Muharrem İnce Kilis -Gaziantep ve Kahramanmaraş da halkla buluşdu

0
470

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Millet Kıraathaneleri Projesini eleştirerek, “O, her mahalleye kıraathane açacakmış, ben her mahalleye kreş açacağım. Çocuk kreşe, anne işe. O kreşte de sadece kadınlar çalışacak.” dedi.

İnce, Kilis’teki mitinginde, Türkiye’nin bir hukuk devleti, başı dik bir ülke olacağını söyledi.

Ülke sınırlarının delik deşik olduğunu ve kalbura döndüğünü öne süren İnce, “Kilis’te Kilisli mi çok Suriyeli mi? Böyle bir devlet olur mu? Ben cumhurbaşkanı seçildiğimde derhal Şam’a büyükelçi atayacağım. Bülbül’ü altın kafese koymuşlar, ille de vatanım demiş. Suriye’de yeni bir anayasa yapılmalı. Suriye’de ve dışında yaşayanların katıldığı BM gözetiminde bir seçim yapılmalı. Bundan sonra da Suriyeliler davul zurnayla memleketine geri dönmeli. Allah’ın izniyle bunu başaracağız.” diye konuştu.

Türkiye’nin devasa sorunlarını yorgun bir kişinin çözemeyeceğini, o yüzden ülkenin taze bir kana ihtiyacının olduğunu belirten İnce, şöyle konuştu:

“Suriye politikası sırf bir inat uğruna buraya geldi. Ben meydanlarda fabrika, üretim, gelecek, gençlere iş, aş diyorum. Bakın gelecek karanlık. 1,30’dan aldığı doları, 4,75’e getirdi. Erdoğan bir daha seçilirse 8 lira olur. Türkiye’nin yeni bir umuda ihtiyacı var. Ben meydanlarda kadınları iş yaşamına sokalım, her mahalleye kreş diyorum, topraklarımızdan bereket fışkırsın diyorum. O bana ‘Bay Muharrem’ diyor, millet de ona ‘bay bay Recep’ diyecek. Bana diyor ki ‘Menderes öldürülürken neredeydin?’ Bu tarih cahili bana soruyor, Menderes 61’de asıldı, ben 64’te doğdum. Dünyada yoktum ki… Ama kendisi doğmadan 4 sene önce ilkokula gitmiş. Erdoğan ben senin kadar yetenekli değilim. Doğmadan 3 sene önce Menderes’i hatırlamıyorum.”

– Fotoğraf tartışması

İnce, cami tartışmalarına da değinerek, ibadet yaşantılarıyla ilgili bilgi verip, “Biz camiye fotoğraf çektirmeye gitmiyoruz, ibadete gidiyoruz ama benim haberim olmadan arkadaşların çektirdiği fotoğraflar var. İsterlerse kendisine göndereceğim ama kendisinden bir şey istiyorum, sen de üniversite yıllarından fotoğraf gönder. Ben sana istediğin kadar üniversite arkadaşlarımla fotoğraf göndereyim, sen de bana gönder. Erdoğan’ın yanıldığı yer şurası, unutma her kuşun eti yenmez.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile canlı yayında tartışma önerisini yineleyen İnce, tartışmada da Suriye politikası nedeniyle sınır kentlerinin geldiği noktayı ve mazotu konuşmak istediğini kaydetti.

Göreve geldiğinde çiftçinin kullanacağı mazotun 3 lira olacağını belirten İnce, şöyle devam ett:

“Meydanlarda yalan söylüyorsunuz. Meydanlarda millete diyorsunuz ki ‘Muharrem İnce bunu kesecek’ diye. Bu paraları siz mi veriyorsunuz, devlet veriyor. Benim dönemimde hırsızlık olmayacağı için devletin kasasında daha fazla para olacak ve fakir fukaraya daha fazla yardım yapacağım. 16 sene sonra projeye bak, her mahalleye kıraathane açacakmış. Bunun kek projesi de yalan. Bunun kek projesi de yenmez. Şeker fabrikalarını sattı mı? Keklere şekeri nereden bulacaksın? Bu kek verse bile şekersiz kek verecek. O, her mahalleye kıraathane açacakmış, ben her mahalleye kreş açacağım. Çocuk kreşe, anne işe. O kreşte de sadece kadınlar çalışacak. CHP’li AK Partili yok. Hepsi benim kardeşim. Allah’ın izniyle milletimizin isteğiyle cumhurbaşkanı seçildiğimde Bakanlar Kurulunu sadece CHP’lilerden yapmayacağım. Sağcı, solcu, başörtülü, başı açık demeden 81 milyonu bir araya getireceğim.”

