Aynada Gördüklerimiz

0
462

AYNADA GÖRDÜKLERİMİZ

Aynanın henüz bilinmediği bir ülkede, adamın biri çölde dolaşırken büyükçe bir ayna parçası bulmuş. Aynaya bakıp da yüzünün yansımasını görünce:” Aaaa! Bu benim rahmetli ağabeyime ne kadar benziyor.” diyerek koynuna sokmuş, evine dönmüş.
Ağabeyine duyduğu özlemle ayna koynunda uykuya dalmış. Karısı, adamın koynundan yatağa düşen aynayı alıp baktığında çıldırmış : ”Vay utanmaz herif; demek koynuna o….punun birini almış. Bari benden güzel olsaydı yanmazdım.”
Sabahı zor eden kadın, kocasına sezdirmeden kadı efendinin huzuruna çıkmış:” Kadı efendi, kocamdan şikayetçiyim. Başka birini koynuna almış.” diyerek aynayı uzatmış.
Aynaya bakan kadı kadını azarlamış: Git başımdan kadın. Ortada kadın madın yok; olsa olsa bir kart zampara bu.”
Çevremizdeki çoğu kişinin; özellikle eğitim, sosyal çevre, ekonomik ve siyasi güç bakımından toplumun az çok üstünde olanların zaman zaman ülkemizden insan manzaralarına bakıp da :” Bu toplum niye böyle? “ diyerek yakındıklarını görünce aklıma hep yukarıdaki sembolik(temsili) hikaye gelir.
Bilirim ki içinde yaşadığımız bu toplum bizim aynamızdır. Aynadan yansıyan ve surat asmamıza neden olan bu görüntüler , gerçekte ana babasıyla, eğitimcisiyle, din adamıyla, yöneticisiyle, siyasetçisiyle bizim yansımamızdır.
Salih ALTUN