Güzellikler Diyarı Ünye…

0
603

Akdenizi aratmayacak inci gibi sahili ile Ünye de turizm atağı basladı

Karadeniz in kendine has bitki örütüsü bir yanın dağ ve ve bir yanında denizde ilerlerken inci gibi bir kent çıkar karşına Ünye..

Ordu Ünye’de bulunan tarihi Ünye Kalesi’nde restorasyon çalışmalarına başlandı.

İlkç ğalardan beri Ünye bir liman şehri dir. Niksar üzerinden de Anadolu nun içlerine dogru baglantı saglar.

Ünye – Niksar(Niksar Caddesi) yolu üzerinde hemen yol kenarında bulunan 300 metre civarında yüksekliği bulunan bir kaledir.Türkiye de bulunan en korunaklı kalelerden birisidir.

Türkiye’nin korunaklı kalelerinden biri olan ve M.Ö. 200-250 yıllarında Kral Mithridates tarafından yaptırılan Ünye Kalesi’nde iki adet dehliz bulunuyor.

Biri küçük, diğeri ise çok daha büyük olan ve nereye çıktığı henüz bilinmeyen dehlizlerde zaman içinde yıpranma ve atılan taşlarla dolan bölümler yeniden açılıyor.

İçerisinde neler olduğu ve nereye kadar uzandığı bilinmeyen dehlizlerin, bu yaz sonuna kadar açılarak turizme kazandırılması hedefleniyor.

Kral mezarları, tapınak odaları, kraliçe havuzu gibi unsurlar da bulunuyor

Ünye Kalesi’nde dehlizlerin yanı sıra, kral mezarları, tapınak odaları, kraliçe havuzu gibi birçok farklı unsur da bulunuyor.Belediye tarafından 2015 yılında başlatılan Kültür Yolu Projesi kapsamında Ünye Kalesi’nin turizme kazandırılması sonrası ilçede ziyaretçi sayısında artış bekleniyor.

“15 milyon liranın üzerinde kaynak aktarıldı”

Kalede yaptığı incelemenin ardından açıklamada bulunan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, proje doğrultusunda 15 milyon liranın üzerinde kaynak aktarıldığını ve birçok tarihi eserin restore edilerek yeniden kent turizmine kazandırıldığını söyledi.

“Ziyaretçi sayısında bu yıl 2 kat artış yaşandı”

Yapılan çalışmalarla ziyaretçi sayısında bu yıl 2 kat artış yaşandığını anlatan Başkan Ahmet Çamyar, 2,5 yıl süren yoğun bir hukuk mücadelesi sonrası kalenin mülkiyetini Ünye Belediyesine kazandırdıklarını ve restorasyon için tüm engellerin ortadan kaldırıldığını belirtti.

Çamyar, Ünye’nin binlerce yıllık bu önemli tarihi mirasının yeniden turizme kazandırmanın kendilerine nasip olmasından duyduğu mutluluğu ifade etti.

“İlçemizin turizm potansiyelini hiç olmadığı kadar arttırdık”

İlk etapta biri küçük ve diğeri büyük olmak üzere iki dehlizin zamanla atılan ve tıkanmasına yol açan taşlardan temizleneceğini aktaran Çamyar, şunları söyledi:

“4 etaptan oluşacak restorasyon çalışmalarında dehlizlerin açılması ile birlikte ağustos ayında 3 ve 4 etap restorasyon çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ihale yapılacak. Ünyemizde turizm adına tarihinde görülmemiş çalışmaları hayata geçiriyoruz. İlçemizin turizm potansiyelini hiç olmadığı kadar arttırdık.”

Kent merkezine 6 kilometre kadar uzaklıktadır. Anayol’dan Kalenin yoluna saptığınızda bir kilometrelik bir mesafeniz kalıyor.

2500 yıllık kale tarihinde çeşitli kavimler burada kendi amaçlarına uygun kullanımlarda bulunmuştur.

Kale nin önemli özelliklerinden birisi kaya mezarlardır. 6.yüzyılda yapıldıgı söylenen Bu mezarlar sütun gibi dimdik kayaların 10 metre yukarısına oyularak yapılmış dır.Kaya mezar da bizansı simgeleyen üçgen alınlıgın her üç noktasında kartal figürleri vardır

Tapınak odaları ve ve kraliçe havuzu da kaledeki diğer birimlerdir.

