Venedikleşen Tunceli

0
594

Munzur a yapılması planlanan HES  projesinin iptali ile Turizme kazandırmak için vali ve belediye başkanı  Tuncay SONEL tarafından kollar sıvandı.

Rafting özelliği ile zaten doğa ve macera severlerin gözdesi olan Munzur çayı şimdi gondol sefası ile yeni selfilerin mecrası olacaktır

 Munzur çay ının Tunceli il merkezinde geçtiği güzergahım içinde kalan Mameki Köprüsü ile Mavi Köprü arasındaki alan peyzaj ve çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra ırmak yatagı geniş çaplı bir kanala dönüştürüldü ve Venedik formatı oluşturuldu.
Belediye Başkanı ve Vali Sonel in çabaları getirtilen 2 adet gondol yaz boyunca ücret siz olarak kullanıma sunuldu.Pej yakında bir de motor gezi tekneside alınacagını belirtti.

Vali Sonel “Burada göreve başladığımda Munzur Çayı’nın şehir içinde geçen kısmı çok kötü durumdaydı. Hemen arkadaşlara talimat vererek, Munzur çayı kenarındaki 200 bin metrekarelik alanı hemen projelendirdik ve peyzajını yaptırarak çevre düzenlemesine başladık. munzur’un iki yakasını kaya dolgu ile doldurup bir standarda kavuşturduk. Daha sonra yeşil alan düzenlemesine geçildi, iskele, plaj, dinlenme ve gezi alanları ile şu an bulunduğumuz gondol iskele alanını yaptırdık. Yakında iki gezi teknesi de gelecek. Vatandaşımız ailesi ile gelip burada dinlenecek ve yaz aylarında burayı plaj olarak kullanacak gondol sefası yapacak. Artık gondola binmek için Venedik’e gitmeye gerek yok, gondol sefası gezintisi yapmak isteyen Munzur’a gelecek. Kısa bir sürede Tunceli için hayal olan birçok projeyi hayata geçirdik.”
Başkanvekili Tuncay Sonel, Tunceli’nin artık kesinlikle terör şehri değil, turizm şehri olduğunu da belirterek, “Venedik’ten bir farkımız yok artık Türkiye’de kaç şehrimizde gondol sefası yapılıyor bilmiyorum ama Türkiye’de en güzel gondol ve tekne sefası Munzur’da yapılıyor artık. Buraya gelen yerli yabancı herkes burada Tunceli’nin bütün güzelliklerini doyasıya yaşayabilecek. Kahraman güvenlik güçlerimizin büyük bir başarısı var teröre büyük bir darbe vurdular ve artık Tunceli huzur şehri oldu. Bu yıl inanılmaz bir turist akını var otellerimiz yüzde yüz doluluk oranı ile çalışıyor. Terörü  tamamen yok edeceğiz ve göreceksiniz insanlar Venedik yerine Tunceli’yi tercih edecek. Açacağımız plajlar ile batı illerine ya da sahil illeri yerine Tunceli plajlarına akın edilecek bunu Tunceli’de ispatlayacağız” dedi.
Vali Tuncay Sonel daha sonra gondollar ile Munzur’da ilk turunu, Vali Yardımcısı Selçuk Yosunkaya, Belediye Başkan Yardımcısı Sami Doğan ve Tunceli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hıdır Belice ile birlikte gerçekleştirildi.
Munzur’da ilk kez gondola binen Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Belice, “Sayın valimiz Tuncay Sonel’in Tunceli’ye gelmesiyle birlikte birçok değişim oldu. Şehrimizde hayal edemeyeceğimiz projeleri hayata geçirdi. Tunceli çağ atladı ve hayata geçirilen her proje birbirinden güzel. İlimiz yıllardır terör ile anıldığı için dışarıdaki algısı kötüydü ama artık bu durum tersine döndü” diye konuştu.

Dağ ve doğa güzelliklerinin yanında tarihi kalıntlar ve güzelliklerde şehre ayrı bir değer katmaktadır. Hititlerden Asurlardan İskender ve Roma İmparatorluğundan kalma eserler vardır.

Tunceli de Geçtiğimiz yıllar da merkeze baglı Rabat Köyünde 3.000 yıllık antik kent bulunmasından sonra ,Mazgirt ilçesi Koyunuşağı köyü Gölek Mezrasında bulunan Yılcalı höyük yerleşiminde Neolitik çağa ait aletlere de rastlandı.

Yine Pülümür ilçesinde Kaıp İnanç merkezi olarak nitelendirilen bir kümbet bulunmuştu.Pülümür ilçesine 50 km mesafede bulunan Ağa şenliği köyündeki henüz tescillenmemiş olan kümbette sanduka mezarların yanı sıra arapça ve osmanlıca yazıtlar da yer almaktaır.