.

Yer yer 12 metre ye düşen kanal genişliği bulunmaktadır. Tekne gezisi bolgede yer alan seceneklerdendir.


Kanyon içerisinde çok sayıda yaban hayvanı mevcut. Ayrıca yabani keçiler, karabataklar, ördekler, kazlar ve kartal, şahin gibi yırtıcı kuşlara da ev sahipliği yapan Arapapıştı Kanyonu’nun içerisinde doğal su kemerleri, mağaralar ve küçük adacıklar mevcut.
Arapapıştı kanyonunun en önemli iki güzelliği tarih açısından büyük önem taşıdığı düşünülen kaya mezarı ve manastıra sahip olmasıdır.
Dünyanın 8. Harikası olmaya aday..Bu bölgedeki kaya mezar M.ö.5.yüzyıldan kalmadır.

Arapapıştı ismi e ilgili çeşitli hikayeler anlatıĺmıstir

“Özellikle Efesus Araplarin gözetiminde olmuştur. Surekli akınlarla anadolu içlerine kadar hem deniz hem karadan  Rodos ve Sakiz adasını da alarak ilerlemislerdir..Doğal güzellik karşısında akınları durdurmuştur “Şeklinde anlatilan hikayeler vardır.. Doğal yol ortamında olmayışından dolayı itirazlar vardır…

Kemer Barajının bulunduğu bölge de suların çekilmesi ile ortaya çıkan anıt mezar araştırıldığında MÖ 5 yüzyıldan kalma bir kral mezarı olduğu anlaşılmıştır.

 

Bozdoğan ilçesinin Körteke Köyünün kuzey doğusunda yer alan yüksek bir tepe üzerine kurulmuş iç Karya nın leleg tipi tepe kentlerinden birisidir. Muhtemelen bir xyatis kentidir.Cesitli uygarlıklara ait kale duvarlarında kullanıldığı döneme ilişkin izler vardır.Dogu ve batıda bir kule ortada sarnıç bulunmaktadır

Akropol dışarıdan 3 kuleli ic surla guneyden kusatilmistir.