İran’dan bulutlarımız kısırlaştırılıyor iddiası

0
351

İran’dan yeni iddia: İsrail ve komşu bir ülke İran’a gelen bulutları kısırlaştırıyor

İran Sivil Savunma Kurumu Başkanı General Gulamrıza Celali, İran’a gelen bulutların kısırlaştırıldığını öne sürdü.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’na (ISNA) göre, başkent Tahran’da 3’üncü Sivil Savunma Konferansı’nda konuşan İran Sivil Savunma Kurumu Başkanı General Gulamrıza Celali, “İran’da meydana gelen iklim değişikliğinde yabancıların parmağının olması şüphesi var. Ülkedeki bilim merkezleri de bunu teyit etmektedir” dedi.

“Yağmur bulutları kısırlaştırılıyor”

Bazı ülkelerin ekonomik savaş alanında düşman olduğu ülkenin çevre faktörlerine zarar vermekten geri durmadığını belirten Celali, “İsrail ve komşu ülkelerden biri, İran’a giren yağmur bulutlarını yağmaması için kısırlaştırıyor. Bunun yanı sıra bulut ve kar hırsızlığıyla karşı karşıyayız” diye konuştu.

Celali, bu alanda yapılan araştırmaların Afganistan’dan Akdeniz’e uzanan şerit üzerindeki 2 bin 200 metre yüksekliğindeki yerlerde kar bulunduğunu gösterdiğini, fakat İran’da bu yükseklikteki yerlerin kurak olduğunu söyledi.

“Bir ülkenin bulut çalması mümkün değil”

Konuyla ilgili İranlı İşçiler Haber Ajansı ILNA’ya açıklama yapan Meteorolojik Tahmin ve Uyarı Genel Müdürü Ahad Vazife, şu anki teknolojiye göre “bulut hırsızlığı” yapabilecek bir ülkenin olmadığını söyledi.

Celali’nin açıklamasının ülkedeki kuraklık sorununa çözüm üretmediğini belirten Vazife, “Bilimsel verilere göre, bir ülkenin bulut veya rüzgar çalması mümkün değildir” dedi.

Bulutların yeterli yoğunluğa ulaştığında yağmurun yağdığını, aksi takdirde yağmur yağmasının mümkün olmadığını söyleyen Vazife, İran’ın uzun süren bir kuraklıkla karşı karşıya olduğunu belirtti.

İran’da yağışın ve su kaynaklarının azalmasıyla ortaya çıkan kuraklık, ülkede su krizine yol açıyor