İçinde iki dehliz bulunmaktadır. Tarihi Roma ve Pontus savaşlarının çoğu n çoğu Turhal, Zile ve Niksar civarında yapıldığı için aslında bu kalenin yapılış  be kullanılış amacı lojistik üssü gibi kullanılmasındandır. Ana kale Sinop ve Trabzon dan sefere cıkan kral mühimmat ve yiyeceklerini buradan tedareik ederek yoluna devam ediyordu  Kale de depolamaya uygun uzun dehlizler bulunmaktadır.

2 tünelde en çok 500’e yakın basamağa kadar ilerlenmiş ve sonrasına tünelin taş ve toprakla tıkanmış olmasından dolayı ilerlenememiştir. Bu tünellerin biri diğerine göre daha geniş olup ortalama 45 derece açıyla yapılmışlardır. Tünelden aşağı inildiğinde bir dehliz(Depo) olduğunu ve onun aşağısında yeniden bir tünel olduğunu bilinmektedir. Bu tünelin sonu ise bilinmemektedir. Diğer tünelden ise Dere’ye inildiği ve su ihtiyacının bu yol ile karşılandığı anlaşılmıştır. Ancak bu tünel’de günümüzde taş, toprak ve çöplerle tıkanmıştır. Restararsyon çalışmalarında tıkalı dehlizler temizlenecektir.

Ünye de kent merkezi ve baglı köylerde 35 e yakın cami ve müştemilatı vardır..

1930 lara kadar kent te ticaret hep canlı olmuştur. Nufus mubadelesi sonucunda esnaf  ve sanatkar olarak rumların çekilmesi ile ticari hayat düşmüş ve İstanbul göçleri başlamıştır

Ünye taşı pembe ve beyaz olmak üzere çıkarılmakta ve Türkiye pazarında yerini almaktadır. En büyük camilerimizden olan İstanbul  Çamlıca Camiinin dış kaplama malzemesi olarak Ünye taşı kullanılmıştır

Ordu da toplam kayıtlı irili ufaklı 103 şelaleden bir kısmı da Ünye de bulunmaktaır. İç ksımlara doğru gittikçe doğa harikası şelalelerle karşılaşırsınız.

BAKIRCILAR ÇARŞISI

Bakırcılar Arastası denilen Bakırcılar carsısı  Rum ustalar la vardı ve anlatılanlara göre 19.yüzyıl sonlarına kadar hepsinin yanın en az 15 çırak çalışmakta idi. 

Mübadele de dönemin belediye baskanı bakar ki ekonomi çökecek usta ve erbabların bir kısmını listelere yazmaz ve ekonominin gelişmesine bu insanlar katkı sağlar.

Ulaşım agı buradan basladığı için bakır ürünleri diğer memleketlere de buradan sevk edilirdi. Ustaların sınırsız hayal güçleri ürün çeşitliliğini de sağlamıştır.Bugünün alzaymır tetikleyen alimnuyum türevi ürünler o zaman yokdu ve tek dayanıklı ürün hammadesi bakırdı .Günümüzde bakırın önemi ve değeri düştüğü için oradaki ustaların deyimi ile şeytan bile geçmez olmuştur. Tek tük bakır döven cekıc sesleri hediyelik eşya satan dukkanlar ile tekrar eski canlı günlerini aramaktadır Bakırcılar çarşısı

Fındık ana tarım ürünü olmakla beraber Trabzon hurması kivi bölge tarımına hareket getirmiştir. Fındık üretimi üreticinin yüzünü güldürmemekte 10 TL  civarında taban fiyat geçerliğini korumaktadır. Oysa dünya da fınfık üretiminin 2/3 ünü Türkiye ve Türkiye de en kaliteli fındık Ordu bölgesinde yetişmektedir. Çikolatanın hammadesi sayılan fındık da fiyat belirleme gücü bulunmamaktadır..

Her köyde ya da üretici fındık ürününü döverek ezme benzeri kahvaltı da yenebilir ürün elde etmektedir.

Ünye cezaevi bile daüın içinde ormana gizlenmiş bir sayfiye yeri gibidir.

Burasını gezmeden Türkiye yi gezdim deme…