Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları 20.Toplantısını Yaptı

0
356

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu 20. Toplantısı, 26 Haziran 2018 günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel YAYAN ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer ARISOY başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ve Kurum yetkilileri ile Kurula üye Kurumların üst düzey yetkilileri katılım sağladı.

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN toplantı açılışında yaptığı konuşmada son dönem sınai mülkiyet verilerini paylaştı ve TÜRKPATENT’in faaliyetleri hakkında kısa bilgi verdi.

Toplantıda gündemde yer alan; 2018 yılının ilk yarısında fikri ve sınai mülkiyet alanında yaşanan gelişmeler, Ulusal Fikri Haklar Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile Ulusal Coğrafi İşaretler Strateji Belgesi ve Eylem Planının uygulanmasına yönelik çalışmalar, Avrupa Birliği 2018 Türkiye İlerleme Raporu Fikri Mülkiyet Hukuku Faslındaki tespitlerin değerlendirilmesi konuları ele alındı.

2008/7 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile kurulan ve sekretaryasını Türk Patent ve Marka Kurumu’nun yürüttüğü Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu, Adalet Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, AB Bakanlığı, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ve TOBB’dan üst düzey temsilcilerin katılımıyla yılda iki kez toplanıyor.