Tum Dünya da Kangal Köpeklerinin önceligi arttı

0
2246
İri cüssesi, çevikliği, zekiliği, sahibi ve görevine sadakatiyle dünyaya ün salan Kangal köpekleri, bazı ülkelerde sürülerini kurt saldırından korumak isteyen çobanların en büyük yardımcısı oluyor.

SİVAS – Serhat Zafer

İri vücut yapısı, kafa şekli ve heybetli görünümü nedeniyle ”Anadolu aslanı” olarak adlandıran Kangal köpekleri, sadece Türkiye’de değil yurt dışında da sürülerini kurt saldırından korumak isteyen çobanların en büyük yardımcısı durumunda.

Ana vatanı Sivas’ın Kangal ilçesi olan Kangal köpekleri, dostluğu, sadıklığı ve zekasıyla sürü sahiplerinin en çok tercih ettiği köpek ırkları arasında yer alıyor.

Kangallar, tek başlarına yıkabildikleri kurtların korkulu rüyası olarak biliniyor.

“Bozkırların gözcüsü”

Sürüyü kurttan korudukları için “Bozkırların gözcüsü” olarak da nitelendirilen Kangallar, ayı ve yaban domuzu gibi diğer yaban hayvanlarıyla da baş edebiliyor.

Üstün özelliklerinden dolayı sürü sahiplerinin en büyük yardımcıları olan Kangallar, Türkiye’nin yanı sıra dünyada birçok ülkede çobanlar tarafından tercih ediliyor.

Sivas’ta yaklaşık bin 600 metre yükseklikteki Meraküm Tepesi üzerinde kurulan, İl Özel İdaresi İç Anadolu Seçkin Irk Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi’nin işletmecisi ve Kangal köpeği uzmanı Hüseyin Yıldız, Kangalların özelliklerini yakından gören yabancıların, ülkelerine özgü ırklardan vazgeçerek bu köpeklere yöneldiğini söyledi.

Yıldız, Kangalların gerek sadakatiyle gerek sürü korumasıyla ön plana çıktığına dikkati çekerek, “Kangal köpeği bugün Avrupa’da, Amerika’da, Asya’da, Uzak Doğu’da, Avustralya’da hatta Güney Amerika ve Kanada’da da çok etkin olmaya başladı.” dedi.

“Tek başına 500-600 koyunu güdebilir”

Kangal köpeklerinin Avrupa’da çok tercih edilmeye başlandığına işaret eden Yıldız, “Çünkü Kangal köpeğinin özelliklerini temsil edecek ikinci grup bir köpek dünyada yok. Kangal köpeği kesinlikle size ihtiyaç duymadan 500-600 koyunu güdebilir.” diye konuştu.

Yıldız, Kangal köpeklerinin dünyaya gönderilmesi için kapı açılmasını beklediklerini dile getirerek, “Fransa’da basında yer alan haberler var. Arjantin’de besicilerin talepleri var. İspanya’dan, Japonya’dan hatta Sibirya adalarındaki ren geyiklerinin korunmasında bile Kangal köpeği aranıyor. Kangal köpeği, yapısı, süratli olması, koruma iç güdüsünün çok güçlü olması, alan savunmasında çok kuvvetli olması ve bunlarla beraber kurdu yıkması, onun haricinde aşırı sadık bir hayvan olmasıyla biliniyor.” ifadelerini kullandı.