Et ve Sütün Başkenti Bıgadiç de 4.kere festival düzenlendi

0
471

Balıkesir ‘in en güzel doğa ve dağ sporları yapmaya müsait ilçesi bu hafta sonu şenlikle geçirdi.. Dağında 10 bin yıllık tarihin gizlendiği bu ilce de av sporları için de seçenekler var.

Hayvancılığın merkez üssü  olan Bigadiç dev çiftlikleri ile İstanbul un aranılan en doğal etinin kasaplarda tercih sebebi olduğu bilinyor.Yine büyük yemek fabrikalari et ihtiyacini Bıgadic den karsılıyor..Yoresel yemek özel gunlerin en çok tercih edilen yemegi kiremit tipi kaplarda sebzeli olarak hazırlanan ve etin pamuk haline dönüştüğü “göveç” yemeği Yine Türkiye nın başka yerinde göremeyeceğiniz kasap /köfteci mutfağı halka her an leziz govec ve köfteyi sunuyor..

Devre mülk le zenginleşen turist sayısı termal turizmin en gözde yerlerinden olmasını sağlıyor..Üniversite kampüsün vilayet merkezi e ilçe merkezine eşit mesafede olması  daha ucuz fiyatları ile öğrenciler için ilçe merkezi tercih sebebi oluyor..

Yerel mandıralarda envayi çeşit peynir ve yerel imalatcilarda el ürünü helva nesafeti ile yok satıyor..

4. Duzenlenen ve 3 gun suren festivalde gün boyunca paramotor ve yamaç paraşütü gösterileri, fotoğraf sergisi, rahvan at yarışları, Ziraat Fakültesi öğretim görevlilerince panel ve söyleşiler, Mehteran ve halk oyunları gösterileri, en güzel buzağı, koç ve kuzu, oğlak ve keçi yarışmaları, yöresel et yemekleri ve sütlü tatlı yarışmaları düzenlendi..