– “Doktora gitmesi lazım”

Konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarını içeren bazı videolar izleten İnce, “Bence bu adamın seçime değil, doktora gitmesi lazım.” dedi.

İnce, Türkiye’yi demokratikleştireceklerini bildirerek, “Meydan meydan gezip, ‘Ben ustayım, İnce de çırak’ diyor. Madem ustasın neden korkuyorsun? Cesaretin mi, bilgin mi yok? Neden karşıma gelmiyorsun? Seçildikten 48 saat içerisinde OHAL’i kaldıracağım. Merkez Bankasının para politikalarına müdahale etmeyeceğim, bağımsız olacak.” diye konuştu.

İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun mitinginde 30 yıl önce yazdığı bir şiir kitabından mısralar okuduğunu ifade ederek, “Evet yazdım, arkasındayım. Eğer eski defter açmaya hazırsan ben hazırım. Yüzüklerin efendisinin alışveriş listesini bir açıklayayım. Ne demek istediğimi sen anlarsın. 2 dakika delikanlı ol karşıma çık. Bu işleri bırak. Millet aç ve sefil. 4 milyon Suriyeliye 40 milyar dolar para harcadın. 2 milyar dolara saray yaptırdın. Allah’tan kork, kuldan utan. Marmaris’teki yazlık sarayı engelli çocuklara vereceğim.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı döneminde 81 milyonun makbul insan olacağını vurgulayan İnce, cumhurbaşkanı olduğunda, 24 Haziran seçimlerinin kaybedeninin olmayacağını, herkesin kazanacağını sözlerine ekledi

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, göreve geldiğinde Suriye’nin başkenti Şam’a büyükelçi atayacağını bildirdi.

İnce, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki mitinginde, 43 gündür seçim çalışması yürüttüğünü ve 99. mitingini Gaziantep’te yaptığını söyledi.

Bu süre zarfında daha kalabalık mitingler gerçekleştirdiğini ancak bugünkü coşkunun farklı olduğunu anlatan İnce, “Milletin isteğiyle bu iş tamam. İlk kez bir seçimin kaybedeni olmayacak. Herkes kazanacak. Ülkücü, AK Parti’li, İYİ Parti’li, CHP’li, sağcı, solcu kazanacak. Hepsi kazanacak.” diye konuştu.

Göreve geldikten sonra 48 saat içinde OHAL’i kaldıracaklarını vadeden İnce, “Merkez Bankasının para politikasına müdahale etmeyeceğiz, dış politika barışçıl olacak, Suriye’de Şam’a büyükelçi atayacağım. Suriyeliler güle oynaya memleketine gidecek. Yönümüz AB olacak. AB’nin saygın bir üyesi olacağız. Türkiye’yi her türlü vesayetten kurtaracağız. Demokrasi Meydanı’nda söylüyorum, Türkiye’de demokrasi olacak, hukuk olacak, bağımsız mahkemeler olacak.” ifadelerini kullandı.

– “İnce kısmı başlıyor”

Kendisinin cumhurbaşkanı olduğu bir Türkiye’de ayrımcılığın olmayacağını, birbirini kucaklayan bir ülkenin olacağını belirten İnce, şöyle konuştu:

“Önce barışacağız, hem de hemen. Millete yalan söylemeden, herkesin gözünün önünde kimseyi kandırmadan, sanayimizin atıl kalan 25’ini harekete geçireceğiz. Meralarımızı, tarım alanlarımızı değerlendireceğiz. Yatırımcıların önünü açıp KOBİ’leri destekleyeceğiz. Siyaset biliyorsunuz uzun ince bir yoldur. Uzun kısmı bitti, ince kısmı başlıyor. Türkiye nefes alacak. Barışacak, büyüyecek ve adil bölüşeceğiz.”

İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun mitinginde 30 yıl önce yazdığı bir şiir kitabından mısralar okuduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim adım Recep değil, benim adım Muharrem. Ben onun gibi kıvıramam. Ne diyorsam o. Yazdığımın arkasındayım. Ben o kitabın geliriyle okuduğum ilkokula laboratuvar yaptırdım. Erdoğan benim şiir kitabımla uğraşacağına sana bir alışveriş listesi vereyim onu oku. Ne dediğimi sen anladın. Sana dedim, her kuşun eti yenmez. Ben fabrika, bereketli topraklar, bacası tüten fabrika, aş, iş, her mahalleye kreş diyorum, o tutturmuş her mahalleye kıraathane diyor. Diyanet İşleri Başkanı da kıraathane övgüsü yapıyor. Memleketin haline bak. Danıştay üyesi aleyhimde twit atıyor. Hakim milletvekili adayıyla esnaf ziyareti yapıyor. Ey Diyanet İşleri Başkanı yapma bunu, yanlış yapıyorsun, ortada bir seçim var. Sen en üstteki din adamısın. Dinimize zarar veriyorsun, yazık günahtır bu işe karışma. Ayıp.”

