Organize Sanayi Yerine Organize Aile Olsaydı..

0
447

Türkiye de sanayiyi geliştirmek, üretime dayalı sanayi,prensip olarak kabul edilmiş ve bu doğrultuda tüm coğrafya da yatırım seçenekleri oluşturulmuştur.

Batı modeli anlayış bir kısım kolaylıklar ve avantajlar sağlasa da uzun vadede tüm bunların her halükar da maliyeti arttırma da teşvik edici özellikleri olduğu ortaya çıkacaktır ..

Bugün avrupa devi firmalar dan şanslı olanlar üretim bantları nı daha ucuz maliyetli ülkelere taşırken,muhafazakar nitelik tasiyanlar ulkerinde kalarak batmis sahip değiştirmiştir.. AEG,Opel benzeri dev markalar fabrikalarına kilit vurmak zorunda kalmış yan sanayi olarak BMW ye anahtar ayna üreten firmalar rekabet güçlerini haksız kazançların tavan yaptığı ülkelere yatırımlarını taşıyarak varlıklarını korumak istemektedirler ..

Bu tür hicrete dayalı ticari hareketlerin fayda sağlasa da istihdam üretim vergilendirmede kayıplara yol açtığı sonuc olarak kaçınılmazdır..Üretim sadece kalite  kontrol den ibaret değildir. Mevcut hallerde ekonomik ve sosyal yeni bir takım sorunların kaynağı oldugu bilinmektedir…

Bugün Almanya da çalışarak geçinenlerl e hazır yiyip geçinenlerin oransalligina baktığınızda başabaş olduğunu görürsünüz.. Işsizlik parası gibi pansuman niteliği taşıyan tedbirler zahiri çözümdür.. Tembellesen ve tembellestigi için hımbıllasan kitle kolaycılikla tanışmakta kolay kazanç isteği ise üretim aleyhine sahte üretim modelleri geliştirmektedir..

Bugün Türkiye tarım haritasına baktığınızda Suriyeli harici vatandaşlarımız olma sa idi köylerde ürün toplanamazdi .Afganlı soydaşlarımız olmasa hayva n çobanları olmaz ve serbest sistem hayvancılık| ortadan kalkmış olurdu..Almanyanın tüm sektörler de yaşadığı sıkıntıları bugün tarım sektöründe en tekn olojik araç ve tohumlamalara rağmen üretimde amerikan çifticisinin %10 U oranında üreterek görmekteyiz.

Koylu yüksek maliyet lerle ürünü ekememekte ,ekse de toplayamamakta dır.. “Köylüsü”kavramı yerine yaşlı maaşa bağlanmış köylüsü almış gençler şehire göçmüş ve işler sadece mültecilerle yürütülebilir he dönüşmüştür.

Bu yapı pek yakında sanayi ve inşaat sektörlerini de kapsayacak kolay çözümcü işadamı çözümü yurt dışına kaçış da bulacak bulamayanlar da artan maliyetlerle batacaktır.. Tıpkı çiftinin tarla da domatesini bırakması gibi fabrikayı kapatmak ve onun duvarlarına sahip olmak daha karlı olacaktır..

Bu sebeple üretim modeli nı Türkiye değiştirmek zorundadır ..Organize sanayileri yerine organize aile işçilerinin yer aldığı altı fabrika, üstü lojman olan servis maliyeti ve ruhsal bağlılık sağlanmış işyeri kurallarının Aile içi denetimle sağlanıp, iş güvenlik uzmanlarinin ağırlaştırıcı metodları yerine maliyetleri düşürecektir.. Işçinin maaşı aidat olarak kesilecek üretim maliyetleri bu şekilde daha da azalacaktır.. 100 metre yerin dibine 100 metre yerin üstüne çakılan kazıkların giydirlmesi ile oluşan düşük maliyetli binalar ve fabrikalar şehir içlerini rahatlatacaği gibi sosyallesme ile yasam kalitesinin de artmasina katki saglayacaktir ..