Ermenistan’ın yeni lideri Nikol Önşartsız Türkiye ile gorusmeye açık oldugunu bildirdi.

0
306

Başbakan seçildikten sonra Dağlık Karabağ’a giden Paşinyan, burada düzenlediği basın toplantısında Türkiye’ye mesaj gönderdi.

Ermenistan Parlamentosu’nda dün yapılan oylama sonucunda Başbakanlık görevine getirilen muhalif lider Nikol Paşinyan, Türkiye ile hiçbir ön koşul sunmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır  olduğunu söyledi

Sputnik’te yer alan habere göre Paşinyan, “Türkiye ile ön koşulsuz diplomatik ilişkiler kurmaya hazırız ancak Ankara, Dağlık Karabağ ile ilgili ön koşul sunmamalı. Bu tutum mantıklı değil. Zira bu, üçüncü bir ülkeyle (Azerbaycan) ilişkilere dayanıyor” dedi.

Paşinyan daha önce de Azerbaycan ile Dağlık Kabağ sorununun çözümü için müzakere edilebileceğini söylemişti.

Paşinyan’ı Başbakanlık koltuğuna götüren süreçte neler yaşandı?

Serj Sarkisyan’ın iki dönem süren cumhurbaşkanlığının ardından başbakan olmasıyla başkent Erivan’da gösteriler düzenlenmişti.

Sarkisyan’ın istifası için 13 Nisan’da başlayan protestolar, Erivan’da silah taşımayan bir grup askerin hükümet aleyhindeki göstericilere katılmasıyla tırmanmıştı.

Bu durum üzerine 23 Nisan’da istifa eden Sarkisyan, “Ben yanılmışım. Şimdiki durumda birkaç çözüm yolu var ancak ben bunların hiçbirini seçmiyorum. Bu benim tarzım değil. Ülkenin liderliğini bırakıyorum” demişti.

Ermenistan’da mevcut yönetime karşı olan muhalif hareketin lideri Paşinyan, geçici Başbakan Karen Karapetyan’la görüşmek istemiş, Karapetyan ise Paşinyan’la görüşmeyi reddetmişti.

Muhalif lider Paşinyan da Karapetyan’ın olumsuz cevabı sonrası halkı daha büyük bir protesto gösterisi için meydanlara çağırmıştı.

Meydanlarda protesto gösterileri düzenleyen halk, Paşinyan’ın başbakanlığı lehine sloganlar atmıştı.

Paşinyan, 1 Mayıs’ta Parlamento’da yapılan Başbakanlık seçimi için aday olmuştu.

Ermenistan Parlamentosu’nda Başbakanlık seçimlerine tek aday olarak katılan ancak bu göreve gelmek için yeterli oyu alamayan Paşinyan, taraftarlarına ülkenin her yerinde yolları kapatarak ve genel greve giderek eylem çağrısı yapmıştı.

Ermenistan’da iktidarda olan Cumhuriyetçi Parti’nin lideri Vahram Bagdasaryan, 8 Mayıs’ta parlamentoda yapılacak oylamada üyelerin üçte birinin imzasıyla teklif edilen adaya partisinin de destek vereceğini, dolayısıyla bu tarihte ülkenin yeni başbakanının seçileceğini söylemişti