Meral AKŞENER ,Nigde ve Nevşehir de idi

0
343

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Nevşehir’de yaptığı mitingde  24 Haziran’daki seçimlerde Cumhurbaşkanı olursa yolsuzlukları ve rüşveti önleyeceğini, fabrikalar açacağını belirterek, ‘’Bir devlet, gençlere iş vermek zorunda. Yolsuzluk ve rüşveti önleyeceğim, ben bu paralarla fabrikalar yapacağım ve gençlerimize iş vereceğim. İş veremediğim gençlerimize de aylık 500 TL para vereceğim. Mezun ettikleri öğrencilere iş veremiyorlar. Bu bozuk sistemi düzelteceğiz’’ dedi.
Mesai gününde ve aralıklarla yağan yağmur altında miting için gelenlere seslenen Akşener, ‘’Bu şartlara rağmen buraya geldiğiniz için ben kendimde vebal görüyorum. Haklarınızı helal ediniz’’ diye konuştu. Akşener, konuşmasına, ‘’Her şey bu kadar iyiyse neden apar topar seçim yapıyorsunuz? Her şey kötüyse, seni neden yine seçelim?’’ diye sorarak başladı. Dün Sultanahmet Meydanı’nda ‘Halk Arenası’ isimli bir program yapacağını, ancak Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) son anda iptal ettiğini söyleyen Akşener, şöyle devam etti:
‘’Bütün izinleri alınmıştı, ama YSK iptal etti. Ben tarihçiyim. Sultanahmet Mitingi’ni Halide Edip Adıvar, İstanbul, İngiliz işgali altındayken yapmıştı. Ben de orada miting yapacaktım. Milli ve yerli olduğunu söyleyenler, bu mitingi engellediler. Pervin Buldan’ından, Can Dündar’ına kadar bana saldırıyor. Buna karşı 4 televizyon programı yaptım. Bütün projelerimi açıklıyorum, kaynak nerede diyorlar. Ben kaynağı açıklıyorum, bunda sorun yok. Biz israfı önleyeceğiz, yolsuzlukları ve rüşveti önleyeceğiz. Dolayısıyla gençlerimize iş, yaşlılarımıza rahatlayacakları bir imkan, emeklilerimize iki bayram da bin 500 TL ikramiye verilmesi, kredi kartları borçlarının silinmesi, bunlar benim yapacaklarımın bir kısmı. Bunların para vermeye niyetleri yok. TİKA diye bir kurum var, buradan pek çok harcama yapmışlar. Tam 36 milyar TL harcamışlar. Nevşehirli kardeşlerim çiftçilikle geçiniyor. Size teşvik vermeleri gerekir. Bu teşviklerin tutarı da 36 milyar TL’yi buluyor. Size ayırdıkları teşvik ise 16 milyar TL. Bu harcanan 36 milyar TL ile 24 milyon koyun alınıyor, onlarca şeker fabrikası yapılabiliyor. Bir devlet, gençlere iş vermek zorunda. Ben bu paralarla fabrikalar yapacağım ve gençlerimize iş vereceğim. İş veremediğim gençlerimize de aylık 500 TL para vereceğim. Mezun ettikleri öğrencilere iş veremiyorlar. Bu bozuk sistemi düzelteceğiz. Atanamayan öğretmenlerin atamasını yapacağız. İyi okul- kötü okul, iyi öğrenci-kötü öğrenci ayrımını kaldıracağız. Nevşehir inci gibi bir şehir, dolayısıyla Nevşehir’in turizmine farklı bakacağız ve gelirini artıracağız.’’
‘TÜRKİYE, BEŞ YILDA KENDİ KENDİNE YETEN ÜLKE HALİNE GELİR’’
Türkiye’de mazotun pahalı olduğunu, hayvan, tarım ürünleri, saman ithal eden bir ülke haline geldiğini söyleyen Akşener, ‘’Önceden ben zannediyordum ki, bunlar, bunları bilmedikleri için ithal ediyorlar. Ama şimdi inanıyorum ki, bunlar bütün bunları bilerek yapıyorlar. Geleceğin savaşları su ve gıda üzerine olacak. Etin dışarıdan ithal edildiği bir Türkiye’de üretim yoksa, sanayi ve tarım üretimi yoksa, borçlarla bir yere kadar dayanırsın, sonra başlarsın faiz lobisi demeye. Türkiye’nin kaynakları var, yetişmiş insan nüfusu var. Beş yılda, tarım ürünleri ve et ithal eder bir ülkeden, her şeyini yetiştiren, üreten, kendi kendine yeten bir ülke haline gelir. Sayın Erdoğan ve arkadaşlarından temel farkımız, bu millet çalışkandır, üretkendir, bu gençler, dünyadaki yaşıtlarıyla yarışır kabiliyettedir. Biz milletimize güveniyoruz’’ diye konuştu.
‘TRT’Yİ SATIYORUM’
Cumhurbaşkanı seçildiğinde, ilk iş olarak Suriyelileri ülkelerinde huzur ortamını sağladıktan sonra ülkelerine göndereceğini ve böylece ikametleri için harcanan paradan tasarruf edileceğini ifade eden Meral Akşener, ‘’TİKA’nın Kolombiya’da, Sudan’ın bilmem ne adasında ne işi var? Burada o 36 milyar TL ile okullar aç kardeşim. Yılda 2,5 milyar TL cebimizden para gidiyor. MİT’in bütçesi 2,3 milyar TL. TRT’ye bizim cebimizden 2,5 milyar TL çıkıyor. Ben TRT’yi satıyorum kardeşim. İzlenmeyen birçok diziye milyarlar ödediler, bir sürü ahmağı zengin ettiler, onların cebini doldurdular. İzlemediğimiz diziler için bolca paralar harcadılar. Bu dizilere ödenen paraları da keseceğim. Bu vatanın evlatları sınırda terörün olduğu yerlerde can veriyor, kan veriyor. Bütün bunların düzeltilmesi için, gençlerimizin başı dik, iş sahibi olarak, evlilik düşünmesi için, İYİ Parti ve kadroları bu ülkeyi yönetmeye hazırdır. Üreten bir ekonomi için, pancar kotasını kaldırmak için, Nevşehir’i iyi bir turizm şehri yapmak için İYİ Parti hazırdır. İYİ Parti olarak Nevşehirli adaylarımızı size emanet ediyorum. Kendimi de size emanet ediyorum’’ dedi. Akşener, konuşmasının ardından partililerle birlikte fotoğraf çektirdi ve seçim otobüsüyle Nevşehir’den ayrıldı.

