Dostta ve düşmanda daha çok saygı kazanmak

0
1042

Sert olabilirsin, ama saygısız degil..!

Dosttan ve düşmandan daha çok saygı nasıl edinilir?

Kendimiz saygılı olarak!

Çünkü insanlar birbirinin aynasıdır!

Peki durum bu kadar basitse, neden o zaman dünyada onca saygısızlık var?

Bu birbirine hiç uymuyor değil mi?

Bunun üç sebebi var.

 1. Biz bilerek ve isteyerek, çalışkan bir şekilde saygısız bir ortam yaratıyoruz, çünkü saygısızlık bizi dialog içinde eğlendiriyor.Bunun için medyaya, televizyona vsb. bakmamız ne demek istediğimi anlamak için yeterli olacaktır. Reha Muhtarın ”Acı var mı acı?’, demesine senelerce güldük. Yetenek sizsiniz programlarındaki en acımasız ve saygısız eleştirilerini kendimize slogan edindik. Oradaki buna maruz kalan insanların ne denli incinip, üzülüp, travmatikleştiğini, aşağılandığını gözardı ederek, kendimizi eğlendirtdik. İletişim medyası bizi saygısızlaştırıyor! Çünkü; öfke zahmetten önce yol alıyor! Eskiden birine kızdığımızda oturup bir mektup yazardık. Halen öfkemiz dinmesse kalkıp onu postaneye gidip, pullandırıp gönderme zahmetini göze alırdık. O zahmeti göze alamadığımızda  ‘ bu zahmete değmez; öfkem’ der, öfkemize yenik düşmezdik. Şimdilerde ise öfke bir tıklama kadar zahmetsiz ve basit gönderilebiliniyor. Bazen altta felanca gönderdiği mesajı sildi yazsa da , onu okuma merakımız bu sefer daha da çoğalıyor. Bu hız ve anonimlik bizleri saygısız yapıyor. Bu anonimlik bizi vahşileşmiş bir hayvana çevirebiliyor. İnternet forumlarında birbirlerine ellerindeki smart-phonlarla yapılanlara bir bakın. Oysa saygı, diğerini görmek değil midir? Ama bu bizim için çok zor! Çoğu zaman takma adlarla, fake bir profilin arkasına sığınıp ”Savaşa hayır” sloganları atma amaçlı, nasıl da birbirimize küfredip aşağılayabiliyoruz de mi? Savaş kelimesine hayır demekle sadece savaşı güçlendirdiğimizin farkında bile olmadan. Oysa zıttı olan barışı nasıl temsil ederiz daha doğru olmaz mıydı? Olurdu elbet, fakat bu çok zor! Yapıcı eleştiri hele düşünmesi imkansız bir meziyet!
 2. İkinci sebep ise, insanların bize karşı saygısız olduklarını düşünmek. Aslında öyle değillerdir. Biraz daha cömert düşünmemiz gerekiyor. Çünkü iletişimde konuşma tarzı ve asimetri vardır. Mesela karşındaki insanı sevdiğin için onun üzüntülü bir halinde, kafasını dağıtırsa belki kendini iyi hisseder fikrinden yola çıkarak ona dışarı da yemeğe gitme teklifin de bulunuruz, fakat o sizin bu hissiz davranışınızı çok saygısızca tabirler. Veya  kadınlar bir şey anlattıkların da sadece dinlenilmek isterr, fakat erkekler hemen dinledikleri soruna çözüm odaklı yaklaştıkları için, kadın bunu saygısızca bulabilir. Örnek 1-Kadın: ‘ Elektirik süpürgesi bozuldu!’Erkek: ‘ Getir ben tamir ederim!’ …buraya kadar ok.

  Fakat Örnek 2 –

  Kadın: ‘ Beni terk edeceksin diye çok korktum.’

  Erkek: ‘ ?’ ( Error) ne tamir edeceğini bilememezliğinin çaresizliğini yaşar, çünkü genelde çözüm odaklı düşünür. Ona göre Korkular tamir edilemez! Sessiz kalan erkek, kadın tarafından duyğularına karşı bir sayğısızlık yapıldığını düşünür.

 3. Üçüncü sebep ise, bilmeyerek ve istemeyerek sayğısızsınızdır. Yani gerçekte herkes kötü değildir. Bin kişiden bir kişi kötüdür. Çünkü burada da başkalarını ancak kendinden yola çıkarak değerlendirebilirsin. Burada önem taşıyan sebepler şunlardır: bagatelleştirmek veya da olayı daha da kötüleştirmek. Aslında ikisi de çok iyimser düşünülmüş fakat iyi olmayan şeylerdir. Bu durumu özellikle bayanlar çok iyi becerir. ”Bu adamla nasıl hayat geçirebiliyorsun, nasıl bu öküze katlanabiliyorsun gerçekten seni anlayamıyorum!’ gibi cümlelerle sıklıkla, günü birlik karşılaşılır. İyi niyetili ve iyimser söylenmiştir, fakat kesinlikle ‘iyi’ değildir!Bir başka sayğısızlık ta ”neden” sorularıdır. Sizi hep kendinizi savunma ve açıklama pozisyonuna getirir.Cevabı yönlendiren sorular da buna dahildir ve manupulatif dir. Özellikle size bir şeyler satmak istendiğinde kullanılır. ”Çocuğunuzun geleceğini garantiye almak istermisiniz veya da ‘ Telefon faturanızı yarı yarıya düşürmek ister misiniz?’ ,gibi bilindik cümleler işte. Ben artık bu tip sorulara direkten ” Evet aslında isterim, fakat bunun için sizin yardımınızı istemiyorum!” diyorum. Oysa ” benim sizin faturanızı düşürmeniz konusunda iyi bir fikrim var, duymak ister misiniz?”, daha dürüst olmaz mıydı? Olurdu elbet fakat satmazdı! Satış stratejesi denilen şey bile ne kadar saygısızca değil mi? İnsanları aptal yerine koyuyorlar. Fakat istenilmiş bir saygısızlık olmuyor.

  İşte tam da bu yüzden soruları biraz daha incelemekte fayda var. Iletişimi, cümleleri, kelimeleri araştırın….her zaman öğrenilecek bir şey kesin bulacaksınızdır.

  ”Kim yeşilse, halen büyüyebilir. Kim kendinin olgun olduğunu düşünürse, çürümeye başlar!”

Aşk ve ışığınız hele de muhabbetiniz bol olsun

Nagihan Andug

Paylaş
Önceki İçerikKocası tarafından öldürüldü…
Sonraki İçerikAtasözlerin Avukatcası
Nagihan Andug
Devletçe sınanmış Psikoterapist- Sınanmış Psikolojik Danışman- Aile, Çift ve Evlilik Danışmanı- Hipnoterapist- Eğitmen- Mediator- Yazar-