Bugün “Gün, Sazak Günü”

0
454

Bugün Demokrasiyi katledenler ,ülkesi için çalışan kahramanları katletmekten ve mesajları için aynı günü seçmekten çekinmezler..

MHP nin yetişkin insanlarından Hürgün Gazetesi yönetim kurulu başkanlığı yapmış , Ülkücülerin sokaka inmemesi, iç savaş ortamı çıkmaması için faaliyetler de bulunmuş,eğitim seminerlerinin koordinatörü ve eşkıyanın ümüğünü sıkmış kaçakçılığı sifirladigi içinde ,kacakcı babalarin Tasaron olarak kullandigi ve  DHPC nın militanları tarafindan evine girerken capraz atesle  sehid edilis gunu onu rahmet ve minnetle anıyoruz..

Öz geçmişine kısaca baktığımız da 26 Mart 1932 tarihinde Ankara’da doğmuş,. Babası Eskişehir’in Mıhalıççık ilçesinin Sazak köyünden Emin Sazak Bey, annesi Kayı köyünden Ayşe Hanım’dır. İlk, orta ve lise tahsilini Ankara’da yaptı. Ankara Maarif Koleji’nden mezun oldu. California State Polytekhnic’de eğitim gördü.1971 yılında Milliyetçi Hareket Partisi’nde görev aldı. 1977 seçimlerinden sonra kurulan üçlü koalisyon hükümetinde Gümrük ve  Tekel bakanı olarak görev yaptı.

O görev alıncaya kadar gümrükler yol geçen hanına dönmüştü.. Haydarpaşa Limanına yanaşan gemiden inen Tırlar ülke içinde sırra kadem basıyordu. “Tir sallama ” denilen usule elektronik esya sigara silah gibi şeyler hiç gümrük kaydına girmeden ülkeye giriyor yada bir gümrük kapısından diğer gümrük kapısına transit olarak geciyordu ..Kontrol mu?Kayit mı ?Böyle basit şeylerle ticaret engellenir mi??..

Biz 5/6 yaşında  tüm tırlar e5 in uzantısı olan Antep ten geçer Irak a iran a yol alırdı .Çocuk aklı bulgar plakalı tırları gavur tırı diye taşlardık..Belki o dönem bir kaç şehir içi  kazasında kaybettiklerimizin de etkisi olmuştur
21 Temmuz 1977’de İkinci Milliyetçi Cephe Hükümeti kurulmuş, MHP’li Gün Sazak, Parlamento dışından Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev almıştı.
O dönemde gümrükler kevgir gibiydi. Devlet otoritesi yok olmuş, kaçakçılar dilediği gibi at oynatıyordu. Koskoca fabrikalar yapılıyor, ancak Türkiye’ye sokulan makineler için tek kuruş bile gümrük vergisi ödenmiyordu.
Bilanço korkunçtu. Devletin resmi raporlarına göre, gümrüklerdeki kaçakçılıktan, devletin her yıl petrole ödediği para kadar kaybı vardı.
Rahmetli Gün Sazak rivayete gore bütün önemli bürokratları tek tek yanına çağırıp, masanın bir yanına silah, diğer yanına da bir çanta para koyup,
“Benim silahım da var, param da. Kararlıyım ve gümrüklerdeki kaçakçılığı önleyeceğim. Herkes ayağını ona göre denk alsın. ” Çünku biliyordu devletin icindeki memur bürokrat görünümlü eşkıya olmadan ne dagdaki ne sokaktaki eskiya olur..Ardından da bir kontrolörler kurulu oluşturup, güvenilir, sağlam, ahlaklı pek çok ismi bakanlıkta görevlendirmişti. Bugun tanıdığımız isimlerden Namık Kemal Zeybek Bey’de rahmetli bakanin yanindaydi..Kontolorler kurulu baskinlar yakalamalarla kacaklacilarin köküne kibrit suyu dökmüş ve haksiz kazançlarını sonlandırmıştır “12 Eylül ülkücü kuruluşlar yargılamasında” Basbug Alpaslan Türkeş e neden öğretmen aldınız? Neden avukatları görevlendirdiniz? diye sikiyonetim mahkemelerinde terör örgütü çıkarmaya çalıştılar…

Gün Sazak Bey ‘in çalışmaları o kadar gözde olmuştu ki o dönemde Türkiye’nin alışık olmadığı şekli ile kendisi ile aynı kaderi yasayan solcu yazarlardan topraği bol olsun Abdi Ipekçi bir makale yayınlamış ve bakan parlak ve sonuca etkili  çalışmalardan dolayı ülkücüleri yeniden değerlendirmeliyiz, önyargılarımizdan kurtulmaliyiz  mealinde övgü ile  bahsetmiştir.
Kaçakçılık çeteleri, Gün Sazak yüzünden rantlarını kaybetmişken, Milliyetçi Cephe Hükümeti düşürüldü. Adalet Partisi’nden 11 milletvekili istifa ettirildi ve Ecevit tarafından yeni bir hükümet kuruldu.
İlginçtir, transfer edilen bu isimlerden biri olan Tuncay Mataracı da Gümrük ve Tekel Bakanlığı’na getirildi. Mataracı ile birlikte kaçakçılar için yine saadet dönemi başladı. Hatta işler o kadar ileri gitti ki, kaçakçıların talebi için gümrüklere yapılan tayinlerde bir tarife bile oluşturuldu. Her işin bir bedeli vardı. Ecevit kendi bakanı hakkında 15.5.1979 tarihinde 534 sayılı kararla Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı Hakkında
“Mevki ve nüfuzunu kullanıp yakınlarına menfaat sağlayarak görevini kötüye kullandığı ve bu eylemi￾nin Türk Ceza Kanununun 240 ncı maddesine uyduğu iddiasıyla Gümrük ve Tekel Bakam Tuncay Mataracı hakkinda meclis sorusturmasi actirmistir…

Kısaca o dönemle ilgili İYI ve kötüyü bir arada vermeye çalıştık ..İyiler kadere kurban gibi gittiği gözükse de aslinda kötülerin kazanç hırslarına kurban olurlar fakat  kaybolmazlar..Şehid edenler ortada yok ama SEHIDLER ve verdiği mücadeleler üzerlerinden yıllarda geçse artarak yücelikleri devam ediyor…

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun