Cezaevi Eğitim Kampüsü

0
997

Sosyal fayda maksimum hale eğitimle ulaşır. Huzur ve refah eğitimli insanların üretim faaliyetlerinde yer alması ile sağlanır..Bu durum sağlıklı nesil yetişmesine de katkı sağlar.Misalen ;Cahil insanların yer aldığı -bir üretim bandında ya da hizmet sahasında- hijyen şartlarında anlık aykırılıklar görmezden gelinir ama eğitimli insan o anlık kirliliğin tüm sistem deki kirliliğe yol açacağını düşünecegi için dolaylı bir çok katkıları olacaktır.
Eğitim cehaleti öldüren en etkili silahdır.İlk noktası egiticilerin egitilerek sonuça dogru katkı sağlanmalıdır.
Memleketin haleti ruhiyesine baktıgınız da bitik insalar ,umutsuz yarınlar,çocuklarını bile dışlama ile karşı karşı ya gelmiş aileler görüyoruz.
Ne oldu da böyle olduk?Kişisel bütünlüğümüzü nasıl afiyetle yiyip bitirdik ?Kalp,dil ve eylem birliğini ne zaman bozduk?Ne zaman yalancı,riyakar sözünde durmaz hale geldik?
Dışardan içeriye dogru hareketle eğitim hamlesini tamamlayamıyoruz. Her gelen Milli Egitim Bakanı adına reform dediği yeniden yıkım hareketini başlatırken nesiller arasında bagı bilinçli yada bilinç-dışı koparıyor.İlkokul seviyesinden başlayan çukur hali ,tabela üniversitelerinin artması ısmarlama bir kısım payelilerce bilim hayatı çukurlaşırken toplumsal hayat 10 richterlik yıkımı yaşıyor.
Gerçekten iyi niyetli çabalar bile bu yıkıma hizmet eder hale gelmiştir.Bu durumda eğitim saha ve aktörlerinde değişikliğe gidere yeni bir sinerji yaratılması gerekir. Ek bir ekonomik külfet gerektirmeden mevcut alt yapı ve insan kaynaklarının kullanılması ile bu eğitimi içeriden dışarıya doğru baslatmak gerekir. Yine küçük yaşdan değil büyümüş yaşdan başlayarak asırılıkları törpülemek ve topluma iyilik ve umut pompalamak gerekiyor.
CEZAEVLERİ,bir umut başlangıc için gereklidir. Milli Eğitim dışındaki aktörlerin işletme körlüğünden uzak ,klışelleşmiş yanlış kurallarınıda bertaraf ederek,sıfır km sosyal psikolog eknomist hukukçu gibi sosyal bilimlerden gelen insanların metodik olarak toplumu İYİLEŞTİRME seferberliğine katmak gerekir.
Mahkumlar iyi yetişmiş suçlu olarak hürriyetlerine kavusuyorsa,deformasyona hizmet ediyor demektir. Dışarıda ki eğitimli gibi gözüken iyi inan gibi davranan ve sırtını döndugunde ardından konusan ikiyüzlü topluluğu eğitmek sucluluğu tescilenmiş bir hukumluyu egıtmek den daha zordur..İnsanların sırf kapalı bir ortamda bulunup sabah aksam sayılması belırlenen aralıkda hava almasının sağlanması onun topluma kazandırılmasına cok büyük katkı sağlamaz ama müthiş hayal gücü kazanmasını sağlar.
Şu an da Türkiye’de 3 tip büyük suçlu gurubu bulunmaktadır.
-Arsızlık çetesi dediğimiz en büyük çete ve memlkette gözüken sosyal erezyonun en buyuk sebebidir.Cezaevine grip cıkmak,adliye kapılarında ifade vermek,kelepçe taşımak bunlar için bir anlam ifade etmez. Hatta suç mesleğinin ihtisas sahası olarak CEZAEVİNİ görür..Ufak süreli giriş,çıkışlar onlar için tatil modundadur hatta güvenlik ortamıdır.
-Fetö örgüt üyeleri yetişmiş insan gücü gibi gözüksede yıkanmış beyın ve duygusal bağlılıkları ile asıl eğitime muhtac kimselerdi Zira eğitilmediklerinde potansiyel baglılıkları her an devam eder ve gizlenmiş hırs ve intikam saiki ile daha büyük tehditler oluşturabilir.
– pkk terör orgutu mensupları da cezaevi nufusunda bayagı bir yer işgal ederler.