Cami tartışmalarına da değinen İnce, şunları kaydetti:

“Seçim yaklaşınca camiden çıkmadığımı söylüyor. Bak ben senin gibi yalancı değilim. 5 vakit namaz kılmıyorum, Allah affetsin. Ama 15 yaşından beri cumaya gidiyorum. Ben böyle öğrendim, böyle yaşıyorum, böyle mutluyum. Seçim yaklaşınca gidenlerden değilim. Seçimden önce Muharrem İnce’nin camide fotoğrafı var mı diyor. Biz camiye fotoğraf çektirmek için değil ibadete gidiyoruz. Bakın pazar günü seçim var, herhalde önümüzdeki cuma da beni camide görürse herhalde ‘gelme’ diyecek. Sen nasıl Müslümansın; yalan, kul hakkı sende. Sana mı kaldı bu işler? Ayıp, insan böyle bir laf eder mi?”

– “Boynuz kulağı geçer”

Konuşması sırasında bazı videolar izletip, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren İnce, “Kendisine usta diyor, madem ben de çırağım, boynuz kulağı geçer. İstediğin televizyon kanalında karşıma çık. Seninle ekonomiyi tartışacağım. Yanlış Suriye politikanı tartışacağım. İşe başlarken Allah var; ikinci tura kalır, sonra hesaplaşırız diyordum. Bugün aynı noktada değilim. Birinci turda bitireceğim.” ifadelerini kullandı.

Farklı siyasi partiye gönül vermişlere ve annelere seslenen İnce, göreve geldiğinde çocukların hepsini iyi eğiteceklerini söyledi. İnce matematik öğretip onların iyi doktor, mühendis olmasını sağlayacaklarını, iyi spor yapan, olimpiyatlarda madalyalar kazanan ve marka üreten çocuklar geliştireceklerini sözlerini belirtti.

Göreve geldiğinde hiçbir üniversite öğrencisini FETÖ benzeri yapılara teslim etmeyip 2 yıl içinde yurt sorununu çözeceklerini ve işsizliği yüzde 5’in altına düşüreceklerini aktaran İnce, tüm bunları yaparak Türkiye’yi en gelişmiş 10 ülke arasına sokacaklarını söyledi.

İnce, göreve gelmesi halinde piyasalara güven geleceğini savunarak, şunları kaydetti:

“Erdoğan kazanırsa dolar 8-10 lira olur. Ben kazanırsam dolar düşer, Türkiye’ye demokrasi gelir. Piyasaya güven gelir. Gaziantep buna hazır mı? Gaziantep büyük bir değişime, huzur projesine, kucaklaşmaya, refah toplumuna hazır. Hep birlikte kavuşacağız. Bir baba evlatları arasında ayrım yapar mı? Bir cumhurbaşkanı da yapmaz. İmam hatipliler de fen liseliler de sağcılar da solcular da başı açıklar da kapalılar da Türkler de Kürtler de benim çocuklarım. Alevi çocukları da Sünni çocukları da benim çocuklarım. Başka inanç topluluklarından olanlar da benim çocuklarım.” dedi.

Cumhurbaşkanı adayları vites yükseltti. Miting sayısı nı 3 e cıkardılar .Bu baglam da Muharrem İnce Kahramanmaraş ‘da vatandaşlara hitap etti

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, “Her mahallede bir kıraathane değil, bir kreş açacağız. Çocuk kreşe, kadın işe gidecek. O kreşlerde de kadınlar çalışacak.” dedi.

İnce, Kahramanmaraş’ta düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Allah’ın izni, milletin isteğiyle cumhurbaşkanı olduğunda, Marmaris’teki 300 odalı yazlık sarayı, engelli vatandaşlara tahsis edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı olduğunda 18 yaşına kadar devlet gözetiminde olan kimsesiz çocukları sokağa atmayacağını, hemen devlet kadrosuna alacağını anlatan İnce, kendi döneminde hiçbir ayrımcılık yapılmayacağını bildirdi.

