Tüm Gözler Rusya ‘da

0
478

Tüm Gözler Rusya’da

1930 Yılından beri yapılan Dünya Kupası organızasyonunda Sırada Rusya var. Bir yada iki oyuncunun savunma yapıp dokuz oyuncunun hucum ettiği yıllardan bugunlere kadar futbolda ciddi bir evrim sözkonusu.Fakat futboldaki bu salt evrimden sonra her gecen gun bir parça daha geçmişe döner gibiyiz.
Dünya Kupası Kısa süreli bir turnuva.Gruptan cıkıp üç maç kazananın Final oynadığı bir organizasyon.Haliyle savunmalar çok daha büyük önem arz ediyor.
Yunanistan Avrupa şamiyonu oldugundan beri bireysel yeteneklerden çok takım halinde hareket etme ve takımın yıldızlaştığı bir yapıya doğru ciddi bir meyil var.Bu bizi tek oyuncunun ülkesini alıp dünya şampiyonu yaptığı turnuvaların geçmişte kalması gerçeğiyle yüzleştiriyor.

Turnuva

Şüphesiz turnuvanın en büyük favorilerinden olan son şampiyon Almanya en büyük hayal kırıklığı oldu.Meksika mağlubiyetiyle başlayan macera hüzünlü bitti.Fakat Lozano’nun attığı golde son adam olarak çalımı yiyen oyunucunun Mesut olduğunu unutmayalım. Almanya’nın ne kadar dagınık ve konsantrasyon eksıgı oldugunu bu küçük örnek bile bize anlatıyor.
Şampiyonluk adayım Brezilya ve Fransa.Tite oyuncuları tarafından aşırı sevgi ve saygı gören bir hoca.Kısa mesafeli turnuvalarda çok ateşleyici bir etmen sayılabilir.Fransa için şunu söylemek gerek ismi büyük ama yaşları çok genc oyuncular.Daha birçok turnuvada Fransa Rüzgarını göreceğiz.
Ronaldo iyi başladı.Henüz takımından oyun bütünlüğü göremedik.Nasılsa Ronaldo var gibi bir hava ile başladılar. Sert savunma ve Ronaldo golleri Portekizi gruptan çıkardı.
Messi maalesef yine tutuk başladı.Arjantin savunması ve orta sahası çok yavaş.İyi ofansif gücü olan takımını Sampaoli henüz organize edememiş görünüyor.
Buraya iki adet plase yazmazsam olmaz.Belçika gerçekten çok derin ve ne yaptıgını bılen bır kadroyla geldi.Bu kez istedıkleri sıçramayı yapabılırler ve bunun için oldukca hırslılar.
Finali zorlayacak ikinci takımım Uruguay.Sebebi ise turnuvada ilk günden beri en sıkı en sert takım.Az gol yemenin önemini tekrar etmeye gerek yok.

Turnuvanın Olayı
Ronaldo’nun Messi için yaptığı gönderme.Daha önce dostluk mesajları içinde kişisel çekişmeden belirgin şekilde kaçan ikilinin barışı Messi’nin PAPER Magazine dergısıne verdıgı Keçi (GOAT) pozuyla bozulmuştu.Bilindiği üzere goat ingilizce keçi anlamını taşıyor.Fakat spor literatüründe Greatest Of All Time (Tüm zamanların en iyisi) manası vardır.Ronaldo Fas macında attıgı kafa golunden sonra keçi sakalı yaparak sevındı .Bakarsınız Minik bir savaş başlamış olabilir.
Son olarak
Orada olmayı çok arzulardık.Bu kez olmadı fakat Cüneyt Çakır röportajlarında “Kendimi milli takım gibi hissediyor ve ülkemi temsil ediyorum” demişti.En azından bizden birileri bayrağımızı götürdü ve bu büyük organizasyonun bir parçası oldu.Tez elden silkelenip ülkemizin bu heyecanı bir sonraki turnuvalarda yaşaması dileğiyle…

İlker Arsal KAPLAN