Yine Akşener Niğde de  Ömer Halis Meydanını hınça hınç dolduran kalabalığa konuştu

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, “Her yıl 50 milyar dolarlık sanayi yatırımı yapacağım ben ve gencime istihdam yaratacağım. Bu arada iş verinceye kadar da bütün gençlerimize 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağız.” dedi.

Akşener, partisinin Ömer Halisdemir Meydanı’nda düzenlenen mitingde, 24 Haziran seçimlerinde önemli bir karar verileceğini belirtti.

Türkiye’nin 453 milyar dolar borç aldığını söyleyen Akşener, “70 milyar dolar tüm fabrikalar satılmış para elde edilmiş, 16 yılda 2 trilyon dolar vergi toplanmış, yuvarlarsak 2,5 trilyon dolarlık bir para Türkiye’nin kasasında. Niğde’ye soruyorum. Siz 2,5 trilyon dolardan şehrinize bir fabrika geldiğini gördünüz mü? Niğde en fazla genç işsizin olduğu şehir, gençlerinize iş bulundu mu? Çiftçinin borcu silindi mi? Elektrik borçlarının faizleri silinip de ana parasının daha ödenebilir hale getirildiği süreç yaşandı mı? Peki 16 senedir bitirilemeyen havalimanı bitirildi mi? Hızlı tren Niğde’den geçti mi? Peki ne yapmış bunlar. 2,5 trilyon dolar ne olmuş.” diye konuştu.

Akşener, Niğde’nin gencine devletin iş vermek zorunda olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Her yıl 50 milyar dolarlık sanayi yatırımı yapacağım ben ve gencime istihdam yaratacağım. Bu arada iş verinceye kadar da bütün gençlerimize 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağız. Emeklinin asgari ücretlinin parasını vergiden muaf tutacağız, emeklinin ilaç ve muayene ücreti katkı payını ortadan kaldıracağız. Biz çiftçimizin zorunlu elektrik faizlerinin masrafını tamamını siliyoruz ve borçlarını 5 yıla yayarak yeniden yapılandırıyoruz. Bunun dışında tarımda çalışan kadınlarımızı 5 yıllık sigorta paralarını devlet ödeyecek, kadınlarımızı istihdama katacağız.”

Göreve gelmeleri durumunda 5 yıl içinde gıda ithalatını bitirecekleri vaadinde bulun duktan sonra ögretmen ve doktorlar üzerindeki performans sistemini kaldıracaklarını söyledi