Türkiye Cumhuriyeti’nin temel yapı taşı milli birliktir…
Şüphe bu birliğe konulan bombadır…
-Bomba korkusu ile toplu noktalardan ,yogunlugun arttigi zamanlardan uzaklaşma,Şüphe ile yaşama Katkı sağlar,pkk deaş teroru gibi..Büyük şehirlerde yasayan insanlar aile içi kontrol mekanızmasını eve dönüş anına kadar çalıştırır amamn bir şey gelmesin korku ve şüphesi eksik olmaz. Rutin dışı gecikmeler hemen kötüye yorumlanır.
-Fetö terör örgütünün yaratığı infial ise aman kimse ile görüşmemeyeyim bana da bulaşı r korku ve şüphesi ile kişiler yalnız ve kapalı hale gelmiştir
-Arsız çetesi üyeleri de hırsızlık gasp dolandırıcılık gibi haller ile infialin bir diğer yüzü ile alı veriş de insanlar arası guvensizliğe yol acarak korku ve şüphenin merkezi olmuştur.
Şüphe ve korku hali Asıl düşman hedefine hizmet eder..
-Milli birlik,
-TC ni kuran halka TÜRK denir tevazusu
-,Atatürk ve inkılaplarının dolayısı ile rasyonalizmden feragat,
-Yek,diğerini kirletirken kendisini idealize eden tipler ,
Türk milletine ‘’Atatürk ‘ün oluşturduğu suni bir yapıdır’’ diyen AB politikacilarinin nihai hedefine hizmettir…
SONUÇ :Yanlış bilgi akışını kesip yerine dogrusunu koymadiginuz takdirde rakiplerin fanatikleserek ve intikam nizamı ile firsat bekleyicisi hale donusmesi kaçınılmaz sondur. ..
Topluma kazandırma ve bu şekli ile topluma hizmet edebilir dönüşümü sağlamak için kişilerin içindeki sadakat duygusunu kaldırmak,intikama saikini sıfırlamak,suçun utanılacak bir eylem olup meslek olmadıgını anlatmak zarureti vardır. Bunu bir cümlelik hatırlatmalar seklınde değil görsellerle destekleyici mahiyette olmaldır..
Onları suca iten insanlar şatafatlı bina ve yasam tarzları gözlerinin içine sokulacak sekilde toplu temizlik ibadet girişleri ,gibi alanlara asılmalıdır.
Çete mensubu PKK lı yada fetöcü yada arsız olsun devletin bunu elde edememsi sebeb ile oyuncak olduklarını kabul edip onların kazanımı için ikna yöntemleri geliştirilmelidir. Onları örgüt kucağına iten, köyunden ayrilan çocuğa, okuma fırsatını veren ve onun beynini yıkayarak ,örgüt liderini peygamberlestiren ortama mudahele etmeyip ,amerikan istihbaratına hizmet eden ,birer arac haline dönüşmüş kişiye önce “hayır sen insansın ” özgür düşüncelerin var onlar seni allah rızası için değil allah rızasını kullanarak ticaretlerine ve imtiyazlarına araç kılarak uste çıktılar bilincini vermek gerekir..
Pkk lı cahil teröriste yada okumuş da olsa cahiller semtinden gelen teröriste sen devletin polisi olacaksın deyip kaçırılan çocuklara silah verip öldürme makinasına dönüştüren yapıya yine ‘’sosyalleşme-kentli insan bilinci’ için cezaevlerin de çalisma yapılmalıdır.
Tüm bunların yanında siyasi yaşamın daha demokratik usul ve esaslara bağlanması dışarıdaki insanların eğitimli vatandaslık bilinci gelişmiş bir secmene donuşmesine yol acacaktır. İlmî siyaset ,insan kazanma dır…ilimden arınmış siyaset para kazanma sanatına dönüşür.. Cahil cühelâ işi olur..Cahil siyasetçiye ,ilim sahibi itibar etmez ama onun müsterisi de cahil secmendir.. Mevcut siyasal yapıda ,Kendi aralarında delegeyi,delege delegeyi seçerek başkanı bulmaktadır ….
Bu yapıda cezanın etkinleştirilmesi af olarak anlaşılır.. 4 yıla kadar verilen cezalara sürekli af hali ile arsız insan modeli yetistirirsin ve bizzat arsızlar çetesine üye kazandırırsın ..Bu durumda arsızlar örgütü de toplumsal erezyona katkı sağlayan sel olur…
Dışarodaki insan için de ‘’Yaygın siyaset ,delegesiz siyaset ,siyasi partiler yasasından korunmuş siyaset’’ bu işin çözümüdür