Modifikasyon

0
441

Fransızcadan dilimize giren bu kelime bir varlığın omurgasının korunarak,üzerinde esaslı yada esaslı olmayan tadilatlarla  yeni bir hal alması olarak tanımlanabilir

Bir araçta yapılan tadilatlar onun motor çekişinde karbüratörün de yapılan ufak tefek birkaç oynama ile benzini doğrudan ateşlemeye vererek motor performansını 2 katına cıkartıbilirsiniz. Motor ve aksamında hiçbir oynama yapılmadan kaportada ki değişiklikler le motor performans değişiklikleri arttırılabilir yada komple kaporta tadilatı ile doğan görünümlü şahin ortaya cıkartalabilirsiniz. Tüm bunlar ustanızın mahareti ile zeka katsayındaki korelasyona baglıdır.

Modifiye etme ,bir  DEVLET sistem üzerinde Uygulanırsa sadece ustanın mahir elleri değil yanındaki çırak ya da şeirtlerinin  maharetleri de önem arz eder.

Siyaset de  tek başına ,sistemin üzerinde oynayamazsanız.Siyaset,aslına uygun kullanıldıgın da bir hizmet eri olarak vatandaşlarınıza  devleti amade etmenizi sağlayan bir araçtır.

Partiler ,siyaset kurumunun bir organıdırlar.

Demokrasinin olmazsa olmazı iktidardan önce MUHALEFETTİR. Zira demokratik olmayan yönetimlerde dahi bir iktidar illa ki vardır ama muhalefet olaya demokrasi tadı katar.

Türkiye Cumhuriyetinin modifiye halini hisseden yazarlar,Turgut ÖZAL  döneminde Amerikan salyalı Prens müsveddelerinin,devletin gelenekçi bürokratlarının yerine getirirerek devletin kevgire cevrildiğini SİSTEM  üzerinde AET  anlaşmaları ile tek taraflı Pazar olma hayallarinin kurulduğunda dile getirmiştir.

ÖZALİST  yaklaşımlar ile gelenekçi devlet bürokrasinin yerine geçen ,pratik çözümcü ve neticeye odaklı  hukuk tanımaz ve bilmez yönetimler bugunkü MODİFİKASYONUN  zihinlerdeki MEŞRU ALTYAPISI nı oluşturdular.

Öyle ki adam kitap yazmış bastırmamış toplatma kararı ile tutuklama kararı sırf bir düşünce tezahürüne ragmen veriliyor. Yada paşanın teki olaylardan bihaber emir geldiği için hizmeti için eğitime gittiğini zannediyor adam küt içerde ve millette tık yok. En güvenili ordu denilerek kamuoyu yoklamaların %90 lara varan oranlar bir anda bakıyorsun kitle komple anlaşılmaz şekilde  ordu düşmanı olmuş

Destanlaşan Hukuksuzluk destekli bu hareket,öncelikli olarak devletin HANTAL  yapısı için çözüm olarak öngörülmüştü. İlerleyen yıllarda kişisel menfaat temini ile legal dayanaklı,illegal şebekelerinin MANTAR GİBİ  yerden bitmesine yol açtı.  Memleket sevdalısı çoluk cocuk duygularının esiri olarak kutsal görev diye sırtları sıvazlanarak devlet görevlilerinin ayartması ile illegal pratik çözüm olarak kullanılmış ve bu kullanımlar neticesinde musluk başındaki reisler zamanında PKK ile bile işbirliğinde beis görmemişlerdir.

Tüm bu hukuksuzluklar 2002 yılına kadar toplumsal vicdanları rahatsızlamış insanlar mezarlıklarını bırakarak köylerini terk etmiş şehirlerin demografik yapısı olagan dönüşümün önüne geçmiş,torpil olanlar işe yerleşmiş,adamını bulanlar işçisinin üzerinden krediler çekmiş,hayali ihracaatcılar gerçek dışı tedarikçi firmalardan elde ettikleri faturalarla %18 milyon dolarlık KDV  iadelerini almışlar,orman arazilerine vakıf üniversitelerini kurmuşlar,hastaneye gidenler borcu nu ödeyemeyince esir muamelesi reva görülmüş,köylü %1000 faizli kendisi için kurulan kredi kooperatiflerine peşkeş cekilmiş,sıkışan iktidar paranın yanına bir sıfır atarak 10 kat zenginleşmiş gibi davranışlara tevessül etmiş ve KAMUOYU  intikam için 2002  SEÇİMLERİNİ BEKLEMİŞTİR.

1923 TEN 1983 e kadar badireler atlatan ve yoklukla KARDEŞ  olan millet ,Allah devlete millete zeval vermesin diye dua üreten bu millete ne olmuştu da BU MODİFKASYONDA  son 10 yıla damgasını vuran yanlış uygulamalara mevzuatını feda etti.

Hastanelere gidince köle muamelesi görmüyor ,aksine müşteri velinimetimiz dir anlayışı ile misafir gibi agırlanıyor. Eczaneye gidiyor,tak diye oradaki bilgisayardan ismi çıkıyor,uygulamaya göre  bazen para veriyor bazen para vermeden ilacını alıyor .Çocuğunu okula gönderiyor kitap parası vermiyor. Çarıkla köylü bankaya gidiyor 100-150.000 TL  hayvancılık kredisi çekiyor.Nereye kadar?

Tüm bunlar anayasada devlet aygıtı için öngörülmüş kurallar değil mi?  Her hükümet zaten olaganı yaptığı için mi ona  taviz verilme li ? Ne oluyor da bu millet bu aygıt üzerindeki MODFİYE HAREKETLERİNE  sessiz kalıyor.

Doğal gaz zammı %200 lere dayansa…

Kıriz zamanı artan petrol fiyatları varil başına 200 dolarla cıkmış 100 dolar seviyesine düşse de artan benzin fiyatları ve  Kimsenin sesi çıkmıyor.

Şehrin bütün giriş çıkışları nı polis tutmuş,göbekler de polis n e kadar iyi bir şey ..Ama gidin İngiltere de olay anında bu kadar polis nereden geldi diye şaşırı kalırsınız Ama piyasa da bir tek polis göremezsiniz.Bir ingiliz,Hukuk ve demokrasiden asla ödün vermez..

Sorun bir taraf aynı toplum içinde aynı eğitim tedrisatından geçmesine ragmen hukuk ve demokrasiyi ihtirasla MODİFİYE ETMEYE  kalkarken  mutlak coğunluk bu konuda muhafaza için aynı ihtirası gösteremiyor..

O zaman ortaya cıkan sonuç modifiyecilerin farklılığını özel bir görevlendirme yoksa çözmektir.

 

 

Paylaş
Önceki İçerikEmeklinin Rüyası 3
Sonraki İçerikMutlu Türkiye Tablosu
3C Hukuk Dergisi
AKTÜEL HUKUK DERGİSİ.. Yaşamın içinden, yaşamın üstünden,, görünen yüz-görünmeyen yüz, gerçekleri-zahiri gerçekleri önünüze sunmaktır..