Ev kadınlarının sigorta primleriyle ilgili çalışma yaptıklarını vurgulayan İnce, “Kadınların çalışma hayatına girebilmeleri için çocuk bakımını çözmemiz gerek. Her mahalleye bir kıraathane değil, bir kreş açacağız. Çocuk kreşe, kadın işe gidecek. O kreşlerde de kadınlar çalışacak.” diye konuştu.

İnce, gençlere 19 Mayıs ve 29 Ekim’de 500’er liralık karşılıksız burs vereceklerini aktararak, şöyle devam etti:

“Bugün devletten yardım alan vatandaşlarımız var. Bu parayı Tayyip Erdoğan mı, AK Parti mi veriyor? Devlet veriyor. Benim dönemimde bu yardımları artıracağız. Çünkü benim dönemimde hırsızlık olmayacak, devletin çok parası olacak. Ben buraya bir uçakla geldim. Kiraladık, onunla geldim. Parayı nereden bulduk, sizin paralarınızla, yapılan bağışlardan uçağı kiraladık geldim. Erdoğan dün İstanbul’a üzerinde Türkiye Cumhuriyeti yazan devletin uçağıyla geldi. Yani devletin uçağını, helikopterini kullanıyor. Kanun ‘Seçime son 10 günde devletin uçağını, arabasını, helikopterini kullanamazsın’ diyor. Ama kanun falan takmıyor adam. Benim cumhurbaşkanlığımda ben dahil herkes kanunlara uyacak.”

– “Çiller’den medet umuyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün İstanbul’daki mitingine eski başbakanlardan Tansu Çilleri’in de katıldığını anımsatan İnce, “Dün bir baktım Tansu Çiller de oraya gitmiş. Erdoğan, sürekli 1990’lara dönmekten söz ediyor, 1990’ların simgesi orada. Sürekli geçmişi kötülüyor ama Çiller’den medet umuyor. O başarılı olsaydı partisini kalkındırırdı. AK Partililer de mutlu olacak. Onlar da görüyor durumu. Bu yorgun adam, memleketin sorunlarını çözemez.” diye konuştu.

İnce, 99. mitinglerini Gaziantep’te, 100. mitinglerini ise Kilis’te yapacaklarına dikkati çekerek, yeni dönemde vatandaşın değil, devletin kemer sıkacağını, Türkiye’yi en gelişmiş 10 ülke arasına sokacaklarını, turizm hedeflerinin ise 60 milyon turist, 60 milyar dolar turizm geliri olduğunu vurguladı.

Eğitimin yüzde 100 nitelik kazanacağını, gelir adaletsizliğine son vereceklerini, Türkiye’yi tarımda dışa bağımlılıktan kurtaracaklarını anlatan İnce, ihalede rekabet, işe alımda liyakat olacağını söyledi.

Muharrem İnce, Türkiye’nin barışa, büyümeye ve adil bölüşmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin geleceği iyi okumaya, gençleri iyi yetiştirmeye ihtiyacı var. Hayalim şu, benim ülkemin gençlerinin fırsatını bulsa, şimdi şans verseler, gençlerin yarıdan fazlası ülkeyi terk eder. Beyin göçünü beyin gücüne dönüştürmemiz gerek. Bunu yapabiliriz. Başı dik bir ülke olacağız. Türkiye kuru fasulyesini, pirincini, bezelyesini, ineğini, samanını dışarıdan alan bir ülke. Çin’den çöp almışlar. Yazık günah. Biz bunu hak etmiyoruz, Türkiye bunu hak etmiyor. Biz koskoca bir imparatorluktan geriye kalan bir ülkeyiz. Üç kıtada at koşturmuşuz ama sonra çağı yakalayamamışız.”

– “Millet zengin olacak, hakça bölüşeceğiz”

Yeni bir dünya düzeni olduğuna işaret eden İnce, “Teknoloji korkunç bir hızla değişiyor. Dünya böyle hızlı değişirken, çocuklarımızı iyi eğitemezsek, onlara iyi matematik, yabancı dil öğretemezsek, İngilizlerin, Almanların, Fransızların, Amerikalıların uşağı oluruz. ‘Ben onların uşağı olmuyorum’ diyorum, başımız dik, ‘onların uşağı olmayalım’ diyorum.” dedi.

İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini anlamadığını savunarak, “(Yerli otomobil yapacağız) diyor. Erdoğan otomobilin kaportasına, ben otomobilin beynine talibim. Çağın bilgileriyle donatacağız çocuklarımızı. Millet zengin olacak, hakça bölüşeceğiz. Bunları yapamazsak 100 yıl daha kendimizi toparlayamayız.” ifadelerini kullandı.