İsrail katliamı için İslam ülkeleri biraraya geldi

0
442
ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasından sonra Türkiye’nin acil çağrısıyla düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı başladı.

ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasından sonra meydana gelen gelişmeler üzerine Türkiye’nin acil çağrısıyla düzenlenenİslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı başladı.

Toplantıya katılan liderler ve heyetler İstanbul Kongre Merkezi’ne geldi. Liderleri İİT Zirve Dönem Başkanı Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı.

Karşılamanın ardından katılımcılar aile fotoğrafı çektirdi. Aile fotoğrafında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yer aldı. Heyet başkanlarının katıldığı aile fotoğrafı çekiminden sonra katılımcılar oturum başkanlığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı toplantının düzenlendiği salona geçti.

Katılımcı ülkeler

İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısına Afganistan, Gine, İran, Katar, Kuveyt, Moritanya, Sudan, Ürdün ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) devlet başkanlarının yanı sıra Endonezya ve Gambiya’nın cumhurbaşkanı yardımcıları katıldı.

Filistin, Kırgızistan, Pakistan başbakan düzeyinde toplantıda yer alırken Özbekistan, Cezayir ve Sudan parlamento ya da senato başkanları seviyesinde temsil etti.

Dışişleri Bakanları düzeyinde toplantıda bulunan ülkeler ise şunlar:

Suudi Arabistan, Mısır, Azerbaycan, Bahreyn, Lübnan, Irak, Tunus, Umman, Libya, Bangladeş, Burkina Faso, Çad, Kazakistan, Komorlar, Maldivler ve Tacikistan.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas devlet bakanı seviyesinde, Venezuela ve İtalya ise misafir ülke olarak toplantıya katılıyor. Rusya ise İİT daimi temsilcisi ile temsil ediliyor. Ayrıca birçok ülkeden çeşitli bakanlar ve büyükelçiler de toplantıya katıldı.

İİT İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısı’na katılarak konuşma yaptı.

Filistin, İsrail’in saldırıları için BM’den uluslararası koruma istedi

Filistin Başbakanı Hamdallah, İstanbul’daki İİT zirvesinde, İsrail’in saldırıları için BM’den soruşturma ve uluslararası koruma istedi.

‘ABD ve İsrail’e karşı siyasi ve ticari önlemler alınmalı’

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD ve İsrail’e karşı siyasi ve ticari önlemler alınmasını önerdi.

‘Kudüs’ün semavi dinler nezdinde kaynaştırıcı unsur olacağı bir barışı istiyoruz’

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Filistinli şehitleri anarak başladığı konuşmasında, “Kudüs bizim ilk kıblemizdir. Kudüs, Amman’ın ikiz kardeşidir. Kudüs, barışın, kardeşliğin ve kaynaşmanın anahtarıdır. Tek yol, tek çözüm, işgalin sonlandırılması ve 1967 sınırları bağlamında, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti’ni iki devletli çözüm bağlamında gerçekleştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Abdullah, 5 ay önce ABD’nin Kudüs’ü İsrailin başkenti ilan etmesinin ardından İİT olarak bir araya geldiklerini hatırlatarak, “Bugün de, uyarıda bulunduğumuz durumun vuku bulması nedeniyle tekrar bir aradayız. O da tamamiyle istikrarı ve güvenliği ortadan kaldıracak ve umutsuzluğu daha da derinleştirecek adımlardan vazgeçilmesi uyarısıydı.” diye konuştu.

Bu süre içerisinde, Ürdün’ün tüm dost ve kardeş ülkelerle koordinasyon halinde bu kararın olumsuz sonuçlarının bertaraf edilmesi için çaba sarfettiğine dikkati çeken Abdullah, “Doğu Kudüs işgal altındadır ve bu da gerçekten de şu anki en önemli davalarımızdan bir tanesidir. Özellikle uluslararası meşruiyet zemininde, bu sorunun çözülmesi gerektiğine inanmaktayız.” şeklinde konuştu.

Abdullah, bütün İslam ve Arap ülkelerinin acilen Filistinlilere destek bağlamında adımlar atması gerektiğinin altını çizerek, “Bu ülkeler, ekonomik bağlamda Filistinlileri desteklemeli ve Kudüs şehrinin Yahudileştirilmesi veya Arap, İslam veya Hristiyan kimliğinin değiştirilmesi için atılan adımlara karşı çıkılması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Filistin halkına uygulamış olduğu zulmün durdurulması gerektiğini vurgulayan Abdullah, “Buna artık bir ‘dur’ dememiz gerekiyor. Uluslarası toplum, tarih karşısında bu sorumluğu üstlenmelidir.” dedi.

Herkesin gerçek anlamda barışı tesis ederek, yıkımı ve karamsarlığı sonlandırması gerektiğini belirten Kral Abdullah, “Kudüs’ün, çatışma unsuru değil, semavi dinler nezdinde kaynaştırıcı unsur olacağı bir barışı istiyoruz.” dedi.

‘Hiçbir şekilde meşruiyeti tanınmayacaktır’

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin, Kudüs meselesinin Arap ve İslam dünyasının öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, İsrail’in, Kudüs-ü Şerif içindeki kutsallara yaptığı saldırının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Useymin, “İslam ümmeti gerçek anlamda bir hareket beklemekte. İslam ümmeti, şu an bu zirvenin ortaya koyacağı tutum ve kararları dört gözle beklemekte.” ifadesini kullandı.

ABD’nin 14 Mayıs itibarıyla atmış olduğu adımı kınadıklarını vurgulayan Useymin, “Uluslararası hukuku hiçe sayarak, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının hiçbir şekilde hukuksal zemini yoktur ve yok hükmündedir. Hiçbir şekilde meşruiyeti tanınmayacaktır.” dedi.

Useymin, ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşımasının protesto edildiği sırada İsrail askerlerinin Gazze sınırında Filistinlilere uyguladığı katliamı kınadıklarını dile getirdi.

Erdoğan toplantı kapsamında çeşitli görüşmeler yaptı

Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantısı kapsamında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’i de kabul etti.

AJANS 3C