5 Mayıs Türkiye Noterler Günü kutlu olsun

0
452

1512 sayılı Noterlik Kanunu’nun yürürlüğe girişinin 46. yıl dönümünü kutluyoruz. Hukuk sisteminin ayrılmaz bir parçası olan mesleğimizin kurumsallaşmasını kutlamanın onur ve sevinci gerçekten çok büyük.

Bilindiği üzere, noterlik çok eskiye dayanan bir meslektir. Günümüze kadar devam etmesinin sebebi hukuk sisteminin işleyişinde olmazsa olmaz bir yere sahip olmasıdır. Bunun sebebi  noterlik kurumunun, özellikle kişiler arasındaki özel hukuk ilişkilerini düzenleyerek ve garanti altına alarak hukuk güvenliğini sağlaması ve sonucunda tüm bir hukuk sistemini işler kılmasındandır.

Noterler, kamu yararına hizmet vermekte ve hukuk eğitimleri ve insani vasıfları sayesinde hem vatandaşlar hem de üçüncü taraflar için hukuki güvenlik koşulları altında işlemleri gerçekleştiren bağımsız ve tarafsız kişilerdir. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da mesleğimizi bu özellikler ışığında korumaya ve büyük bir özveriyle  çalışmaya devam edeceğiz.

Tüm bu duygularla, siz değerli meslektaşlarımızın ve değerli çalışanlarımızın “5 Mayıs Noterler Günü”nü kutlar, saygılarımızı sunarız.

Yunus TUTAR-Başkan