Madımak Ve Hinnom Vadisi Ge-Hinnom

0
820

 

Ürdün’ün kuzeyinde kayalıklar arasında sıkışmış sıcak, kurak bir vadi vardır. Hinnom Vadisi. Aramice adıyla “GE HİNNOM” Arapça adıyla “CEHENNEM”
*
Nuh Peygamber’in oğullarından Amon soyundan gelen bir kavim yaşar çağlar önce yörede. AMONİTler. En büyük tanrıları MOLOK’tur.
*
Dünyadaki birçok kavim gibi bu kavimde de sürer KURBAN geleneği. Amonitler, tanrılarını memnun etmek için evlatlarını kurban ederler ona.
*
Hinnom Vadisi’nde yapılan bu kurban töreninin özel bir biçimi vardır. Vadinin adı(Cehennem) ile uyumludur kurban töreni. Yakılarak kurban edilir çocuklar.
*
Ve kurban edilenlerin çığlıkları duyulmasın diye törene katılanlar o çığlıkları bastıracak gürültüler çıkarırlar. Davullar çalarlar.
*
Putperestlerde kaldı sanılan evlat kurban etme geleneği, semavi dinlerde de sürer yazık ki.
*
Bu coğrafyanın yüzlerce peygamberin insan edemediği insanları, dini gerekçelerle ve ‘Allah’ın emridir’ diyerek evlatlarını kurban etmeye devam ederler.
*
Din adına sevgiyi anlatmak yerine korku aşılarlar insana. Zalim bir tanrının insanları cayır cayır yakacağı kocaman bir ocak tasvir edilir yıllardan beri.Cehennem cennetten büyüktür bu anlayışta.
*
Adı IŞİD, adı bilmem ne. olan din tüccarı birileri kendileri gibi düşünmeyenleri, kendi zihniyetlerine oy vermeyenleri daha sağken yargılar ve cehennemlik ilan ederler.
*
Bu yetmez. Hayatlarını cehenneme çevirir, bu dünyadayken yaşatırlar cehennemi.
*
Burada da durmazlar, MADIMAK’lara imza atarlar. Diri diri yakarlar insanları.
*
Arkalarında bu dünyayı cehenneme çevirenler vardır daima. Gösterişli törenler yaparlar, havai fişekler patlatır, balonlar, konfetiler uçurur, parlak nutuklar atarlar, analar evlatlarının çığlıklarını duymasınlar diye.Onlara sorarsanız ALLAH da arkalarındadır.
*
Bugün Madımak acısının yıldönümü. Geçen zaman, ne acıları ne tehlikeyi azalttı.
*
Madımak’ı ateşe veren anlayış halâ ayakta ve giderek yayılmakta. İnsanlığı daha zor günler bekliyor.
*
Dünyayı cennete çevirmekle görevli insan, cehennem zebanisi rolünü daha çok sevdi yazık ki. Rolünün gereğini yaptı yıllardır ve yapmaya devam edecek gibi.
*
Yanılmış olmayı arzu ederek, daha güzel bir dünyada yaşamak, yeni yangınlar, patlamalar, kurşunlanmalar görmemek özlemiyle;
*
Hangi gerekçeyle olursa olsun kurban edilen tüm insanları,özelde Madımak kurbanlarını acıyla,yad ediyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.
*
SALİH ALTUN