Okuma

0
417

Yazının bulunmasından evvel de okuma vardı..Avcı topluluklar zamanı, kadın nerede Av nerede iz okuyarak mülkiyetsiz paylaşımsız ve bencilce okumuştur..

Otun ezilmesinden tutunda çamurdaki ayak izin derinliğinden avın zayıf mı şişman mı dikenliklerden geçmişse tüylü mu tüysüz mü olduğunu hep okumuş.. Varlığını bugün kü gibi doğru okumaya bağlamıştır…

Hayvansı erkekler o zaman da makbul du şimdi de makbul olduğunu kabul edenler var..

Doğa da ki bu okuma, yazının bulunması ile alfabetik nitelik taşımaya ve nesiller arası iletişime kaynaklık etmiştir..

İnsan yaşamın da okumayı doğru gerçekleştirenlerin bizzat yaşamı bicimlendirdiklerini görüyoruz.. Bir onbaşı çıkıp bir ülkenin kaderini değiştirip okuma da yanlışlık yaptığı anda kendi sonunu hazırladığını da görüyoruz…Adnan Menderes yaptığı hizmetlerle toplumsal rüzgarı arkasına almış ama bu doğru okumayı iktidarının 8.YILINDAN sonra doğru yapamadığı için gerekli tedbirleri alamamış yöntemler geliştirememiş ve sonunu hazırlamıştır..

Okuma nın da çeşitleri vardır ..Bunlar;
1-Varolandan varı okursun ..Alfabeyi bilen herkes bu okumayı yapar.Kazanımi pratik yaşam da yön tayini bir zaman değerlendirme gibi sonucları olur.
2-Varolandan varı okursun ama farklı anlam ya da anlamlar çıkacağını bilirsin..Bunda alfabeni bilmek yetmez..Okumak ve muhakeme etmek de lazımdır..Hayat zaferi sağlar .Sadece alfabe de bilsen Istanbul gibi şehir gelişimini doğru okursun kapattığın arazi sana bile ait olmasa bir para cezası ile sana bağlanır ve trilyoner olursun .Ya da yeni bir parti doğar doğru koku alırsın carıkla gezerken ayakkabı fabrikan olur.

3-Varolmayani da okursun.Eskiya öyle bir yazı ve dil sistemi geliştirir ki zekan yoksa olmayan bir şeyi zaten okuyamazsın.Okuyamadigin gibi eşkıya öyle bir dümen tutar ki sen dostlarını bile düşman görürsün… Var olmayanı okumak bir meziyettir. Toplum ona saygı gösterir..Hatta cahiller onun ermiş olduğuna bile inanır ama o aslında yine olandan zekası ve muhakemesi ile olmayanı çıkartır.. Sana düşen kıskanmak değil onu yokluğunda bile korumaktır. Düsmanın çok olur..2.bentte yer alanlar ahlaki ilke yoksunlugu ve bilgi noksanligi ile seni hep hasım gorur..Burokrasi ve siyaset de ust duzey yaparsan acilim saglarsin alt kadro siyasetinde 2 bent sana hayat sansi vermez..
4-Varolmayani ,herhangi bir şey soylenilmese de yapılmasa da düşman öngormese de nedensellik bağları ve değişen değişmeyen şartları ayrı ayrı veya bir arada değerlendirmek sureti ile görürsün ve senden sonra ki nesiller ancak bu şartları görür ve şartlar gerçekleştiğinde senin öngörür olarak algılar ve büyüklüğünü o zaman anlarlar…Senin bu halin aslında bir toplumsal sihirbazlık halidir..İlk 3 un hepsi senin tirus gelir tırıs gider …Sen buyuksundur ama değerini zamane çocukları değil zaman ötesi çocukları bilir