Yılan SOKMASI

0
1018

Dağ dağı taşır ,dağ yılanı..

İnsanın tüylerini ürperten görüldüğünde kalp ritmini bozan ,soğuk yaratık..Belki de cocukken anlatılan hikayelerin zincir etkisi onu böyle ürkütücü hale getirmiş ve şeytana eş değer kılmıştır.

Yılan olmadıgı halde yılan görünümlü sürüngenleride yılan zannederiz. Bunların kulak delik izleri görünür mutasyona uğramış ayaklarını yitirmiş kertenkele türüdür..Sarıya yönelen asker yeşili  görüntüleri vardır. Zararsızdır ve bir kertenekle kıvraklıgı ile sizi görünce kacar.                     

Doğa da 2000 e yakın yılan çeşidi ile insanı sokması halinde her insanın kendi şahsına munhasır reaksiyonları vardır..

Ortak besin değeri insanlarla olmadıgı için insanlara sıkıştırılmaıklarında zarar vermez. Hazrian ve eyllü döneminde aktif şekilde bulunurlar .Sıcak bu hayvanların varlık sebebidir. böcek e tüm tarla zararlılarını yiyerek beslenirler. yemeleri yutma şeklinde gerçekleşir. 3 yıl da bir üreme yaparlar.

Bir yılan ısırıgı ile karşılaşıldığında sokulan bölgenin hareketsiz ve dolaşımın olabildiğince zayıflatılması gerekir bunun için üstten bir karış  aralıgında boğma şeklinde pres yapıp ayğı hareket etsiz hale getirmek gerekir.Kızılderili usulu yanınızda birisi varsa ısırıgın üstünün jilet bıçak varsa sigara jelatını gibi ince kenarlı bir nesne ile çizik atılıp kan emilmeli ve emilen akn hemen tükürülmelidir, Varsa buz ile dolaşım iyice yavaşlatılır. Kalp e gittiği andan itibaren zehir butun vucuda yayılmış demektir..

Orman gezisine çıkan bir anne cocugun aglamasına duyarsız kalmış ve arı soktugunu düşünerek geçiştirmiş ama vucunda morluklar artması üzerine helikopter ambulansla ancak cocugunu 12 gün sonra kurtuluşunu sağlayabilmiştir.

Uygulanacak panzehir in belirlenmesi acısından ısıran yılan ın tesbiti tedavi nin kısa sürede uygulamasını öngörür.Cep telefonununz yada yılan işlevsiz hale getirilmesi buna katkı sağlar.

Engerek Yılan zehiri kan hucresi eritir pıhtılasmayı sağlar.Pıhtılaşma kan dolaşımını damar da engellediği için beyine ve kalbe giden kan hızla düşer ve koma hali yaşarsınız.

Doğa yürüyüşü ve piknik severler,yılanlar ıssız ve terkedilmiş alanları sevdikleri için rahatsız edildikleri an zaten bulunduğu bölgeyi terk eder. yeter ki sız onu caresiz bir döngünün içine bırakıp kaza neticesi üzerine basma gibi hallerden uzak durun önce otlaklarda önce basacagınız noktaya dikkat ederek basın..Soğan sarımsak gibi ağır koku veren besinler de onun sizden uzak durmasını sağlar.