Kamuya geçen taşaron işçinin maaşı düşer mi?

0
383

Maliye Bakanlığı vergi dilimleri ve kesintileri ile ilgili mevzuatlarla bu konuda belirleyicidir.

İşçilerin çalıştıkları işyeri değişmediği için, taşeronda Nisan ayına geçen sürenin gelir vergisi matrahı ile geçişten sonraki matrah birleştirilecek. Yani matrah sıfırlanmayacak. Dolayısıyla Ocak ayında yüzde 15 ile başlayan gelir vergisi, ikinci dilime girilmesi ile birlikte yükselecek.

Böylece kamuya geçişi yapılan işçiler de 2. vergi dilimine girecek ve yüzde 20 gelir vergisi ödeyecek. Hatta ücreti yüksek olan işçiler 3. vergi dilimine de girecek ve yüzde 27 gelir vergisi ödeyecek.

Kamuoyunda yer alan yalan yanlış haberlerin aksine, işçi asgari ücretle bile çalışıyor olsa, 2. vergi diliminden kaynaklanan kayıpların sadece bir kısmı karşılanacak. Eline geçen ücret, 1.603,12 TL’nin alına düşmeyen işçilerin 2. dilim nedeniyle uğradığı kayıp hiçbir biçimde karşılanmayacak.

Ücretin yanı sıra doğrudan gelir vergisine tabi ya da istisna tutarın altında kalan tüm diğer parasal haklar (ilave tediye, fazla mesai, bayram/tatil çalışması, gece çalışması ücreti, direksiyon primi, bulaşıcı hastalık ve risk primi, silah tazminatı, öğrenim yardımı, bayram yardımı, afet yardımı, askerlik yardımı, ikramiye, yol yardımı) da yüzde 20’lik vergi dilimine girilmesi ile birlikte düşecek.

İşçilerin yüzde 20’lik gelir vergisi dilimine girmesinin ardından, brüt tutardan önce yüzde 15’lik sigorta prim kesintisi yapılacak, ardından elde edilen tutardan yüzde 20 gelir vergisi (ve ayrıca damga vergisi) kesilecek ve geri kalan tutar işçiye ödenecek.